Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.
Pani Katarzyna do stóp i dłoni ma przyczepione czujniki. Analizator składu ciała bada właśnie zawartość m.in. jej tkanki tłuszczowej, mięśni i wody w organizmie.
– Takimi parametrami, które też często bardzo interesują pacjentów, natomiast ich użyteczność naukowa jest trochę niższa, jest chociażby wiek metaboliczny, gdzie osobom w wieku średnim często wychodzi wiek 60-70 lat – mówi dr Katarzyna Iłowiecka, dietetyk z Zakładu Żywności i Żywienia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
– Jestem bardzo zadowolona. Wszystkie parametry są w normie – cieszy się pani Katarzyna, która jako jedna z pierwszych osób skorzystała z analizy składu ciała w Uniwersyteckim Gabinecie Dietetycznym. – Mój wiek metaboliczny to 25. A prawdziwy 34 – przyznaje z uśmiechem kobieta.
Wyniki badań są następnie analizowane przez dietetyka, który wydaje konkretne zalecenia żywieniowe i zdrowotne. – Na każdej wizycie kontrolnej robimy pomiar i dzięki tym regularnym wynikom określa się progres, czy spadła całkowita masa ciała, ale czy też zmniejszyła się zawartość tkanki tłuszczowej, bo na tym najczęściej zależy pacjentom – dodaje Katarzyna Iłowiecka.
Gabinet rozpoczął działalność w Collegium Pharmaceuticum Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4a. Bezpłatnie mogą z niego skorzystać studenci i pracownicy uniwersytetu. A studenci kierunku dietetyka będą mogli tu podglądać pracę profesjonalistów.
– To jest bardzo ważne dla studentów, żeby mogli obserwować w praktyce jak wygląda taka konsultacja, żeby się uczyć jak pacjenta się prowadzi – wyjaśnia Maciej Pokarowski z Pracowni Dietetyki Klinicznej.
– Gabinet pomoże naszym studentom praktycznie włączyć się w proces terapii i poradnictwa żywieniowego – dodaje prof. Anna Błażewicz, dziekan Wydziału Biomedycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Obecnie na dwustopniowych studiach na kierunku dietetyka kształci się 170 osób.
Zapisy na bezpłatne konsultacje odbywają się przez stronę internetową gabinetu dietetycznego: gabinetdietetyczny.umlub.pl. Porad udziela sześciu dietetyków i jednocześnie pracowników uczelni. Usługi bezpłatne dla studentów i pracowników to jednak tylko początek.
– Mamy wizję usług komercyjnych, o które chcemy rozszerzyć nasz gabinet. Będzie to oferta pod kątem konsultacji lekarskiej, kosmetologa, psychologa, fizjoterapeuty, czy też nawet porad trenerskich dotyczących ruchu. Myślę, że będzie to miejsce takie dosyć unikatowe w Lublinie – przekonuje Maciej Pokrowski.