Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 maja 2021 r.
21:05

Luzacki powrót do szkół. Nie będzie klasówek

15 3 A A

do szkół uczniowie drżą, że nauczyciele zaczną sprawdzać, czego nauczyli się podczas lekcji zdalnych, Spokojnie, nic takiego się nie wydarzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo się bałam – przyznaje Julia, uczennica klasy trzeciej jednego z liceów ogólnokształcących w centrum Lublina. – Na połowę maja mieliśmy zapowiedzianych kilka sprawdzianów. Nie chciałam pisać ich w szkole, bo nic takiego nie robiłam w sumie od prawie już dwóch lat. Przyzwyczaiłam się do pracy w domu, gdzie nic mnie nie rozprasza. Lubię taką formę nawet jak mamy udzielać odpowiedzi na czas i jest ciśnienie.

Dziewczyna w poniedziałek zaczyna naukę hybrydową. Tak jak inni uczniowi starszych klas szkół podstawowych oraz średnich. To oznacza, że nie będą już mieli nauki w domach przez cały tydzień. Kilka dni spędzą przed komputerem, kilka w murach szkoły. O tym, jak zostanie to zrealizowane, każda szkoła decyduje samodzielnie.

Powrót do stacjonarnego nauczania to po pierwsze stres dla młodych ludzi, a po drugie, że nauczyciele wykorzystają ostatnie tygodnie nauki, do sprawdzenia ich wiedzy. Tej wiedzy, którą mieli nabyć uczyć się zdalnie. Stąd wielki strach przez klasówkami, sprawdzianami, odpytywaniem.

Jak opowiada Julia nauczyciele pytali całą klasę, czy sprawdziany wolą pisać w szkole czy jeszcze na komputerach z domów.

– Chyba tylko dwie osoby chciały w szkole. Dlatego nauczyciele poprzestawiali nam terminy. Część klasówek napiszemy, jak będzie nasz dzień zdalnej pracy, a część zrobiliśmy w tamtym tygodniu. Było trochę trudno, bo było mniej czasu, żeby się przygotować, ale nie było stresu – mówi Julka. – Dlatego cieszę się, że wracam. Spotkam się z ludźmi. Mamy też iść na rajd.

Nerwy związane z powrotem do szkół próbowali zniwelować sami nauczyciele. Przez ostatni tydzień zdalnych lekcji powtarzali uczniom, żeby się nie bali. Że w szkole nie czeka ich nic złego.

– Wiele dzieci było przerażonych – przyznaje wychowawczyni w jednej z lubelskich podstawówek i jednocześnie nauczycielka biologii. – Wiadomo, że dzieci od szkoły odwykły. To będzie dla nich nowa sytuacja, do której będą musieli się powoli przyzwyczajać. To tak samo jak na początku roku i po powrocie z wakacji. Dlatego u nas nadmiernego sprawdzania wiedzy nie będzie. Ci, którzy będą chcieli poprawiać oceny będą jednak mieli taką okazję.

  Uczniowie bardzo się z tego powodu cieszą, chociaż niektórzy nie kryją rozżalenia.

– Pan z historii mówił nam na początku zdalnego, że będzie sprawdzał zeszyty z wagą 3. Dlatego cały czas o ten zeszyt dbałam. Wszystko przepisywałam nawet jak byłam chora i robiłam prace domowe. A teraz nam powiedział, żeby się nie bać, bo nie będzie sprawdzał – mówi uczennica ze szkół na obrzeżach Lublina.

– Z niczego się nie wycofuję! – podkreśla jednak pedagog. – Kto da mi zeszyt, ten dostanie zapowiedzianą ocenę. Ale jeśli ktoś nie będzie chciał tego zrobić, to nie będę go ścigał. Myślę, że wszyscy nauczyciele wracają do szkół z nieco innym nastawieniem. Naszym podstawowym zadaniem będzie teraz nie sprawdzanie, co uczniowie zrobili podczas zdalnych lekcji czy gonienie z materiałem, a pomoc im w możliwie jak najmniej bolesnym powrocie do rzeczywistości.

O umiar w organizacji sprawdzianów zwłaszcza w pierwszych tygodniach po powrocie do szkoły do nauczycieli apeluje też Ministerstwo Edukacji i Nauki i podkreśla, że czas ten powinien służyć odbudowywaniu relacji i więzi rówieśniczych.

– Lubelska Kurator Oświaty mówiła o tym podczas zdalnych spotkań z dyrektorami szkół, które zakończyliśmy w piątek – mówi Jolanta Misiak, rzecznik prasowa LKO.

Według rządowych planów, uczniowie do nauczania stacjonarnego mają wrócić 29 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na budowę hali namiotowej?

Dlaczego warto zdecydować się na budowę hali namiotowej?

Hale namiotowe zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych budynków. Są one nie tylko ekonomiczne, ale także elastyczne i wszechstronne, dlatego stały się świetnym rozwiązaniem dla wielu branż. Poniżej przedstawiamy kluczowe powody, dla których warto postawić na hale namiotowe i konstrukcje stalowe.

10 rodzajów sushi, które warto znać – przewodnik dla początkujących

10 rodzajów sushi, które warto znać – przewodnik dla początkujących

Sushi jest jednym z najsłynniejszych przedstawicieli kuchni japońskiej, a jego popularność na całym świecie nieustannie rośnie. Dlaczego? Ponieważ łączy w sobie prostotę formy, delikatność smaku i estetykę podania, czyniąc każdy posiłek małym dziełem sztuki.

Imprezy klubowe w weekend (10 –11 stycznia)
10 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (10 –11 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o najlepszych imprezach w Lublinie.

W Trybunale spotkali się przedstawiciele środowisk patriotycznych
galeria

W Trybunale spotkali się przedstawiciele środowisk patriotycznych

W czwartek, 9 bm., w Trybunale Koronnym, z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli lubelskich organizacji kombatanckich, kresowych i patriotycznych. Zobaczcie naszą fotorelację z tego spotkania.

Fotopułapki skarbnicą wiedzy. Zobacz co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie widzi

Fotopułapki skarbnicą wiedzy. Zobacz co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie widzi

Aby móc podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, kiedyś trzeba było wybrać się do lasu i szukać. Teraz wystarczy odpalić komputer i obejrzeć sytuacje nagrane przez fotopułapki.

Zarekwirowana broń

„Kolekcjoner” broni pod ostrzałem policji

Strzelbę myśliwską, karabinek sportowy i ostrą amunicję posiadał w swoim nielegalnym arsenale 46-latek. Wpadł po akcji kryminalnych z Łukowa i Adamowa.

Lublin inwestuje kolejne pieniądze w zieleń. Tutaj będą nowe skwery

Lublin inwestuje kolejne pieniądze w zieleń. Tutaj będą nowe skwery

Niedawno miasto pochwaliło się oddaniem do użytku mieszkańcom trzech nowych mikroparków. Teraz na odbiór czeka kolejny, a w następnym prace niedługo się rozpoczną.

Czołowe zderzenie w Łopienniku Nadrzecznym. Koniec utrudnień
Aktualizacja

Czołowe zderzenie w Łopienniku Nadrzecznym. Koniec utrudnień

Do dramatycznego wypadku doszło dziś w południe na DK17. Czołowo zderzył się samochód ciężarowy z „osobówką”. Na pomoc  poszkodowanym, w pierwszej kolejności, ruszyły trzy wozu strażackie. O 17.30 zakończyły się utrudnienia w miejscu wypadku.

Jack Holder z Orlen Oil Motoru Lublin wicemistrzem Australii

Jack Holder z Orlen Oil Motoru Lublin wicemistrzem Australii

Jack Holder z Orlen Oil Motoru musi się zadowolić drugim miejscem w Indywidualnych Mistrzostwach Australii. Najlepszy okazał się Brady Kurtz z Betard Sparty Wrocław.

Miała być wielka renowacja przystanków, ale oferty nie dojechały

Miała być wielka renowacja przystanków, ale oferty nie dojechały

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie planował wielką inwestycję w przystanki w Lublinie. Prace miały objąć ponad 130 miejsc, ale urzędnicy napotkali na problem. Nie znaleźli chętnych do wykonania zadania.

Do „pełna” na kradzionych „blachach”

Do „pełna” na kradzionych „blachach”

38-latek nie popisał się intelektem podczas kradzieży paliwa. Najpierw skradł tablice z auta należącego do znajomego z pracy… Po tym, na swoje „nieszczęście”, wybrał stację paliw, którą regularnie odwiedzał, używając również własnych tablic rejestracyjnych.

Wojtek Białek jesienią strzelał gole dla Łady 1945 Biłgoraj. Być może wiosną założy koszulkę Świdniczanki

Świdniczanka straciła Michała Zubera, a pozyska legendę Avii Świdnik?

Ciekawe plotki docierają ze Świdnika. Jeszcze przed tym, jak Świdniczanka straciła na rzecz Avii Michała Zubera, drużyna Łukasza Gieresza rozglądała się za wzmocnieniami w ataku. Teraz musi podwoić wysiłki, żeby zbudować drużynę, która wiosną będzie w stanie powalczyć o utrzymanie. Jednym z pomysłów „Świdni” jest Wojciech Białek, czyli legenda Avii.

Gotowi służyć obywatelom. Lubelskie ma nowych policjantów
foto
galeria

Gotowi służyć obywatelom. Lubelskie ma nowych policjantów

W szeregi lubelskiej policji wstąpiło 98 nowych funkcjonariuszy. W czwartek złożyli uroczyste ślubowanie i zobowiązanie do stania na straży prawa i porządku.

(zdjęcie poglądowe)

Chełm bez Centrum Digitalizacji. Ministerstwo wyjaśnia

Rezygnacja Ministerstwa Zdrowia z budowy Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej w Chełmie poruszyła mieszkańców tego miasta. Wiele osób zastanawia się, co stoi za tą decyzją. Mówiono nawet o odwecie za sylwestra z TV Republika. Jak jest prawda?

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

W pierwszym meczu towarzyskiego Turnieju 4 Nations Cup 2025 w Płocku reprezentacja Polski pokonała Austrię 31:19. W Biało-Czerwonych barwach zadebiutował rozgrywający Azotów Puławy Marek Marciniak.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium