Kolejne ogrody deszczowe powstały w Lublinie, tym razem przy ul. Ochotniczej. Urządzono je na pasie zieleni oddzielającym jezdnię od chodnika. Wybrano stąd ziemię i zastąpiono ją specjalnymi warstwami, m.in. żwiru.
– Ich zadaniem będzie m.in. zwiększenie pojemności retencyjnej i usprawnienie infiltracji wód opadowych do gruntu, zapewnienie roślinom wartości odżywczych oraz zapobieganie rozrastania się chwastów – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
W ogrodach deszczowych posadzono 100 irysów, 40 sitów, 50 trzęślic i 30 rozchodników okazałych.
– To głównie gatunki rodzime, tolerujące czasowe zalewanie i osuszanie, odporne na działanie zanieczyszczeń występujących w wodach opadowych – informuje Głazik. – Przy doborze gatunkowym projektanci uwzględnili pory kwitnienia roślin, tak aby ogród deszczowy był atrakcyjny przez cały rok.
Główną rolą ogrodów deszczowych jest zatrzymywanie wody z opadów. Projektanci wyliczyli, że ogrody założone przy ul. Ochotniczej będą w stanie pomieścić niemal 8 tys. litrów deszczówki. Wcześniej, wiosną tego roku na zlecenie miasta założono ogród deszczowy w parku Jana Pawła II.
Wszystkie te trzy miejsca założono w ramach tzw. Zielonego Budżetu.