Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 października 2023 r.
14:01

Nowe muzeum w Janowcu? Radni sejmiku podjęli decyzję

Sesja sejmiku województwa
Sesja sejmiku województwa (fot. Katarzyna Nastaj)

Radni sejmiku województwa zgodzili się na podział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i wydzielenie z niego nowej instytucji kultury: Muzeum Zamek w Janowcu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym to podlegająca marszałkowi województwa instytucja kultury, składająca się z sześciu oddziałów. Pięć z nich zlokalizowanych jest w samym Kazimierzu lub okolicach, szósty mieści się na Zamku w Janowcu, na drugim brzegu Wisły. Gdy działa prom, ten dystans można pokonać w 15 minut. W przeciwnym razie trzeba jechać naokoło, przez most w Puławach, ok. 30 kilometrów.

To właśnie jednostka „zza rzeki” ma zostać odłączona od całości, a na jej bazie ma powstać nowe muzeum. Pomysł władz regionu ujrzał światło dzienne w ubiegłym tygodniu, gdy w opublikowanym porządku obrad zaplanowanej na wczoraj sesji sejmiku pojawił się punkt dotyczący przyjęcia uchwały intencyjnej w tej sprawie. Propozycja wywołała niemałe zamieszanie. Krytykowali ją m.in. politycy Polski 2050, których zdaniem nie chodziło tu o działalność muzealną, a o plany związane z odtworzeniem na zamkowym wzgórzu winnic.

Wczorajszą dyskusję na ten temat rozpoczął marszałek Jarosław Stawiarski, proponując radnym obejrzenie materiału zrealizowanego w 2013 roku przez TVP Lublin. Dotyczył on właśnie pomysłu ówczesnych władz województwa z koalicji PO-PSL na powrót do tradycji związanych z produkcją wina w Janowcu. - To jest esencja tego, co wtedy państwo planowaliście, a my chcemy kontynuować, bo w tym jest przyszłość – mówił Stawiarski, zwracając się do radnych obecnej opozycji.

- Nie protestuję, ale mam pytanie, czy aby realizować ten pomysł konieczne jest dzielenie tej instytucji? Czy to nie spowoduje, że jej ranga spadnie?  - pytała radna PO Bożena Lisowska.

Jej klubowy kolega Adam Wasilewski dopytywał, czy do reaktywacji winiarskich tradycji konieczny jest podział muzeum. - Niedawno słyszeliśmy, że aby wzmacniać instytucje kultury, trzeba je łączyć. I to do mnie przemawia. Natomiast tu słyszymy, że te dwie instytucje będą silniejsze, bo będą podzielone - tłumaczył.

- Jeśli chodzi o Muzeum Nadwiślańskie, oczkiem w głowie od zawsze był Kazimierz. Wykonano tam wiele inwestycji, a Janowiec pozostawał w cieniu. A to zamek przynosi największe dochody ze sprzedaży biletów. Mam obawy, czy po odłączeniu oddziały kazimierskie prowadzą sobie finansowo – mówił z kolei Piotr Rzetelski z PSL.

- Problemem Janowca nie jest brak winnicy, tylko kwestie inwestycyjne. To obiekt który wymaga nadzoru konserwatorskiego. Ja nie czuję się kompetentny, żeby ocenić tę kwestię bez konsultacji z historykami sztuki, konserwatorami zabytków i pracownikami. Zawsze podpisze się obiema rękami pod powołaniem nowej instytucji kultury, ale bez odpowiedniego planu narażamy się na kłopoty w przyszłości – dodawał Krzysztof Komorski z PO. Wśród uwag zgłaszanych przez opozycję były także te, dotyczące obaw pracowników muzeum o ewentualne zwolnienia.

- Moim zdaniem podział będzie zdecydowanie pozytywny. Spróbujmy odizolować się od warstwy politycznej, a pójdźmy w merytorykę. Możemy zrobić perełkę, gwarantuję, że jest to do wykonania – przekonywał z kolei radny PiS Tomasz Solis.

W podobnym tonie podsumowując dyskusję wypowiadał się marszałek Stawiarski. Zapewniał, że zarząd województwa zamierza skupić się na dwóch rzeczach, a obok planów związanych z winnicą wymienił odbudowę samego zamku. Przypomniał, że muzeum otrzymało na ten cel dwie dotacje na łączną kwotę 7 mln zł z rządowego programu odnowy zabytków. A to właśnie sprawna realizacja tych inwestycji ma być także jednym z argumentów przemawiających za powstaniem nowego muzeum.

- Odwieczny jest spór związany z tym, komu do kogo jest bliżej. Ale Janowiec już jest oddzielnym bytem. Osiągając samodzielność tamtejszy oddział będzie mógł skupić się na tych dwóch zadaniach – przekonywał Stawiarski. Zapewniał także, że po podziale kazimierskie oddziały nie zostaną pozbawione finansowania. Rozwiewał też obawy dotyczące zatrudnienia. - Mogę zagwarantować, że nikt nie straci pracy, po obu stronach Wisły - deklarował.

Ostatecznie uchwała w tej sprawie została przyjęta. „Za” głosowało 23 radnych, jedna osoba była „przeciw”, a dziewięć wstrzymało się od głosu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium