Zaczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Przed młodymi ludźmi jest niełatwa decyzja, która przesądzi o ich przyszłości
To druga rekrutacja organizowana w czasie pandemii. Z tego powodu uczniowie nie mieli okazji pójść na targi edukacyjne, na których mogli poznać oferty wielu szkół z regionu. Wyboru nie ułatwia również brak tradycyjnych dni otwartych.
– Planowaliśmy organizację takiego dnia na początku czerwca, ale zrezygnowaliśmy z tego pomysłu, bo zagrożenie byłoby zbyt duże. W podobnych imprezach brało u nas udział zwykle około tysiąca uczniów – mówi Radosław Borzęcki, dyrektor IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. W zamian zorganizowano tu zdalnie „tydzień otwartych drzwi”. – Każdego dnia prezentowała się klasa z innym rozszerzeniem.
Czasu jest niewiele…
Decyzję trzeba podjąć do 21 czerwca, bo tego dnia o godz. 15 zakończy się przyjmowanie zgłoszeń. Jeszcze mniej czasu (tylko do 31 maja) zostało kandydatom do oddziałów międzynarodowych, dwujęzycznych, sportowych, mistrzostwa sportowego i przygotowania wojskowego.
Wnioski rekrutacyjne mogą być dostarczone do szkoły pierwszego wyboru w formie papierowej podpisanej przez rodziców lub w formie elektronicznej, podpisanej przez rodziców profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Wybierać można trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w każdej z nich.
Urzędnicy wzięli też pod uwagę, że uczniowie, którzy otrzymają nienajlepszy wynik z egzaminu ósmoklasisty, będą chcieli zmienić szkołę, którą wybrali. Taka zmiana będzie możliwa od 25 czerwca do 14 lipca.
22 lipca szkoły ponadpodstawowe opublikują listy osób zakwalifikowanych, a 2 sierpnia wykazy przyjętych do szkół. Również 2 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.
… a wybór jest duży
Tylko w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd Lublina jest prawie 5,5 tys. miejsc. To aż 110 klas w liceach ogólnokształcących, 61 w technikach i 19 w szkołach branżowych I stopnia.
Jest niemal pewne, że największym zainteresowaniem będą się cieszyć 4-letnie licea. Tu niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się klasy z rozszerzeniami z biologii i chemii, których absolwenci wybierają najczęściej studia medyczne. Z tego powodu w I LO im. Stanisława Staszica nie zostanie w przyszłym roku szkolnym utworzona klasa humanistyczna. Do niej w ubiegłym roku było mniej kandydatów niż do innych oddziałów. Staszic wyrabia sobie zresztą markę szkoły prowadzącej klasę międzynarodową oraz profile biologiczno-chemiczne czy informatyczne i menadżerskie.
Bardzo popularne są też klasy mundurowe. W Lublinie działają one w VIII LO, XIV LO, XVIII LO oraz XXVII LO.
Można też zdobyć zawód
Szkoły prowadzone przez samorząd Lublina oferują możliwość kształcenia w 65 zawodach. – Co daje swobodny wybór zgodny z własnymi preferencjami i uzdolnieniami – podkreśla Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina.
Podczas tegorocznej rekrutacji ogólnodostępne szkoły zawodowe prowadzone przez miasto oferują łącznie 416 miejsc i kształcenie w 15 zawodach. Z kolei w technikach są 1952 miejsca i 39 zawodów do wyboru.
Nowe zawody, które pojawiły się w ofercie lubelskich szkół, to technik dekarstwa, pomolog, technik stylista i technik robotyk
– Młody człowiek przed wyborem technikum powinien poznać czynności w wybranym zawodzie, specyfikę pracy, informacje na temat kwalifikacji w zawodzie oraz perspektywy na rynku pracy – podkreśla Iwona Lipiec, konsultant ds. doradztwa zawodowego w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jej prezentacja, dostępna na stronie internetowej lubelskiego kuratorium oświaty, może pomóc w wybraniu szkoły.