Jak świeże bułeczki "szły" darmowe kontenery na szkło, które zaczęło w poniedziałek rozdawać chełmianom MPGK. Mimo że do ich sprawnego wydawania skierowano dodatkowych pracowników, i tak trzeba było swoje odstać w kolejce.
Zaczęli tuż po godzinie 7 w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Bieławin 5. Skromnie, od jednego stolika, przy którym siedział rachmistrz i kwitował odbiór darmowego kontenera na szkło, który od 4 maja przysługuje każdemu mieszkańcowi Chełma posiadającemu domek jednorodzinny. Już po godzinie dostawiono drugi stolik, a o godz. 10 działaly tu już cztery stanowiska wydawania darmowych kontenerów.
– Ehhh, gdyby tak było w wydziale komunikacji, to by człowiek jak głupi nie wstawał w kolejkach – westchnął pan Grzegorz, który po swój kontener przyjechał z ul. Prusa w Chełmie.
Ale kolejka i tak była, bo poniedziałek, 4 maja był pierwszym dniem wydawania darmowych kontenerów.
– Nie ma obaw, dla wszystkich wystarczy. Kupiliśmy ich w sumie 4100 sztuk – mówi Marcin Czarnecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. – W ramach umowy z miastem, wyposażamy nieodpłatnie mieszkańców Chełma w pojemniki do gromadzenia frakcji szklanej. Kontenery zastąpią stosowane dotychczas worki - w zamian za uiszczaną przez mieszkańców opłatę, po rozdysponowaniu pojemników zostanie wstrzymane dostarczanie worków przeznaczonych na zbieranie szkła.
Kto powinien przyjechać i odebrać swój kontener? – Odbioru może dokonać każdy mieszkaniec zabudowy jednorodzinnej z Chełma, który złożył deklarację określającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami i z nimi nie zalega, po okazaniu dokumentu tożsamości. Podstawę przekazania będzie stanowić umowa użyczenia – zaznaczają komunalnicy.
Punkt odbioru przy ul. Bieławin 5, będzie otwarty w maju od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18 oraz w sobotę 7-15.
Zielone kontenery na frakcję szklaną będą sukcesywnie wydawane mieszkańcom, aż do wyczerpania zapasów. Warto przyjrzeć się dokładnie i stosować się do zapisów umowy użyczenia kontenerów, żeby uniknąć poważniejszych kłopotów. Osoby które mają problem z transportem, bo po prostu nie mają auta do przewiezienia kontenera, powinny to zgłosić do MPGK przez telefon, lub po prostu poprosić sąsiada o pomoc.
Już w przyszłym roku, właściciele doków jednorodzinnych zostaną wyposażeni w kolejne kontenery. Niewykluczone, że będą przeznaczone na tworzywa sztuczne.