Lublin jako pierwsze miasto w Polsce otwiera Biuro Polityki Młodzieżowej. Ma ono zająć się kontynuacją działań związanych z ubiegłorocznymi obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży. Magistrat ma także pełnomocniczkę ds. starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Została nią rzeczniczka prasowa prezydenta.
Choć z końcem grudnia ubiegłego roku Lublin przestał być Europejską Stolicą Młodzieży, to miasto powołało właśnie jednostkę, która ma kontynuować prace zespołu zajmującego się tą tematyką. Jej dyrektorką została Agnieszka Parol-Górna, dotychczasowa koordynatorka ESM Lublin 2023.
Biuro Polityki Młodzieżowej zajmie się koordynacją, wsparciem, sieciowaniem, wdrażaniem i monitorowaniem programów, projektów oraz organizacji i instytucji wspierających rozwój młodzieży w Lublinie. Będzie odpowiedzialne za współpracę z różnymi podmiotami, krajowymi i zagranicznymi, działającymi na rzecz środowisk młodzieżowych czy z innymi Europejskimi Stolicami Młodzieży. Do zadań biura należeć będzie także organizowanie konferencji, sympozjów, warsztatów i spotkań dla środowisk pracujących z młodymi oraz realizowanie i koordynowanie polityki młodzieżowej.
- To gwarancja realizacji dalszych działań na rzecz miasta przyjaznego, otwartego i dającego szerokie spektrum możliwości rozwoju młodym ludziom – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. I przypomina, że aktualnie dobiegają końca prace nad dokumentem, który wyznaczy kierunki rozwoju miasta w zakresie polityki młodzieżowej do 2030 roku.
- Dodatkowo, doświadczenia zdobyte podczas aplikowania o tytuł ESM 2023, a później w realizacji jej założeń, z pewnością wykorzystamy podczas nowego wyzwania jakie stoi przed nami, czyli finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.
I właśnie starań o miano kulturalnej stolicy Europy dotyczy kolejna z ostatnich decyzji personalnych w lubelskim Ratuszu. Z początkiem roku na stanowisko pełnomocniczki ds. ESK 2029 została powołana Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta Krzysztofa Żuka. Do jej dodatkowych obowiązków będzie należeć koordynacja działań w zakresie przygotowania konkursowej aplikacji Lublina i opracowanie programu obchodów.
Między innymi w związku z tym samym przedsięwzięciem doszło także do zmian w miejskim Wydziale Kultury. Zostali tu zatrudnieni dodatkowi urzędnicy odpowiedzialni za ESK, powstały także dwa nowe referaty: ds. wspierania rozwoju przedsiębiorczości, przemysłów kreatywnych i współpracy z biznesem oraz ds. międzynarodowych projektów kulturalnych i programów miejskich. Wkrótce jednostka będzie miała ponadto nowego dyrektora. Michała Karapudę, który 1 lutego ma zostać szefem Teatru Starego w Lublinie, zastąpi dotychczasowa kierowniczka Referatu ds. Promocji Kultury i Komunikacji Zewnętrznej, Magdalena Zaręba-Opalińska.