UMCS chce kształcić blogerów i twórców internetowych. KUL szykuje się do kształcenia przyszłych lekarzy, a Uniwersytet Przyrodniczy stawia na ekologię i ochronę środowiska. Lubelskie uczelnie na nadchodzący rok akademicki szykują sporo nowości.
Dziewięć nowych kierunków planuje uruchomić Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W ofercie studiów pierwszego stopnia po raz pierwszy znajdą się inżynieria światłowodowa na Wydziale Chemii i geowizualizacja historyczna i archeologiczna na Wydziale Historii i Archeologii. Trwają jeszcze prace związane z uruchomieniem kierunku bezpieczeństwo radiacyjne. Inną z nowości będą jednolite studia magisterskie z geoarcheologii, prowadzone przez wydziały nauk o ziemi i gospodarki przestrzennej oraz historii i archeologii. Przykładem współpracy międzywydziałowej będą także anglojęzyczne studia pod nazwą sustainability management, związane z zarządzaniem rozwojem zrównoważonym.
Listę nowych propozycji uzupełnią kierunki studiów drugiego stopnia z zakresu rozwoju zasobów ludzkich, migracji i mobilności oraz nowych mediów.
Ostatnia z tych propozycji dotyczy studiów zaocznych.
– Ten kierunek wynika z konieczności odniesienia się do postępu w komunikacji – zapowiada prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. I dodaje: – To propozycja dla absolwentów studiów licencjackich nie tylko na kierunkach medioznawczych, ale zakładamy, że nasi studenci będą mieli podstawową wiedzę o sposobach komunikowania. Teraz za pośrednictwem specjalistów będą mogli zobaczyć, jak w praktyce tworzy się blogi, podcasty, kampanie reklamowe, społeczne i wizerunkowe. Będziemy kształcić też kreatorów opinii publicznej i komunikacji wizerunkowej czy trenerów autoprezentacji.
Uruchomienie takiego kierunku w przeprowadzonych przez uczelnię ankietach sugerowali studenci trzeciego roku dziennikarstwa. Pod uwagę wzięto także raporty dotyczące kompetencji poszukiwanych na rynku pracy. Zajęcia obok wykładowców mają prowadzić m.in. popularni twórcy internetowi.
– Ten rodzaj mediów jest najbardziej narażony na spadek jakości dziennikarstwa. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na to, żeby studenci zrozumieli, że zamieszczanie treści wiąże się z odpowiedzialnością – podkreśla prof. Hofman.
Inni również nie próżnują. Znany z nosa do nowych kierunków Uniwersytet Przyrodniczy szykuje pięć nowości, związanych głównie z ekologią i ochroną środowiska. W tym roku uczelnia uruchomi: zielone technologie, survival i animację przyrodniczą, informatykę przemysłową, diagnostykę ekoprzestępczości oraz bioinformatykę w biogospodarce.
Uniwersytet Medyczny zamierza kusić kandydatów dwiema nowymi propozycjami. Pierwszą z nich będą studia pierwszego stopnia z zakresu terapii zajęciowej. Druga to produkty farmaceutyczne i kosmetyczne.
Katolicki Uniwersytet Lubelski szykuje się przede wszystkim do otwarcia kierunku lekarskiego. Na pierwszy rok studiów ma zostać przyjętych 60 osób. Drugą ogłoszoną już nowością będą stosunki międzynarodowe w języku angielskim. – To nie tylko propozycja dla obcokrajowców, ale także do polskich studentów, władających językiem angielskim przynajmniej na poziomie B2. Na przykładzie oferowanych przez nas anglojęzycznych studiów z dziennikarstwa czy informatyki widzimy, że jest zainteresowanie tego typu ofertą – mówi Magdalena Pranagal, kierownik Biura Rekrutacji KUL. Zaznaczmy, że najstarsza lubelska uczelnia na nadchodzący rok akademicki przygotowuje także inne nowości. Pełna lista kierunków będzie dostępna na stronie uczelni od 5 maja.