W Lublinie wytypowanych zostało osiem miejsc, spośród których tego lata wybrane mają zostać dwie lokalizacje ogrodów deszczowych. Ich urządzenie sfinansuje miasto.
Ogród deszczowy to zagłębienie terenu obsadzone specjalną roślinnością. Całość ma służyć gromadzeniu deszczówki, która zamiast spływać bezużytecznie do kanalizacji może powoli wsiąkać w glebę z korzyścią dla przyrody.
Miasto ma założyć w tym roku dwa takie ogrody. Na zlecenie władz Lublina zajmie się tym wybrana w konkursie warszawska Fundacja Sendzimira, która za 70 tys. zł ma zaprojektować i stworzyć ogrody oraz przez rok je pielęgnować.
W poniedziałek Urząd Miasta ogłosił listę ośmiu miejsc, w których zaprojektowane mają być takie ogrody. Jednym z nich jest pl. Kaczyńskiego niedaleko Centrum Kultury, kolejnym ul. Zamojska od numerów 33 do 37, ul. Obrońców Pokoju w pobliżu ul. Raabego, Ochotnicza oraz ul. Czwartaków 5.
W wykazie ośmiu rozważanych miejsc są też zieleńce położone dalej od centrum: ul. Zawilcowa (koniec ulicy poniżej parku), ul. Wygon (koło placu zabaw), park Jana Pawła II (koło altany przy Szmaragdowej).
– Poszukiwaliśmy potencjalnych problemów z wodami opadowymi i miejsc, gdzie po opadach regularnie zalega woda, jak w parku Jana Pawła II – mówi Kuba Kopecki z Fundacji Sendzimira. – Niektóre miejsca wybraliśmy po to, aby przetestować pewne rozwiązania. Na przykład przy Zamojskiej chcemy zrobić projekt pokazujący, że nawet na utwardzonych terenach można tworzyć obiekty małej retencji i zatrzymywać w terenie zieleni wodę odprowadzaną z dachów.
– Wszystkie wybrane lokalizacje znajdują się w dostępnych i dobrze widocznych miejscach na działkach należących do miasta – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Z przygotowanych ośmiu projektów wybrane będą dwa, ich realizacja nastąpi na przełomie sierpnia i września. Tworzenie ogrodów przyjmie formę warsztatów z udziałem mieszkańców Lublina – zapowiada Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Miejsca pod urządzenie ogrodów deszczowych wybierze Biuro Miejskiego Architekta Zieleni.
Fundacja Sendzimira ma również przygotować i przeprowadzić internetowe spotkania dotyczące zmian klimatu, zieleni miejskiej i gromadzeniu wód opadowych oraz stworzyć ogólnodostępny poradnik dla tych, którzy chcą założyć sobie ogród deszczowy.