Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapytała 130 szpitali, czy stosują się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. „Tak” odpowiedziały placówki w Olsztynie, Łodzi i Świdniku.
Chodzi o orzeczenie wydane 22 października. Trybunał Konstytucyjny uznał, że niezgodna z ustawą zasadniczą jest jest jedna z przesłanek do przerwania ciąży.
To zapis mówiący o aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Rzecz w tym, że orzeczenie nie zostało jeszcze opublikowane i nie wiadomo, kiedy to może nastąpić. Chociaż przepisy wskazują, że ma się to stać „niezwłocznie”.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapytała 130 szpitali w całej Polsce o to, czy stosują się do orzeczenia. Trzy odpowiedziały, że tak właśnie robią. To placówki w Olsztynie, Łodzi i Świdniku.
Zobacz: Modernizacja szpitala w Świdniku
- W pismach przekazanych szpitalom Fundacja Helsińska podkreśliła, że wobec braku publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, to zakwestionowany przez Trybunał przepis ustawy o planowaniu rodziny o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zachował swoją moc i może, a nawet powinien, być dalej stosowany, gdyż nadal jest częścią obowiązującego w Polsce porządku prawnego. Zgodnie z Konstytucją wejście w życie orzeczenia TK i utrata mocy obowiązującej przepisu następuje z chwilą oficjalnego opublikowania orzeczenia, a nie jego ogłoszenia na sali rozpraw – informuje HFPC.
Jarosław Jagura, prawnik Fundacji dodaje, że w chwili obecnej nie doszło do zmian stanu prawnego i nadal obowiązuje przepis pozwalający na przerwanie cięży ze względów embriopatologicznych.
- Nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby ze względu na nieopublikowaną decyzję TK powstrzymywać się od przeprowadzania aborcji. Pacjentki nadal mają prawo do skorzystania świadczeń medycznych, a szpitale powinny zapewnić kobietom możliwość ich przeprowadzenia. Fundacja deklaruje gotowość udzielania pomocy prawej kobietom, które otrzymają w takiej sytuacji odmowę wykonania zabiegu” – mówi adwokat
Dyrektor szpitala w Świdniku, Jacek Kamiński tłumaczy, że w tej sprawie jest zamieszanie i przestawiał już stanowisko HFPC oraz Rzecznikowi Praw Człowieka.
- Wykonujemy wszystkie zabiegi i działamy na podstawie obowiązujących przepisów. Skoro orzeczenie trybunału nie zostało opublikowane, to nie obowiązuje - mówi Kamiński.
Dyrektor dodaje, że nigdy nie zgłosiła się do niego pacjentka ze skargą, a w jego placówce na świat przychodzi tysiąc dzieci.