Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 listopada 2019 r.
16:47

Ogromne emocje podczas dyskusji o żłobkach. Stefaniuk: Skandal! Litwiniuk: Obrona stołka partyjnej koleżanki

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
2 23 A A

„Nie dla likwidacji zespołu” – z takimi transparentami przyszła na sesję rady miasta grupa rodziców przeciwnych uchwale o rozdziale miejskich żłobków w Białej Podlaskiej. – To usprawni pracę tych placówek – zapewniają z kolei władze miasta. A dyrektor żłobka podnosi, że jest „ofiarą polityczną”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół żłobków powołano uchwałą w lipcu ubiegłego roku za czasów prezydentury Dariusza Stefaniuka (PiS). Miało to związek z utworzeniem nowego żłobka Akademia Małego Odkrywcy przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Wcześniej w mieście istniał już Skarbiec Skrzata.

Z kolei obecny prezydent Michał Litwiniuk (PO) przedstawił radnym uchwałę o likwidacji zespołu.– Likwidacji ulega tylko formuła zespołu, placówki pozostają w swoich lokalizacjach, będą miały po jednym dyrektorze, bez zastępców. To skróci drogę dostępu do szefa jednostki dla rodziców i pracowników – tłumaczy prezydent i zapewnia, że dzieci nadal pozostaną w tych samych grupach, z tymi samymi opiekunami.

– Nikt z nami, rodzicami tego nie konsultował. Nie zgadzamy się na to. Obawiamy się tej reorganizacji. Wszystko odbywa się w czasie roku, a nie gdy jest przerwa – denerwuje się Mariusz Kurzyński przewodniczący rady rodziców.

Na sesji pojawił się też poseł Dariusz Stefaniuk, który wcześniej był prezydentem Białej Podlaskiej i powoływał zespół żłobków. – Uchwała powinna być skonsultowana z radą rodziców – podkreśla Stefaniuk. Miejska mecenas jednak to zdementowała.

Środowisko Zjednoczonej Prawicy dostrzega w likwidacji żłobków próbę pozbycia się dyrektor Agnieszki Kulickiej. Wygrała ona konkurs na to stanowisko w listopadzie 2016 roku. – Nie mogą odwołać pani dyrektor, postanowili więc zlikwidować cały zespół. A nie ma w tym ani merytorycznego, ani finansowego uzasadnienia. To jest skandal – stwierdził poseł Stefaniuk.

– Waszym jedynym celem jest skłócanie mieszkańców. Obnażył pan jedną rzecz, że chodzi panu o obronę stołka swojej koleżanki partyjnej – odpowiedział mu Litwiniuk. Wiadomo jednak, że z chwilą likwidacji zespołu, miasto ogłosi konkurs na dwóch dyrektorów żłobków. – Obecna pani dyrektor do takiego konkursu będzie mogła przystąpić – zaznacza prezydent.

Dariusz Stefaniuk (PiS), obecnie poseł, a w przeszłości prezydent Białej Podlaskiej również zabrał głos na sesji (fot. Ewelina Burda)

Nie bez znaczenia są też wyniki kontroli w zespole żłobków. – Wynikały one ze skarg rodziców i pracowników – podkreśla Stanisław Romanowski, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta. – Stwierdziliśmy brak jasnej procedury rekrutacyjnej i szczegółów dotyczących przyjmowania dzieci – zaznacza. Obecnie do żłobków uczęszcza ponad 200 dzieci, a ponad 80 czeka w kolejce. – Brakowało też formalnego rejestru złożonych wniosków o przyjęcie – dodaje Romanowski.

Kontrola wykazała też różnice w wynagrodzeniu zasadniczym u pracowników na tych samych stanowiskach. – Gdyby kontrole wykazały rażące zaniedbania, zostałabym zwolniona dyscyplinarnie. A na poczet kontroli nie zostałam nawet upomniana. Uważam, że jestem ofiarą polityczną, ponoszę konsekwencje za to, że nie poparłam prezydenta Litwiniuka w wyborach wówczas gdy startował na prezydenta – odpiera zarzuty dyrektor Agnieszka Kulicka.

W 2018 roku dyrektor z tytułu umowy o pracę zarobiła 96 tys. 523 zł. Natomiast roczne zarobki dyrektorów przedszkoli w roku ubiegłym plasowały sie na poziomie 66 tys. zł. – Przez ostatni rok niejednokrotnie wytykano mi moje upodobania co do partii rządzącej. To jest konsekwencja moich znajomości. Od początku mówiono o likwidacji mojego stanowiska, ale kontrole nie dały żadnych narzędzi, jest to więc czystka i nagonka na moją osobę. Poza tym, ta zmiana nie bierze pod uwagę dobra dzieci, nikt nie mówi o tym co stracimy. A mamy wspólne rzeczy, szkolenia, warsztaty. To będzie ze stratą dla dzieci i rodziców – wieszczy Kulicka. 

Pod pismem przeciw uchwale podpisało się 196 rodziców i 49 pracowników żłobka. – Część rodziców zwróciła się do mnie ze skargą że nie wiedziała co podpisuje. Czują się zmanipulowani – odpowiada prezydent.

Tymczasem, zdaniem Adama Chodzińskiego, radnego Zjednoczonej Prawicy, zespół żłobków funkcjonuje dobrze. – Czy tak naprawdę powołanie dwóch odrębnych jednostek, będzie ekonomicznie uzasadnione? Nie dostaliśmy konkretnych wyliczeń. To jest czystka i nagonka, aby spowodować, aby pani Kulicka przestała kierować żłobkiem – dodaje Chodziński.

Wszyscy radni prawicy (11) głosowali przeciw likwidacji. Uchwała jednak i tak została przyjęta 12 głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i Białej Samorządowej.

– Żadna krzywda się dzieciom nie wydarzy, apeluję do rodziców, aby nie ulegali manipulacjom politycznym – podkreśla radny Jan Jakubiec z Białej Samorządowej.

– Państwo w państwie. Ludzie to zapamiętają – stwierdził na koniec przewodniczący rady rodziców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium