Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

3 maja 2023 r.
16:00

Wojskowa Poniatowa? Dawna EDA może zostać siedzibą jednostki

Autor: Zdjęcie autora agdy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. MON)

Nawet kilka tysięcy żołnierzy ma tworzyć planowaną jednostkę wojskową. Radni zgodzili się przekazać kawałek dawnego zakładu na ten cel. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność w tej części Poniatowej nic się nie zmieni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas ostatniej sesji burmistrz wystąpił o dodanie do porządku obrad uchwały dotyczącej zbycia na rzecz Skarbu Państwa, w drodze darowizny, nieruchomości znajdującej się na terenie Poniatowej. Chodzi o około 20 hektarów na terenie byłych zakładów EDA. To reakcja na pismo z początku kwietnia, jakie dostały władze miasta od  podległego Ministerstwu Obrony Narodowej Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie.

Jak wynikało z uzasadnienia przyjętej jednogłośnie uchwały, pozyskanie nieruchomości pozwoli na zabezpieczenie miejsca dyslokacji nowotworzonych pododdziałów wojska, zgodnie z aktualnymi planami i zadaniami resortu obrony.

Prestiżowa obecność

- W Poniatowej wojsko nigdy nie stacjonowało. Z tego co wiem, ma być jednostka wojskowa ale w tym momencie nie jestem upoważniony do rozmowy o szczegółach. Poczekajmy, aż będzie to możliwe do ogłoszenia – zapowiada Paweł Karczmarczyk, burmistrz Poniatowej. - Zaproponowaliśmy lokalizację oferując działki, które kiedyś gmina przejęła od Skarbu Państwa i które zgodnie z tym przekazaniem są tylko i wyłącznie do przeznaczenia na cel publiczny, więc alokacja tego typu instytucji jest tam zasadna. Wydaje mi się że obecność wojska w mieście jest sprawą prestiżową. Po upadku zakładów, które działały od czasów powojennych do czasów transformacji w 1989 roku Poniatowa dużo straciła. EDA była jednym z większych zakładów pracy. Inwestujemy wykorzystując walory położenia miasta, żeby przyciągnąć turystów ale to nie wszystko. Jeśli powstanie co chcemy żeby powstało, będzie to krok milowy dla naszego miasta, powiatu czy nawet dla całego regionu – dodaje burmistrz.

Nieoficjalnie mówi się w mieście, że nową jednostkę ma tworzyć kilka tysięcy żołnierzy. Ma być ich więcej niż pracowników w najlepszym okresie w historii zakładu. A w PRL-u, w czasach świetności z EDĄ było związanych blisko 4,5 tysiąca osób.   

W oddaleniu, bez wpływu

- Grunt, którym interesuje się wojsko to niezabudowany, zalesiony obszar biegnący pasem wzdłuż terenu, na którym działała EDA. Sąsiaduje z kilkusethektarowym kompleksem leśnym Lasów Państwowych. Oprócz niego gmina ma tam jeszcze dwie niewielkie działki wykorzystywane przez Koło Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, które ma za siedzibę miejsce byłego obozu zagłady. Pozostałe nieruchomości, które tworzyły nieistniejący zakład są albo własnością starostwa powiatowego, albo w rękach prywatnych – wylicza Lidia Kuna, kierowniczka Wydziału Inwestycji, Gospodarki Nieruchomościami i Gospodarki Przestrzennej UM w Poniatowej.

- Teren, który chce zagospodarować na swoje potrzeby wojsko znajduje się w sporej odległości od bloków mieszkalnych i działalności gospodarczej, jaka jest prowadzona w dawnym zakładzie EDA. Jeśli plany dojdą do skutku przyszły użytkownik terenu, który gmina przekaże Skarbowi Państwa na cele wojskowe ogrodzi go, uzbroi i zamknie. Nie będzie to kolidowało z działaniami aktualnych właścicieli i najemców – dodaje kierowniczka.

Choć faktycznie jednostki nigdy w Poniatowej nie było, teren Zakładów Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom-EDA” ma wojskową historię – tę oficjalną i tajną.

Przedwojenna obronność

Jak przypomina Rafał Pastwa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Poniatowej miasto powstało w okresie międzywojennym w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ze względu na położenie wśród lasów wybrano to miejsce dla zakładów służących obronności kraju.

Wiosną 1939 roku  Państwowym Zakładom Tele- i Radiotechnicznym w Warszawie Ministerstwo Skarbu przyznało ulgę z racji planowanej w Poniatowej inwestycji. Chodziło o uruchomienie na potrzeby wojska wytwórni aparatów i materiałów elektrotechnicznych, telegraficznych, telefonicznych, radiowych oraz narzędzi precyzyjnych i przyrządów sygnałowych. Plany pokrzyżowała II wojna światowa.

Latem 1949 roku powstały tu Zakłady Wytwórcze Sprzętu Instalacyjnego „Poniatowa”. Grupa EDA SA, która upadła latem 1998 roku była efektem restrukturyzacji założonej siedem lat wcześniej spółki.

- Dawni pracownicy, nawet wiele lat po likwidacji zakładów niezbyt chętnie mówili o dawnej produkcji amunicji i stojących w piwnicach maszynach, które zawsze można było uruchomić, by taką produkcję wznowić. Choć załoga wiedziała o tym wyposażeniu, konserwowała i o nie dbała, cały czas traktowali te rzeczy jako tajne – wspomina prezes stowarzyszenia, które gromadzi pamiątki i relacje dotyczące historii miasta i związanej z nim fabryki.

Chodziło o lata 50. ubiegłego wieku kiedy uruchomiono tu produkcję amunicji karabinowej.

Nie tylko władze miasta wiążą nadzieje z obecnością współczesnej armii na swoich działkach.

- Prowadzone są rozmowy dotyczące lokalizacji jednostki, także na części działki na której położony jest szpital – przyznaje Dariusz Piotrowski, starosta powiatu opolskiego.

Powiatowi radni nie podejmowali jeszcze stosownej uchwały w tej sprawie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium