Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

1 września 2021 r.
19:16

Paweł Skrzydlewski rektorem Akademii Zamojskiej. Opowiadał o "cnotach niewieścich", krytykował weganizm

Autor: Zdjęcie autora agdy
146 16 A A
Paweł Skrzydlewski odebrał dziś nominację na rektora Akademii Zamojskiej z rąk Przemysława Czarnka
Paweł Skrzydlewski odebrał dziś nominację na rektora Akademii Zamojskiej z rąk Przemysława Czarnka (fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Od dzisiaj Zamość ma Akademię Zamojską, której pierwszym rektorem został Paweł Skrzydlewski. Nominował go minister Przemysław Czarnek. Rektor to etyk, absolwent KUL i doradca Czarnka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość jest miastem akademickim. Sejm głosami posłów PiS przegłosował, a prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę która z dniem 1 września utworzyła Akademię Zamojską. Do środy nie było wiadomo, kto będzie jej rektorem. Ustawa określała jedynie, że powołuje go minister edukacji i nauki.

Wcześniejsze przypuszczenia się potwierdziły, reaktywowaną uczelnią pokieruje dr hab. Paweł Skrzydlewski. To absolwent filozofii KUL, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Przez wiele lat był związany z Wydziałem Filozofii KUL. Od zeszłego roku pełni funkcję doradcy ministra edukacji i nauki.

Jak wylicza oficjalny komunikat ministerstwa pierwszy rektor to uczestnik projektów badawczych, w tym m.in. projektu „Pomniki Polskiej Filozofii Chrześcijańskiej XX wieku”, a także kierownik merytoryczny i pomysłodawca projektu „Nie broda czyni filozofa”.

– Prof. Skrzydlewski związany jest z naszą uczelnią od około ośmiu lat, zatrudniał go poprzedni rektor. W tym momencie nie mam informacji, że zrezygnował z pracy czy zmienia charakter zatrudnienia. Ale jeśli informacje się potwierdzą i prof. Skrzydlewski dostanie nominację na rektora Akademii Zamojskiej, oczywiście w żaden sposób nie będę blokować jego decyzji. Będę życzył sukcesów i bacznie się przyglądał jak akademia poradzi sobie na rynku. Z tego co czytałem w uchwale, ma mieć profil humanistyczny – mówił w środę w godzinach popołudniowych Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, który dodał, że w ocenie wielu osób, sytuacja która ma miejsce w Zamościu jest bez precedensu.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest państwową placówką, która funkcjonuje na identycznych zasadach co zlikwidowana właśnie Uczelnia Państwowa im. Szymonowica w Zamościu. To na jej bazie powstała akademia.

– Oczywiście, że odczuwam ogromną satysfakcję z efektów naszych działań, zwłaszcza, że od początku brałem udział w pracach społecznego komitetu działającego na rzecz reaktywacji Akademii Zamojskiej. Bez politycznego poparcia, które mieliśmy, to by się nie udało – mówi prof. Wojciech Kolanowski, który dzisiaj w Zamościu był na spotkaniu z ministrem Przemysławem Czarnkiem i dwoma rektorami, Pawłem Skrzydlewskim, rektorem Akademii Zamojskiej i Andrzejem Samborskim, rektorem Uczelni Państwowej im. Szymonowica w Zamościu. – Spotkanie miało charakter organizacyjny – dodaje profesor, który potwierdza, że widział nominację prof. Skrzydlewskiego na stanowisko rektora Akademii Zamojskiej.

Mimo wielu prób, nie udało nam się w środę skontaktować z rektorem Skrzydlewskim.

Cnoty niewieście i niecnoty

O prof. Skrzydlewskim ostatnio w mediach było głośno po jego wypowiedzi na temat cnót niewieścich, które szczególnie akcentują godność kobiety. Padło to w kontekście priorytetów polityki oświatowej na następny rok szkolny.

Wcześniejsze jego wypowiedzi dotyczyły między innymi uczestników protestów przeciwko zaostrzenia prawa aborcyjnego. Uważał, że protesty inspirują wrogowie Polski, władza nie powinna iść na żadne kompromisy: "Dziś na ulice polskich miast wychodzą ludzie młodzi, często nastoletni lub dzieci. Ludzie, którzy kierowani podszeptami diabła sączonymi przez media, zwyrodniałych nauczycieli i profesorów, wykrzykują wulgaryzmy i mówią straszne rzeczy, protestując przeciwko piekłu zgotowanemu kobietom. Patrzą na to wszystko z radością wrogowie Polski, widząc w tym szansę na jej unicestwienie".

W zeszłym roku w czasie kampanii prezydenckiej w TVP krytykował Rafała Trzaskowskiego, który przyznał się do fascynacji filozofem Baruchem Spinozą.

Krytykuje też ruch wegański, który jego zdaniem nie dostrzega różnicy między zwierzęciem a człowiekiem, bardzo często odwołując się do światopoglądów orientalnych, bazujących na teorii reinkarnacji.  

Środowiska LGBT postrzega jako najemników obcych mocarstw, obcych fundacji kosmopolitycznych, które nienawidzą Pana Boga, nienawidzą tradycji.

Akademia dobra, Akademia zła

Pomysł reaktywowanie Akademii Zamojskiej pojawiał się w Zamościu co jakiś czas od wielu lat. W zeszłym roku powstał społeczny komitet, by tę ideę zrealizować. Gdy związany z naszym regionem Przemysław Czarnek został ministrem edukacji i nauki, członkowie komitetu uznali, że to szansa dla ich pomysłu.

W tym gronie był poseł PiS, Sławomir Zawiślak, który stał się posłem wnioskodawcą ustawy powołującej do życia akademię. Projekt trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta, głosami PiS. Gorzej Akademii Zamojskiej poszło w Senacie. Ale Sejm, także głosami PiS, w sierpniu ustawę przegłosował. Stało się to na słynnym posiedzeniu z reasumpcją i „LexTVN”. 14 sierpnia ustawę podpisał prezydent.

Zwolennicy utworzenia Akademii Zamojskiej cały czas podkreślali, że to historyczny moment, bo Zamość i region otrzymały wyjątkową, prorozwojową szansę. Nie wyobrażają sobie aby można było ją zaprzepaścić. 

Największy sprzeciw i fale krytyki wzbudził fakt utworzenia AZ na bazie istniejącej od kilkunastu lat w Zamościu uczelni zawodowej. Ustawa z dniem 1 września powołała akademię, która przejęła wszystkie prawa i obowiązki Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica.

Nieistniejąca już formalnie placówka posiadała prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

Zlikwidowana uczelnia w trakcie procedowania ustawy wyrażała stanowczy sprzeciw planom, jej władze tłumaczyły, że to pogwałcenie praworządności i zasad demokracji. Krytycznie o takim sposobie reaktywowania akademii wypowiadała się też Polska Akademia Nauk, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Publicznych Uczelni Zawodowych.

Jeszcze 1 września UPZ na swoim Fb zachęcała do rejestracji oferując studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie (II stopnia).

(Wykorzystano informacje z materiałów OKO.press)

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium