Cementownia Chełm obchodzi jubileusz rozpoczęcia produkcji. Firma ma własną kopalnię, nowoczesny i zrównoważony system produkcji i na stałe wpisała się
w krajobraz miasta.
Cementownia to największy zakład przemysłowy w Chełmie. Budowę rozpoczęto w 1956. Pierwszy rozruch linii produkcyjnej w zakładzie miał miejsce 4 grudnia 1960 roku. W latach 60. ubiegłego wieku powstało 8 pieców zakładu „Chełm I”, a w latach 70. kolejne piece zakładu „Chełm II”.
– W tych latach zostały uruchomione pierwsze piece firmy F.L. Smidth pracujące metodą mokrą. Od 1990 r., wraz z przekształceniami własnościowymi, w Cementowni Chełm przeprowadzono zasadniczą modernizację, związaną z budową zakładu „Chełm III”. Ostatnią dużą i do tej pory najważniejszą inwestycją w zakładzie, była budowa nowoczesnej linii produkcji klinkieru metodą suchą, której budowę zakończono w 1999 roku – mówi Tadeusz Radzięciak, dyrektor produkcji i technologii cementu, członek zarządu CEMEX Polska.
Do produkcji cementu zakład wykorzystuje kredę z własnej kopalni. Wraz z postępem wydobycia i eksploatacji dolnych pokładów na terenie kopalni, koniecznym stało się zwiększenie efektywności osuszania złoża. – W latach 2013-2016 zakład wybudował system odwodnienia kopalni pod nazwą „Bariera Bis”. Woda z tego ujęcia zasila miejską sieć wodociągową w Chełmie. Dzięki temu kopalnia kredy stała się głównym źródłem wody pitnej dla mieszkańców Chełma – dodaje Tadeusz Radzięciak.
Cementownia Chełm jest jedną z pierwszych cementowni w Polsce, która zainwestowała w rozwój technologiczny w zakresie wykorzystywania paliw alternatywnych, czyli źródło energii, które jest pozyskiwane z odpadów. Umożliwia to ich ponowne wykorzystanie, zamiast składowania na wysypiskach.
Unikalna jest suszarnia paliw alternatywnych. – To nowoczesna metoda odzysku energii z odpadów, która pozwala na znaczną redukcję zużycia cennych, a jednocześnie obciążających atmosferę paliw konwencjonalnych, zagospodarowanie setek tysięcy ton odpadów rocznie oraz budowę gospodarki o obiegu zamkniętym – dodaje Tadeusz Radzięciak. Obecnie Cementownia Chełm jest liderem w Polsce pod względem zastąpienia paliw kopalnych paliwami alternatywnymi.
Od 2009 r. wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych i jednostek edukacyjnych realizowane jest poprzez działalność Fundacji CEMEX „Budujemy Przyszłość”. Do tej pory Fundacja pomogła zrealizować 67 projektów grantowych oraz 32 projekty wolontariackie na terenie Chełma i sąsiednich gmin.
Co tam produkują?
Cementownia Chełm produkuje wysokiej jakości cementy portlandzkie, portlandzkie popiołowe wapienne, mieszane oraz cementy specjalne, w tym produkty przeznaczone dla budownictwa drogowego, zaopatrując najważniejsze inwestycje infrastrukturalne na terenie Polski.