Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

30 stycznia 2023 r.
6:56

Szpitalne oddziały po remoncie, ale ludzie pytają o powrót pediatrii

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. WD)

Pacjenci dopytują, czy to możliwe, żeby tak było w powiatowym szpitalu w Poniatowej. Tak, czyli nowocześnie i wygodnie. Zmiany są efektem oficjalnie zakończonego remontu dwóch oddziałów i izby przyjęć. Tymczasem mieszkańcy przypominają o problemie z oddziałem dziecięcym, którego od roku nie ma w opolskim szpitalu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Udało nam się wyremontować a właściwie stworzyć od nowa izbę przyjęć z podjazdem dla karetek, wyremontowaliśmy oddział rehabilitacji no i teraz, siłą rzeczy oddział ortopedii. Pobyt pacjenta robi się coraz lepszy, a proszę sobie wyobrazić, że kiedyś tu było biuro EDY (nieistniejącego już Zakładu Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom-EDA – red). Struktura budynku była zupełnie inna. Teraz, po remontach w salach robimy łazienki, poprawiają się warunki pobytowe i pracy – mówi Gabriel Maj, prezes zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim w skład którego wchodzi szpital w Poniatowej.

Podczas piątkowej uroczystości oficjalnego oddania do użytku wyremontowanych przestrzeni w powiatowej placówce prezes wyliczał, że jest tu 148 łóżek. 25 z nich stoi na zmodernizowanym oddziale rehabilitacji.

Dobre opinie z daleka

- Pacjenci, którzy do nas przychodzą otwierają szeroko oczy, czy faktycznie tak może być w Poniatowej, a przyjeżdżają do nas osoby z różnych stron, bo ortopedia z którą współpracujemy operuje pacjentów ze Śląska. Pacjenci są zadowoleni z pobytu u nas. Dostaliśmy nowy sprzęt z którego jesteśmy dumni – mówi doktor Maria Orlik, kierownik oddziału rehabilitacji, która dodaje, że łóżka cały czas są zajęte a oddział ma dobre opinie praktycznie z całej Polski.

Wspominany Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu przeprowadzka do wyremontowanych pomieszczeń dopiero czeka. Pojawienie się pacjentów to kwestia wstawienia łóżek i dokończenie urządzania sal i pomieszczeń a przede wszystkim zgrania wszystkiego z pracą bloku operacyjnego.

Nowoczesność i udogodnienia

Pracownicy szpitala oprowadzający po swojej placówce podkreślali, że mają w końcu izolatki z prawdziwego zdarzenia, z oddzielną wentylacją i węzłem sanitarnym. Przy każdym zmodernizowanym oddziale jest takie pomieszczenie dzięki któremu pojawienie się pacjenta na przykład z covidem nie paraliżuje pracy. Izolatka powstała także na izbie przyjęć, gdzie czasowo może trafić pacjent zanim zostanie poddany triażowi czyli kwalifikacji jego stanu.

Na kolejny etap modernizacji czekać będzie środkowa część szpitala przy ul. Fabrycznej, bo już jego oba skrzydła są wyremontowane. Chodzi o pomieszczenia starej ortopedii i oddziału internistycznego.

O tym jak bardzo potrzebne są zmiany najlepiej świadczy fakt, że gdy wybuchła pandemia placówka nie miała sieci tlenu.

- A jak wiadomo tlen jest podstawowym lekarstwem w leczeniu covidu. W trybie bardzo szybkim stworzyliśmy instalację tlenową dla oddziału internistycznego, który został przekształcony w oddział covidowy i to jeden z największych, bo 42-łóżkowy. Zostały też postawione zbiorniki tlenu. Prace jeszcze trwają ale już w całym szpitalu w ścianach jest tlen – dodaje prezes Maj. 

Ponieważ lekarze przeprowadzają w poniatowskim szpitalu rocznie około 3 tysięcy operacji i jest to chlubą placówki, bardzo potrzebna jest jeszcze jedna sala operacyjna. Zwłaszcza, że władze PCZ zapowiadają, że będą stawiać na wysokie wskaźniki operacyjne.

Myślą o starszych i schorowanych

Bliższa przyszłość to zadbanie o lepszą dostępność szpitala przy ul. Fabrycznej, w planach jest zadbanie o otoczenie: równe chodniki, wygodne podjazdy, estetykę terenu.

Jak zapowiedział Dariusz Piotrowski, starosta opolski, któremu podlega Powiatowe Centrum Zdrowia będą kolejne inwestycje w ochronę zdrowia. Powiat dostał 22 miliony złotych z rządowych funduszy na budowę pawilonu szpitalnego w Opolu Lubelskim.

- 3 lutego mija termin składania ofert, mam nadzieję, że w lutym uda się wyłonić wykonawcę, który od chwili podpisania umowy będzie miał 36 miesięcy na realizację zadania. Powstanie obiekt o powierzchni 2 tysięcy mkw. dla osób potrzebujących opieki długoterminowej – mówił starosta.

Chodzi o powstanie Wojewódzkiego Centrum Opieki nad Osobami Starszymi.

Pomyślcie o najmłodszych

Gdy w mediach społecznościowych pojawiły się relacje z uroczystego otwarcia zmodernizowanych oddziałów w Poniatowej odezwali się mieszkańcy i samorządowcy, którzy przypomnieli, że cały czas rodzice dzieci mają problem z dostępem do lekarza. Niemal dokładnie rok temu w szpitalu w Opolu Lubelskim została zawieszona działalność oddziału dziecięcego. Zapowiadane trzy miesiące przerwy trwają do dziś.

- A co się stało z oddziałem dziecięcym? - A oddział pediatryczny gdzie? - Na co komu sprzęt jeśli lekarzy brak, o oddziale pediatrycznym nawet nie wspomnę. Tężnie, baseny itd. a ty jedź człowieku z dzieckiem na Lublin, gdzie tyle dzieci, że kto pierwszy ten lepszy, mogą nie zdążyć z pomocą. Tyle lat był oddział pediatryczny, funduszy na remonty nie było ale na ortopedię jakoś nie brakło. Gdzie tu logika – dopytują internauci.

- Na przestrzeni ostatnich lat liczba dzieci, które były leczone na tym oddziale wynosiła 0,7 osoby na dobę. Bywały tygodnie że nie było żadnego dziecka na oddziale. Bez względu na liczbę dzieci na oddziale, zapewniona musi być opieka, cały personel w liczbie co najmniej kilku osób, lekarz pediatra, pielęgniarka, salowa. Środki finansowe to kontrakt z NFZ na poziomie około 550 tys. zł, koszty funkcjonowania oddziału dziecięcego około 2 mln rocznie. Płaca lekarza pediatry to 150-200 zł za godzinę. Szpital działa od 10 lat jako spółka prawa handlowego i to nie ja decydowałem w roku 2013 o takiej formie działalności – odpowiada starosta Dariusz Piotrowski, który jednocześnie tłumaczy, że sam jest rodzicem i zgadza się z mieszkańcami, że w szpitalu powinien funkcjonować oddział dziecięcy.

Przypomina jednak, że od kilkunastu lat rodzice wybierali inne placówki by leczyć dzieci, przyznaje, że sam będąc w takiej sytuacji też nie korzystał z opolskiego szpitala.

- Priorytetem są inwestycje, które wpisują się w mapę potrzeb zdrowotnych i po ich zrealizowaniu będą dane oddziały funkcjonowały, znajdziemy odpowiednich lekarzy specjalistów – zapowiada starosta, który zauważa, że lekarzy brakuje w każdym szpitalu, nie tylko w PCZ.

Podczas piątkowej uroczystości w szpitalu w Poniatowej prezes centrum i starosta podkreślali jak świetny zespół lekarzy i personel medyczny tam pracuje, komentując, że budynki i sprzęt nie leczą ale fachowcy. Osoby krytycznie komentujące wydarzenie, używają identycznych sformułowań: szpital to nie tylko budynek czy sprzęt, potrzebujemy lekarzy specjalistów!!! Same budynki i sprzęt nie uleczą ludzi.

   

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości rozmawiamy z Izabela Pastuszko, dyrektorką Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Zmiennik doprowadza do wyrównania. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium