Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2022 r.
14:59

Od przezroczystej rybki po zestaw do peelingu. Lubelscy naukowcy z medalami

0 0 A A

Wykrywanie mięsa królika w produktach spożywczych, wpływ ekstraktów z winorośli na pielęgnację skóry, albo zestaw do peelingu skóry twarzy. To tylko niektóre patenty naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nagrodzone na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Technologii INNO WINGS 2022. Kolejny cel to ich komercjalizacja i wykorzystanie w biznesie lub życiu codziennym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zestaw do peelingu skóry twarzy posiada specjalną maskę, na której zamocowane są dysze do podawania środka np. peelingującego, czy środka odżywczego do pielęgnacji twarzy. Zestaw jest też wyposażony w specjalne okulary, żeby ten środek nie dostawał się bezpośrednio do oczu – opowiada prof. Dorota Krasowska z Uniwersytetu Medycznego, która wraz z naukowcami z Politechniki Lubelskiej (dr inż. Krzysztof Ciecieląg, dr hab. inż. Bernard Połennik, mgr inż. Maciej Nowicki, dr hab. inż. Jerzy Jóźwik) dostała na wystawie srebrny medal za projekt.

– Takie urządzenie nie bardzo może zastąpić człowieka, bo kontakt z człowiekiem w każdym obszarze będzie inny aniżeli z urządzeniem. Niemniej jednak zestaw może być wykorzystany w domu do samodzielnej pielęgnacji twarzy – dodaje prof. Krasowska.

Następnym krokiem ma być komercjalizacja wyników badań naukowców. Może to się odbywać w sposób bezpośredni (np. przez sprzedaż patentu) lub pośredni czyli tworzenie spółek typu start up, spin off lub spin out.

– Mamy tutaj awangardę twórców, dlatego że państwo swoim przykładem pokazują, że nie tylko można prowadzić naukę, ale oprócz, a nie zamiast nauki, również możemy komercjalizować i mieć korzyści z wdrożenia – mówi prof. Jarosław Dudka, prorektor UM ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Innym nagrodzonym na wystawie projektem badawczym był ten dotyczący depigmentacji ryb danio. Depigmentacji czyli pozbawiania koloru. Bo rybki Danio, bardzo często wykorzystywane w badaniach naukowych, są transparentne tylko przez trzy doby swego życia. – W pewnym momencie zaczyna się u nich pojawiać pigment, który później możemy obserwować u dorosłych ryb jako słynne paski – mówi mgr farm. Monika Maciąg, członkini nagrodzonego zespołu.

Pigmentacja utrudnia naukowcom obserwację zmian zachodzących wewnątrz organizmu danio. – Żeby nie stosować żadnych inwazyjnych technik, czy też obserwowania post mortem, co się wydarzyło w organizmie, my wywoływaliśmy właśnie tę depigmentację – dodaje Monika Maciąg. W ten sposób naukowcy mogą łatwiej obserwować zmiany fizjologiczne, czy anatomiczne zachodzące u ryb.

Pogodzić pracę naukową z byciem tatą

Nad projektem dotyczących ryb danio pracował zespół złożony także z dr hab. n. farm. Anity Płazińskiej i dr n. farm. Artura Wnorowskiego. Ten ostatni na wczorajsze podsumowanie wystawy w rektoracie Uniwersytetu Medycznego przyszedł z… 9-miesięczną córką Klaudią. Dziewczynka z ciekawością przyglądała się rektorowi wręczającemu dyplom tacie.

– Ciężko jest pogodzić pracę na uczelni z tatusiowaniem czy mamusiowaniem. Obecnie żona robi doktorat, więc to ona bardziej udziela się naukowo. A ja coś tam troszeczkę przy komputerze wieczorami, jeżeli czas na to pozwoli. Jest to trudne i teraz trochę bardziej rozumiem młode mamy – przyznaje dr Artur Wnorowski.

Jak dodaje, naukowcem jest się jednak całą dobę i mimo przebywania na urlopie tacierzyńskim stara się uczestniczyć w życiu swojej uczelni. – Nie da się tak zupełnie odciąć od wszystkich współprac naukowych, kontaktów, projektów, które przecież biegną czy jesteśmy na urlopie czy nie. Ludzie generują wyniki, potrzebują konsultacji, pomysłów więc to mimo wszystko się dzieje. Tak, z jednej strony można bujać wózek, a z drugiej strony przez telefon planować eksperymenty – mówi Wnorowski. I uśmiecha się: – Plastikowe probówki w pracy są dobre, można je gryźć, jak się ząbki wyrzynają.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty