Lublin

22 listopada 2023 r.
17:57

COVID-19 znowu w natarciu. Już blisko 2,5 tysiąca przypadków dziennie

We wtorek w kraju stwierdzono zakażenie u 2361 osób, z czego osiem zmarło, cztery tylko z powodu COVID-19.
We wtorek w kraju stwierdzono zakażenie u 2361 osób, z czego osiem zmarło, cztery tylko z powodu COVID-19. (fot. Archiwum)

Lawinowo rośnie liczba zakażeń na COVID-19. Lubelskie znajduje się na drugim miejscu w kraju, zaraz za województwem mazowieckim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce 20 listopada odnotowano 79 przypadków. Dzień później, we wtorek, ministerialne wykresy zachorowań poszybowały gwałtownie w górę. Wczoraj stwierdzono zakażenie już u 2361 osób, z czego osiem zmarło, cztery tylko z powodu COVID-19.

Na pierwszym miejscu, z największą liczbą zachorowań było województwo mazowieckie, w którym odnotowano 358 przypadków na 954 wykonanych testów. Lubelskie z 257 pozytywnymi wynikami na 421 testów znalazło się tuż za nim. Kolejne lokaty zajęły: województwo śląskie (189 zachorowań/408 testów), wielkopolskie (179/293) oraz kujawsko-pomorskie (178/382).

Jak sytuacja wygląda w lubelskich szpitalach?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ przy al. Kraśnickiej czasowo wstrzymał odwiedziny na trzech oddziałach. Lista jest codziennie aktualizowana. Wczoraj bliscy nie mogli odwiedzić chorych przebywających na intensywnej terapii oraz oddziałach zakaźnym i neurologicznym.

– Codziennie analizujemy raport dotyczący liczby chorych na COVID-19 w naszym szpitalu. 20 listopada było to 46 pacjentów, 21 listopada 45 – mówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w „Wyszyńskim”.

Chorzy, którzy wymagają hospitalizacji kierowani są na oddział chorób zakaźnych w jednej z lokalizacji szpitala przy ul. Biernackiego. Tam pozostają odizolowani od pozostałych.

– W przypadku pogorszenia stanu i konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej chorych z COVID-19 leczą oddziały intensywnej terapii w lokalizacjach przy al. Kraśnickiej i ul. Herberta – dodaje dr Piasecka.

Z kolei jak informuje rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, z uwagi na zwiększoną zachorowalność na infekcje wirusowe, w tym COVID-19, ograniczone zostały odwiedziny pacjentów hospitalizowanych w Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku. Są możliwe jedynie w szczególnych przypadkach, za zgodą lekarza prowadzącego lub dyżurnego.

– W innych jednostkach, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, decyzje należą do ich kierowników. Zarówno odnośnie czasowego ograniczenia odwiedzin, jak również zaleceń dotyczących noszenia maseczek, co rekomendujemy wszystkim osobom odwiedzającym pacjentów w trosce o ich szybszy powrót do zdrowia – zaznacza Anna Guzowska, rzecznik prasowy USK nr 1.

W Klinice Chorób Zakaźnych szpitala przy ul. Staszica z powodu zachorowania na koronawirusa leczonych było 10 pacjentów w dniu 21 listopada.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 przy ul. Jaczewskiego hospitalizowanych we wtorek było 20 osób z COVID-19. Dodatkowo 18 pacjentów przebywających w placówce tego dnia miało podejrzenie zakażenia. SPSK4 informuje o dwóch ogniskach epidemicznych, zgłoszonych na początku miesiąca, na ten moment będących w fazie stabilnej. To oddziały reumatologii i kardiologii. Na ten moment, do 24 listopada wstrzymane są przyjęcia na oddział kardiologii inwazyjnej.

– Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację zagrożenia epidemiologicznego związaną z występowaniem i rozprzestrzenianiem się zakażeń spowodowanych SARS-CoV-2, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników i pacjentów szpitala Zespół Zapobiegania i Zwalczania Zakażeń Szpitalnych w porozumieniu z dyrekcją SPSK nr 4 w Lublinie zalecił noszenie maseczki zasłaniającej nos i usta w miejscu udzielania świadczeń medycznych, maski chirurgicznej w strefie opieki nad pacjentem oraz dezynfekcję rąk zgodnie z dotychczasowymi procedurami – informuje Alina Pospischil, rzecznik prasowy SPSK nr 4 w Lublinie.

O sytuacji epidemiologicznej w szpitalu przy ul. Jaczewskiego pisaliśmy 2 listopada. Placówka hospitalizowała wtedy 7 pacjentów z oddziału pneumonologii, onkologii i alergologii chorych na COVID-19. Czasowo wstrzymane były przyjęcia na tym oddziale.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnicy manifestowali w Lublinie

Bogdanka ma fedrować do końca Zielonego Ładu. I jeden dzień dłużej

Ostre wystąpienia związkowców i petycja do wojewody lubelskiego były clou wtorkowej manifestacji górników w Lublinie. Politycy z prawej i lewej strony deklarowali obronę Bogdanki. Ministrowie rządu Donalda Tuska zapewniają, że nie ma planów likwidacji bogdanki. Górnicy w tym chaosie polityczno-biznesowym chcą tylko wiedzieć jedno: co dalej z najlepszą w Europie kopalnią? Na końcu tekstu publikujemy stanowisko związków zawodowych z Bogdanki na temat pism wysyłanych do rządu. Stanowisko otrzymaliśmy w piątek po południu.

Legendarna Kalinowszczyzna. Tak wyglądała dawniej
historia na zdjęciach
galeria

Legendarna Kalinowszczyzna. Tak wyglądała dawniej

Kalinowszczyzna nazywana była dawniej Przedmieściem Lwowskim. Tędy przebiegała drzewiej główna droga do Lwowa, zwana drogą Ruską. Przypomnijmy sobie, jak wyglądała Kalina w ubiegłym wieku.

Na tydzień przed maturą. Wielka powtórka w dwa dni
26 kwietnia 2025, 8:00

Na tydzień przed maturą. Wielka powtórka w dwa dni

Sobota i niedziela (26-27 kwietnia), na ciut ponad tydzień przed pierwszym maturalnym egzaminem uczniowie będą mogli zrobić sobie wielką powtórkę materiału. Edukacyjne spotkania, wzbogacone o muzykę, ale też poczęstunek organizuje Fundacja Tworzywo nie sztuczne.

Spiderman z Chełma nieuchwytny. Ale policja go szuka

Spiderman z Chełma nieuchwytny. Ale policja go szuka

Raczej młody, na pewno sprawny mężczyzna postanowił w sobotę nietypowo się rozerwać. Trzymając się jakiejś liny czy kabla schodził z dachu bloku. Policja dojechała na miejsce, ale go nie zatrzymała, bo uciekł. Mundurowi chcą ustalić jednak jego tożsamość.

Zatrzymani podczas wspólnej akcji lubelskich i świętokrzyskich policjantów

Duża akcja policji. Za narkotyki zatrzymali Norwega i dwójkę Polaków

Zatrzymaniem 38-latki z gminy Zwierzyniec i jej 43-letniego konkubenta, a także Norwega zakończyła się wspólna akcja lubelskich i świętokrzyskich policjantów. Chodziło o przestępstwa narkotykowe.

Taki był wynik głosowania na sesji 31 marca. Jaki będzie we wtorek? Czas pokaże

Uchwała „STOP imigrantom” do kosza. Rada wycofuje się ze swojej decyzji

To była jedna z najgoręcej dyskutowanych i najostrzej krytykowanych decyzji radny miasta. Wygląda na to, że także najkrócej obowiązujących. We wtorek na nadzwyczajnej sesji radni Zamościa mają uchylić uchwałę, w której sprzeciwili się lokowaniu nielegalnych migrantów w mieście. Przyjęli ją... dwa tygodnie temu.

