Ta tendencja utrzymuje się już od lipca. W Polsce przybywa potwierdzonych testami przypadków koronawirusa. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny.
W opublikowanej w czwartek informacji GIS potwierdza, że przypadków koronawirusa w ostatnich tygodniach w naszym kraju przybywa.
„Tempo narastania aktualnej fali zachorowań różni się w zależności od kraju, jednak generalnie obecna fala rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej niż w 2023 r.” - czytamy w komunikacie.
W Polsce wzrost liczby zachorowań notowany jest od lipca. Dominują nowe warianty SARS-CoV-2 OMICRON. Zdarzają się przypadki ciężkie, z powikłaniami, a nawet prowadzące do śmierci pacjentów. Według statystyk, dotyczy to najczęściej osób starszych, po 65 roku życia, a także przewlekle chorych.
Dane opublikowane w czwartek wskazywały na wykrycie 1193 nowych zachorowań. Stwierdzono też tego dnia 5 przypadków śmiertelnych. W piątkowych statystykach niewiele się zmieniło. Nowych przypadków jest 1089, a śmiertelne 3.
Komunikat GIS wydany został jednak przede wszystkim po to, by zdementować pojawiające się w mediach doniesienia o tym, że większa liczba zachorowań może spowodować przywrócenie obowiązujących w szczycie pandemii obostrzeń. Niczego takiego, póki co, w planach nie ma.
Służby sanitarne zapewniają jednocześnie, że sytuacja jest stale monitorowana, a dotychczasowe zalecenia i rekomendacje nadal obowiązują.
Chodzi w tym przypadku o:
- szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami;
- izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania, się objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej;
- możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady;
- wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach, domowych albo podczas konsultacji lekarskiej;
- zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą;
- zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, ewentualnie w zgięcie łokcia;
- ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka);
- ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną;
- częstszą higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym (np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków).
„Powyższe zalecenia mają charakter rekomendacji i, wbrew sensacyjnym doniesieniom medialnym, nie są nowe ani nie oznaczają żadnych restrykcji. Rekomendacje nie są obligatoryjne, a ich stosowanie powinno być dostosowane do poziomu ryzyka zakażenia” - podsumowuje GIS.