Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2021 r.
8:11

Olimpijski sezon skoków narciarskich. Kiedy i gdzie odbędą się konkursy?

12 1 A A
Kamil Stoch
Kamil Stoch (fot. x-news/Press Focus)

Startuje 43. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Na inaugurację najlepsi skoczkowie świata zameldują się na skoczni Aist w rosyjskim Niżnym Tagile. Ostatnie zawody odbędą się 27 marca 2022 roku na słynnej skoczni Letalnica w słoweńskiej Planicy. Całość składać się będzie z 35 konkursów: 28 indywidualnych, pięciu drużynowych oraz dwóch drużyn mieszanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jednak nie wszystko. Skoczkowie powalczą także w kolejnej edycji Turnieju Czterech Skoczni, Skandynawskim Raw Air, a także w mistrzostwach świata w lotach. Najważniejszą imprezą w sezonie będą jednak zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w lutym 2022 roku w Pekinie.

Szansa na pierwsze punkty

Na ten moment kibice skoków narciarskich czekają z wytęsknieniem przez nieco ponad pół roku. Już w najbliższy weekend znów będzie można emocjonować się występami Biało-Czerwonych na skoczniach narciarskich całego świata.

Polscy skoczkowie zakończyli ostatnie zgrupowanie.

Po skokach w Zakopanem przyszedł czas na ćwiczenia w siłowni. Na tydzień przed kwalifikacjami w Rosji pozytywną wiadomość w kierunku kibiców wysłał Kamil Stoch.

– Pracowity tydzień został zakończony standardowo na siłowni. To był dobry tydzień, pełen owocnej pracy – poinformował Stoch za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Czekamy już na to, co czeka nas w przyszły piątek – zapowiedział trzykrotny mistrz olimpijski.

Pierwsza szansa na zdobycie punktów w Pucharze Świata nadarzy się już w najbliższy weekend w Niżnym Tagile – miejscu, za którym skoczkowie, łagodnie mówiąc nie przepadają.

Siódemka w akcji

Na zawody do Rosji uda się siedmiu naszych zawodników:

  • Kamil Stoch
  • Piotr Żyła
  • Dawid Kubacki
  • Stefan Hula
  • Jakub Wolny
  • Andrzej Stękała
  • Klemens Murańka

Tym samym czeski trener Polskiej kadry Michal Doleżal postawił na doświadczonych zawodników. – Blisko wyjazdu było więcej zawodników. Teraz jednak stawiamy na tę siódemkę – przyznał Doleżal w rozmowie ze sport.onet.pl.

(od lewej): Andrzej Stękała, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch (fot. x-news/Press Focus)

W ostatnich latach inauguracyjne konkursy w Pucharze Świata odbywały się w Wiśle na skoczni imienia Adama Małysza, a wcześniej tradycją było, że pierwsze konkursy odbywały się na skoczni Ruka w fińskim Kuusamo. Tym razem na skocznię nosząca nazwę byłego wielkiego mistrza podobnie jak na imprezę w fińskiej miejscowości skoczkowie zawitają w późniejszym terminie. Natomiast pierwsze konkursy PŚ 2021/2022 odbędą się w Niżnym Tagile. To rosyjskie miasto było już organizatorem zawodów tej rangi w przeszłości, ale otwarcie sezonu nastąpi tam po raz pierwszy. I co tu dużo mówić, to dość zaskakująca decyzja.

Niżny Tagił to ponad 350-tysięczne miasto znajdujące się na granicy pomiędzy Europą, a Azją, znane głównie z przemysłu ciężkiego i na niemal każdym kroku można natknąć się na pozostałości komunizmu. Tam też działa Uralwagonzawod, a więc największa na świecie firma produkująca pojazdy gąsienicowe. W trakcie II wojny światowej powstawały tutaj słynne czołgi T-34. Teraz fabryka działa bardzo prężnie głównie dzięki pomocy prezydenta Władimira Putina.

Podróż do Niżnego Tagiłu jest dla sportowców niezwykle męcząca. Potrzeba co najmniej kilku samolotowych przesiadek, bo dotarcie tam z Polski zajmuje około 20 godzin.

Do tego nasi reprezentanci nie za bardzo przepadają za tamtejszą skocznią i jej profilem. Jedyne sukcesy na rosyjskiej skoczni zanotował Piotr Żyła, któremu w 2018 roku udało się dwukrotnie stanąć na podium.

– Nie przepadam za konkursami w Niżnym Tagile. Skocznia jest w porządku, ale sama podróż i miasto nie trafiają w moje gusta. Nie ukrywam, że jadę tam, bo muszę. Miejsce jest przytłaczające – mówił Kamil Stoch dla Skijumping.pl. – Wszyscy wiedzą, jak tam jest. Wystarczy pojechać w Polsce do Huty imienia Sendzimira w Krakowie i możesz poczuć się tak, jakbyś znalazł się w centrum Niżnego Tagiła. Nie obrażając przy tym nikogo. Na dodatek jedzenie tam również jest kiepskie i to jest chyba coś, co mnie najbardziej zniechęca do jeżdżenia tam – dodał trzykrotny mistrz olimpijski w rozmowie z Eurosportem.

Powyższe opinie naszego najlepszego skoczka dotarły do organizatorów zawodów i należy mieć tylko nadzieję, że z roku na rok poziom logistyczny konkursów w rosyjskim mieście wzrośnie. Tym bardziej, że tym razem Niżny Tagił dostąpił zaszczytu organizacji imprezy, która otwiera sezon.

Kulminacja w Pekinie

Wraz z kolejnymi konkursami skoczkowie odwiedzą także zdecydowanie bardziej przyjazne miasteczka i malownicze miejscowości. I dwa razy zawitają do Polski.

4 i 5 grudnia przeprowadzone zostaną dwa konkursy w Wiśle, a następnie 15 i 16 stycznia 2022 roku odbędą się zawody w Zakopanem.

Kamil Stoch (urodzony 25 maja 1987 w Zakopanem) – najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski w historii. Czterokrotny olimpijczyk, trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018) oraz drużynowy brązowy medalista olimpijski z 2018. Indywidualny mistrz świata z 2013 i wicemistrz z 2019, drużynowy mistrz świata z 2017 oraz trzykrotny drużynowy brązowy medalista mistrzostw świata (2013, 2015 i 2021). Indywidualny srebrny medalista mistrzostw świata w lotach narciarskich (2018) oraz dwukrotny drużynowy brązowy medalista MŚ w lotach (2018 i 2020). Dwukrotny drużynowy wicemistrz świata juniorów (w 2004 i 2005). Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (w sezonach 2013/2014 i 2017/2018), ponadto raz drugi (2016/2017) i trzy razy trzeci (2012/2013, 2018/2019, 2020/2021) w klasyfikacji generalnej cyklu. Zwycięzca trzech edycji Turnieju Czterech Skoczni (65., 66. i 69.) oraz dwóch edycji Raw Air (2018 i 2020), a także turniejów: Willingen Five 2018 i Planica 7 2018. W Letnim Grand Prix dwukrotnie sklasyfikowany na drugim miejscu (w 2010 i 2011) oraz raz na trzecim (2016). Triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego w 2010. Zdobywca 33 medali na mistrzostwach Polski, w tym jedenastu złotych. Aktualny rekordzista Polski w długości skoku narciarskiego (251,5 m w Planicy w 2017). W ramach PŚ zwyciężył w 39 konkursach i 79 razy stawał na podium. W konkursach indywidualnych PŚ zdobył 12 297 punktów (stan po sezonie 2020/2021). W sezonie 2017/2018 jako drugi zawodnik w historii (po Svenie Hannawaldzie w sezonie 2001/2002) odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni podczas jednej edycji. Jest jedynym skoczkiem w historii, który wygrywał co najmniej jeden konkurs Pucharu Świata przez 11 lat kalendarzowych z rzędu. Jako trzykrotny mistrz olimpijski jest trzecim najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii igrzysk (po Robercie Korzeniowskim oraz Irenie Szewińskiej). (fot. x-news/Press Focus)

Stolica polskich Tatr może uchodzić za totalne przeciwieństwo zawodów w Niżnym Tagile. Skoczkowie bardzo chętnie przyjeżdżają do Zakopanego, gdzie wspierani są przez fantastyczną publiczność, która w komplecie zapełnia miejsce na trybunach wokół skoczni.

Po konkursach w Wiśle, a przed zawodami w Zakopanem kibice również nie będą mogli narzekać na brak emocji. A to dlatego, że na przełomie 2021 i u progu 2022 roku obędzie się 70 już Turniej Czterech Skoczni. Zmagania rozpoczną się 29 grudnia w niemieckim Oberstdorfie, a zakończą 6 stycznia 2022 roku w austriackim Bischofshofen. Warto przypomnieć, że poprzednia edycja niemiecko-austriackiego turnieju o bogatej tradycji zakończyła się triumfem Kamila Stocha, który w walce o „Złotego Orła” pokonał reprezentanta Niemiec Karla Geigera i swojego rodaka Dawida Kubackiego. Nasz najlepszy skoczek wygrał w poprzednim trzy z czterech konkursów, a w swoim dorobku ma zresztą trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej TCS.

Powalczyć o kolejne złoto Stoch spróbuje także na przyszłorocznych zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które tym razem odbędą się w Pekinie. W Chinach nasi zawodnicy walczyć będą w aż czterech konkursach: dwóch indywidualnych, drużynowym i drużyn mieszanych. Emocje rozpoczną się piątego lutego, kiedy wystartują kwalifikacje do konkursu na skoczni normalnej. Dzień później odbędzie się konkurs, po którym zostaną przyznane medale. Siódmego lutego dojdzie do konkursu drużyn mieszanych. Następnie 11 lutego skoczkowie powalczą w kwalifikacjach do zawodów na skoczni normalnej, a 12 lutego Stoch postara się obronić zloty medal wywalczony przed czteroma laty w Pjongczangu.

Na zakończenie – 14 lutego – nasi skoczkowie powalczą jeszcze o jak najlepszy wynik w konkursie drużynowym.

Dla „lotników”

Po emocjach związanych z olimpiadą skoczkowie przeniosą się do Skandynawii, gdzie na tamtejszych skoczniach odbędą się zawody Raw Air, a także mistrzostwa świata w lotach. A w nich największe szanse na medal powinien mieć nasz najlepszy „lotnik” a więc nie kto inny jak Piotr Żyła.

Finał sezonu pod koniec marca odbędzie się tradycyjnie na skoczni Letalnica w malowniczej słoweńskiej Planicy. Oby wówczas zarówno nasi skoczkowie jak i kibice byli w jak najlepszych nastrojach i wspominali kolejny, pełen sukcesów sezon w wykonaniu naszych zawodników.

Zmiana nadawcy

Po wielu latach, kiedy konkursu Pucharu Świata i towarzyszących mu imprez transmitowane były w TVP skoki narciarskie „przenoszą się” do TVN.

Wszystkie zawody rozgrywane poza Polską transmitowane będą właśnie w TVN, a także w Eurosporcie i internetowej platformie Player.

Co więcej, na antenach grupy Discovery pokazywane będą Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Wraz ze zmianą nadawcy miejsce pracy zmienił Sebastian Szczęsny, który po wielu latach pracy w TVP także przeniósł się do TVN. Co ciekawe w obecnym sezonie nie będzie on komentować konkursów, ale powierzono mu rolę prowadzącego w studio.

KADRA POLSKI NA PIERWSZY KONKURS PUCHARU ŚWIATA 2021/2022

Trener Michal Dolezal podjął decyzję, iż do Rosji uda się siedmiu reprezentantów Polski. Podczas zawodów w Niżnym Tagile na belce startowej zasiądą Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Klemens Murańka oraz Stefan Hula. Biało-Czerwoni jeszcze nigdy nie wygrali.

Sezon 2021/2022 w skokach narciarskich to w sumie 35 konkursów (fot. Pixabay)

PROGRAM ZAWODÓW W NIŻNYM TAGILE

19 listopada, piątek: 12 – Odprawa techniczna • 14.15 – Oficjalny trening • 16. 30 – Kwalifikacje

20 listopada, sobota: • 14.45 – Seria próbna • 16 – Konkurs indywidualny

21 listopada, niedziela: 14.30 – Kwalifikacje • 16 – Konkurs indywidualny

SEZON 2021/2022 W SKOKACH NARCIARSKICH

  • 20-21 listopada: Niżny Tagił (Rosja)
  • 27-28 listopada: Rukka (Finlandia)
  • 4-5 grudnia: Wisła (Polska)
  • 11-12 grudnia: Klingenthal (Niemcy)
  • 18-19 grudnia: Engelberg (Szwajcaria)
  • 29 grudnia: Oberstdorf (Niemcy – 1 konkurs 70. Turnieju Czterech Skoczni)
  • 1 stycznia: 2022: Garmisch-Partenkirchen (Niemcy – 2 konkurs 70. TCS)
  • 4 stycznia: Innsbruck (Austria – 3 konkurs 70. TCS)
  • 6 stycznia: Bischofshofen (Austria – 4 konkurs 70. TCS)
  • 8-9 stycznia: Bischofshofen (Austria).
  • 15-16 stycznia: Zakopane (Polska)
  • 21-23 stycznia: Sapporo (Japonia)
  • 28-30 stycznia: Willingen (Niemcy)
  • 4-20 lutego: Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
  • 26-27 lutego: Lahti (Finlandia)
  • 3 marca: Lillehammer (Norwegia – Raw Air)
  • 5-6 marca: Olso (Norwegia – Raw Air).
  • 11-13 marca: Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2022 Vikersund (Norwegia).
  • 19-20 marca: Oberstdorf (Niemcy – loty narciarskie)
  • 25 marca-27 marca: Planica (Słowenia – loty narciarskie)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

Poniedziałek pod znakiem burz

Poniedziałek pod znakiem burz

Synoptycy ostrzegają – dzisiaj może zagrzmieć i popadać. Miejscami wystąpią też silne porywy wiatru. A co z gradem?

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

Kierowca uderzył w drzewo. Dwie osoby w szpitalu

23-latek stracił panowanie nad pojazdem. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium