Wojewoda lubelski powołał ośmiu nowych konsultantów wojewódzkich w zakresie medycyny. To oni będą wystawiać opinię czy podmiot leczniczy powinien udzielać danych świadczeń i czy może prowadzić specjalizacje oraz staże.
Akty powołania zostały wręczone we wtorek. Do zadań konsultantów wojewódzkich należy głównie wydawanie opinii, czy dana jednostka powinna mieć możliwość prowadzenia specjalizacji lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów innych osób zawodów medycznych.
Opinię wydają również na podstawie kontroli czy podmiot, który może prowadzić staże podyplomowe spełnia wymagania oraz oceniają sposób realizacji stażu lub specjalizacji, a także poziom świadczeń zdrowotnych udzielanych przez osoby wykonujące zawód medyczny.
Dodatkowo, na wniosek wojewody, określają, czy dany podmiot spełnia warunki, żeby udzielać świadczenia z danej dziedziny medycznej oraz wnioskują do okręgowych rad samorządów zawodowych, żeby sprawdziły, czy obowiązki medyków są należycie wykonywanie.
W województwie lubelskim przybyło ośmiu nowych konsultantów.
Chirurgia naczyniowa: prof. dr hab. n. med. Piotr Terlecki, który od 2022 r. jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.
Choroby wewnętrze: dr n. med. Jan Siwiec, lekarz specjalizujący się z chorób płuc i chorób wewnętrznych, który od ubiegłego roku jest zastępcą dyrektora ds. medycznych USK nr 4 oraz pracownik w Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii USK nr 4.
Diabetologia: dr hab. n. med. Piotr Dziemidok, który od 2004 roku kieruje Kliniką Diabetologii Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie.
Endokrynologia i diabetologia dziecięca: prof. dr hab. n. med. Iwona Beń-Skowronek, która od 2011 r. jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej z Pracownią Endokrynologiczno-Metaboliczną UM. Jest także szefową Oddziału Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Neurochirurgia: prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, który od 2018 roku kieruje Katedrą i Kliniką Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej UM, jest również lekarzem kierującym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK nr 4.
Medycyna Ratunkowa: dr hab. n. med. Mariusz Jojczuk, który od 2019 roku jest adiunktem w Klinice Traumatologii i Medycyny Ratunkowej UM i USK nr 1.
Pediatria: dr hab. n. med. Joanna Zawitkowska, która specjalizuje się w pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej. Od 2021 roku jest profesorem w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM oraz zastępcą kierownika Kliniki w USzD.
Alergologia: dr n. med. Izabella Krupa-Borek, kierownik przychodni w Centrum Alergologii Specjalistycznej Przychodni Alergologicznej przy ul. Kawaleryjskiej w Lublinie.