Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 sierpnia 2024 r.
12:55

Coraz więcej przypadków COVID-19. Wrócą obostrzenia?

Autor: Zdjęcie autora Oprac. ak
0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne/Jacek Szydłowski/Archiwum)

Ta tendencja utrzymuje się już od lipca. W Polsce przybywa potwierdzonych testami przypadków koronawirusa. Specjalny komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W opublikowanej w czwartek informacji GIS potwierdza, że przypadków koronawirusa w ostatnich tygodniach w naszym kraju przybywa.

„Tempo narastania aktualnej fali zachorowań różni się w zależności od kraju, jednak generalnie obecna fala rozpoczęła się około 4-6 tygodni wcześniej niż w 2023 r.” - czytamy w komunikacie.

W Polsce wzrost liczby zachorowań notowany jest od lipca. Dominują nowe warianty SARS-CoV-2 OMICRON. Zdarzają się przypadki ciężkie, z powikłaniami, a nawet prowadzące do śmierci pacjentów. Według statystyk, dotyczy to najczęściej osób starszych, po 65 roku życia, a także przewlekle chorych.

Dane opublikowane w czwartek wskazywały na wykrycie 1193 nowych zachorowań. Stwierdzono też tego dnia 5 przypadków śmiertelnych. W piątkowych statystykach niewiele się zmieniło. Nowych przypadków jest 1089, a śmiertelne 3.

Komunikat GIS wydany został jednak przede wszystkim po to, by zdementować pojawiające się w mediach doniesienia o tym, że większa liczba zachorowań może spowodować przywrócenie obowiązujących w szczycie pandemii obostrzeń. Niczego takiego, póki co, w planach nie ma.

Służby sanitarne zapewniają jednocześnie, że sytuacja jest stale monitorowana, a dotychczasowe zalecenia i rekomendacje nadal obowiązują.

Chodzi w tym przypadku o:

  • szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami;
  • izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania, się objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej;
  • możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady;
  • wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach, domowych albo podczas konsultacji lekarskiej;
  • zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą;
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, ewentualnie w zgięcie łokcia;
  • ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka);
  • ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną;
  • częstszą higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym (np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków).

„Powyższe zalecenia mają charakter rekomendacji i, wbrew sensacyjnym doniesieniom medialnym, nie są nowe ani nie oznaczają żadnych restrykcji. Rekomendacje nie są obligatoryjne, a ich stosowanie powinno być dostosowane do poziomu ryzyka zakażenia” - podsumowuje GIS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego w Kraśniku powstały miejsca parkingowe przy ul. Wyszyńskiego.
KRAŚNIK

420 tysięcy złotych do podzielania na 7 dzielnic

Do 30 września mieszkańcy Kraśnika mogą składać wnioski do nowego Budżetu Obywatelskiego. Po ocenie formalnej i merytorycznej projekty zostaną poddane pod głosowanie, które rozpocznie się 22 października i potrwa dwa tygodnie. Miasto na siedem dzielnic ma do podzielnia 420 tys. złotych, po 60 tys. na każdą dzielnicę.

Teoretycy i praktycy rozmawiają również m.in. o skutkach Europejskiego Zielonego Ładu dla drobiarstwa, wyzwaniach zdrowotnych produkcji, a także paszach.

W Lublinie rozmawiają o drobiu. Jakie wyzwania stoją przed tą branżą?

Nowoczesne inkubatory i pasze z pradawnych zbóż – to tylko niektóre tematy, które są poruszane podczas 3-dniowego spotkania. Chodzi o dobrostan zwierząt, ale też satysfakcję hodowców i producentów.

Ludzi dobrego serca przybywa. Jak pomagać osobom w potrzebie
Dzień Wschodzi
film

Ludzi dobrego serca przybywa. Jak pomagać osobom w potrzebie

Zbliża się początek jesieni, a wraz z nią przyjdą niższe temperatury, szczególnie nocą. Jak co roku oznacza to, że coraz więcej osób w potrzebie będzie pojawiało się w drzwiach Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta. Jak możemy pomóc bractwu i osobom, które przybywają do niego w poszukiwaniu schronienia? Czego potrzeba? Jak możemy skorzystać jednocześnie niosąc pomoc? Na te pytania odpowiada Sylwia Niemirowska, prezes zarządu bractwa.

Wisła Puławy nadrabia zaległości. Dzisiaj mecz z GKS Jastrzębie

Wisła Puławy nadrabia zaległości. Dzisiaj mecz z GKS Jastrzębie

W niedzielę późnym wieczorem Wisła Puławy wygrała czwarty mecz w tym sezonie. Podopieczni Macieja Tokarczyka pokonali na własnym stadionie Świt Szczecin 2:0. Już w środę czeka ich jednak wyjazdowe spotkanie z GKS Jastrzębie. Początek zawodów zaplanowano na godz. 18. Mecz miał odbyć się 8 września, ale z powodu powołania do reprezentacji Łukasza Kabaja został przełożony.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. W tym roku zaszczytu otrzymania wyróżnienia dostąpiło To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym.
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Miłosz Lewandowski podpisał z Motorem kontrakt do końca sezonu

Motor Lublin pozyskał młodego obrońcę

O tym transferze mówiło się już od dawna. Testowany podczas sparingu z Pogonią Siedlce Miłosz Lewandowski miał podpisać kontrakt z Motorem i we wtorek żółto-biało-niebiescy oficjalnie ogłosili, że zawodnik dołączył do beniaminka PKO BP Ekstraklasy. Obrońca związał się z lubelskim klubem umową do czerwca 2025 roku, ale z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Kierował po pijaku. Wpadł, bo przeglądał telefon

Kierował po pijaku. Wpadł, bo przeglądał telefon

45-letni kierowca został zatrzymany przez policję, bo korzystał z telefonu w trakcie jazdy. Okazało się, że w organizmie ma sporo promili.

Poszło o J**** PiS i wsparcie Campusu Polska Przyszłości. Ratusz odpowiada radnemu

Poszło o J**** PiS i wsparcie Campusu Polska Przyszłości. Ratusz odpowiada radnemu

Radnemu Tomaszowi Gontarzowi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości nie spodobało się, że Lublin był partnerem Campusu Polska Przyszłości. Podczas wydarzenia, które miało miejsce pod koniec sierpnia w Olsztynie jego uczestnicy mieli w dość niecenzuralny sposób wyrażać się o partii Jarosława Kaczyńskiego śpiewając m.in. J**** PiS, j**** PiS. Gontarz w interpelacji zwrócił się do prezydenta Lublina z pytaniami dotyczącymi partnerstwa pomiędzy Miastem Lublin a Campusem Polska i zaangażowanych środków w promocję przez lubelski ratusz. Na interpelację radnego odpowiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.

Są gotowi do służby. Przybyło 70 policjantów w regionie
foto
galeria

Są gotowi do służby. Przybyło 70 policjantów w regionie

W szeregi lubelskiej policji wstąpiło 70 nowych funkcjonariuszy. We wtorek złożyli uroczyste ślubowanie i od tej pory, będą stać na straży porządku i bezpieczeństwa.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbędzie się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Środa z kulturalnymi atrakcjami za darmo. Lublin dziękuje tym, którzy włączyli się w walkę o ESK 2029

Środa z kulturalnymi atrakcjami za darmo. Lublin dziękuje tym, którzy włączyli się w walkę o ESK 2029

Już za tydzień dowiemy się czy Lublin zostanie Europejską Stolicy Kultury 2029. Wyniki konkursu poznamy 25 września podczas konferencji prasowej organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aby podziękować mieszkankom i mieszkańcom Lublina za dotychczasowe zaangażowanie w starania o tytuł ESK 2029, lubelski ratusz zaprasza jutro (18 września) na wydarzenia kulturalne wśród nich, m.in. „Pokazy Wody i Ognia”, spotkania literackie i warsztaty. Wstęp wolny.

Imprezowa petarda w stylu lat 50 i 60 – Rock’n’Rollowe Pożegnanie lata
21 września 2024, 20:00

Imprezowa petarda w stylu lat 50 i 60 – Rock’n’Rollowe Pożegnanie lata

Najlepsi lubelscy specjaliści od imprez w stylu lat ‘50 i 60 wracają, żeby rozkręcić najgłośniejszą i najgorętszą imprezę lata – Rock’n’Rollowe Pożegnanie Lata!

Mieszkańcy zgłaszają swoje niezadowolenie z powodu licznych kamieni zalegających na niedawno odnowionej nawierzchni. Niedopatrzenie przypisują wykonawcy, a pytania kierują do urzędników odpowiedzialnych za nadzór inwestycji.

Nowa nawierzchnia, a już pierwsze skargi. Ul. Krępiecka do poprawki?

„Czyżby nowe standardy w budowie dróg?”- pyta jeden z mieszkańców, widząc kamienie na ul. Krępieckiej w Świdniku. Jak wygląda sytuacja w rzeczywistości?

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio
19 września 2024, 19:00
film

Jazz w CSK. Andrzej Święs Trio

19 września (czwartek) na scenie Klubu Muzycznego CSK wystąpi Andrzej Święs z zespołem. Trio zaprezentuje nam autorskie spojrzenie na muzykę jazzową, docenione Nagrodą Muzyczną Fryderyk 2024 w kategorii – jazzowy album roku.

Orlen Oil Motor Lublin musi jeszcze poczekać na swojego rywala w finale

Finał PGE Ekstraligi przełożony. Orlen Oil Motor Lublin ciągle czeka na rywala

We wtorek Speedway Ekstraliga poinformowała, że rewanżowe spotkanie półfinałowe pomiędzy Betard Spartą Wrocław, a ebut.pl Stalą Gorzów zostało przełożone z najbliższego piątku na niedzielę, 22 września (godz. 19.15). A właśnie na niedzielę planowane było pierwsze spotkanie finałowe z udziałem Orlen Oil Motoru Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium