11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Warto wiedzieć, kiedy można z niego korzystać.
Prawie 22,4 mln połączeń na numer 112 zarejestrowano w Polsce w 2023 r. Jest to jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne. Zgłoszenia kierowane na numer „112” są przyjmowane przez operatorów centrów powiadamiania ratunkowego.
- Kiedy dzwonić na "112"?
Numer służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: wypadki drogowe; kradzieże; włamania; w przypadku użycia przemocy; pożaru; innych nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.
- Policja podaje wskazówki, jak należy prowadzić rozmowę: krótko opisz zdarzenie lub sytuację, w celu wezwania przez operatora CPR właściwej służby; wskaż miejsce zdarzenia. Jeśli nie znasz adresu, postaraj się opisać miejsce wskazując punkty orientacyjne np. słupek drogowy. Udziel dodatkowych informacji na zadawane przez operatora pytania; wykonuj polecenia przekazywane przez operatora.
Bezpodstawne wzywanie służb ratunkowych jest wykroczeniem. Za takie złamanie prawa kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.