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas

Policjanci z Zamościa mają nowego szefa. To komendant z Puław

Młodszy inspektor Rafał Skoczylas został w piątek oficjalnie wprowadzony na stanowisko komendanta miejskiego policji w Zamościu. Przyszedł z Puław. Zastąpił inspektora Andrzeja Miodunę, który niedawno awansował na zastępcę komendanta wojewódzkiego w Lublinie. Skoczylasa w Puławach zastąpiła nadkomisarz Agnieszka Falandysz.

Urzędnicy zapowiadają, że nowy basen powinien być gotowy w 2028 roku

Przetarg jeszcze w tym roku. Kiedy powstanie nowy basen w Łukowie?

Jeszcze w tym roku miasto zamierza ogłosić przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego basenu. Najpierw urzędnicy zapytają jeszcze o zdanie mieszkańców.

Podkarpie to ciekawa część Starego Miasta w Zamościu, jednak zaniedbana. Niezbyt często również odwiedzana przez turystów.

Podkarpie doczeka się remontu? Miasto ma plan

Jest szansa, że dawny zespół klasztorny o.o. bonifratów doczeka się remontu. Władze chcą zająć się tym zniszczonym i przez lata zaniedbanym fragmentem Starego Miasta w Zamościu. Na razie nie wiadomo jednak czy i gdzie znajdą się na to pieniądze.

Dyskoteka Gra w Rzut Beretem – gorąca noc pełna zabawy
foto
galeria

Dyskoteka Gra w Rzut Beretem – gorąca noc pełna zabawy

W lubelskim klubie Rzut Beretem znów było gorąco – sobotnia impreza z cyklu „Dyskoteka Gra” przyciągnęła tłumy spragnione tańca i świetnej muzyki. DJ serwował hit za hitem – była to prawdziwa muzyczna podróż przez dekady. Publiczność bawiła się przy ponadczasowych przebojach z lat 70., 80. i 90., nie zabrakło też ulubionych polskich hitów, które każdy zna i śpiewa. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Samuel Mraz strzelił już w tym sezonie 13 goli

Trener Lecha przed meczem z Motorem: Musimy mieć oko na Samuela Mraza

W Lublinie szykuje się kolejne, piłkarskie święto. Bilety na mecz Motor Lublin – Lech Poznań zostały wyprzedane w niecałą godzinę. Dzisiaj o godz. 17.30 piłkarze trenera Mateusza Stolarskiego spróbują pokrzyżować szyki jednemu z kandydatów do mistrzostwa.

Palmy, pisanki, kurczaczki i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa
Dużo zdjęć
galeria

Palmy, pisanki, kurczaczki i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa

Kilkudziesięciu wystawców, ludowych twórców i handlowców z Zamościa i okolic, ale też innych rejonów Polski spotkać dzisiaj można na Rynku Wielkim w Zamościu. Trwa doroczny Kiermasz Wielkanocny, jak zawsze zorganizowany w Niedzielę Palmową.

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego podejrzany o zabójstwo ojca i brata Bartłomiej B. przez ponad tydzień był ścigany. Zamierzał przedostać się za granicę. Nie zdążył. Został zatrzymany
PROCES

Podejrzany o podwójne zabójstwo uciekinier z Radecznicy przed sądem. Rusza proces

Grozi mu dożywocie. Jaki usłyszy wyrok? Okaże się za jakiś czas. W poniedziałek przed Sądem okręgowym w Zamościu rozpocząć się ma proces 34-letniego Bartłomieja B. To mężczyzna oskarżony o zabójstwo swojego brata i ojca. Zasłynął ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Obława na niego trwała 10 dni, ale w końcu policjanci dopadli zbiega.

Niedziela Palmowa
galeria

Dziś Niedziela Palmowa. To w Kościele otwarcie Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej

Tereny, które chce nabyć miasto (po lewej)

Miasto chce kupić od Pol-Kresu działkę przy Krznie

Miasto chce nabyć działkę od Pol-Kresu niedaleko mostu przy alei Jana Pawła II. Wiadomo jakim celom ma służyć.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty