Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 maja 2021 r.
21:05

Luzacki powrót do szkół. Nie będzie klasówek

do szkół uczniowie drżą, że nauczyciele zaczną sprawdzać, czego nauczyli się podczas lekcji zdalnych, Spokojnie, nic takiego się nie wydarzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo się bałam – przyznaje Julia, uczennica klasy trzeciej jednego z liceów ogólnokształcących w centrum Lublina. – Na połowę maja mieliśmy zapowiedzianych kilka sprawdzianów. Nie chciałam pisać ich w szkole, bo nic takiego nie robiłam w sumie od prawie już dwóch lat. Przyzwyczaiłam się do pracy w domu, gdzie nic mnie nie rozprasza. Lubię taką formę nawet jak mamy udzielać odpowiedzi na czas i jest ciśnienie.

Dziewczyna w poniedziałek zaczyna naukę hybrydową. Tak jak inni uczniowi starszych klas szkół podstawowych oraz średnich. To oznacza, że nie będą już mieli nauki w domach przez cały tydzień. Kilka dni spędzą przed komputerem, kilka w murach szkoły. O tym, jak zostanie to zrealizowane, każda szkoła decyduje samodzielnie.

Powrót do stacjonarnego nauczania to po pierwsze stres dla młodych ludzi, a po drugie, że nauczyciele wykorzystają ostatnie tygodnie nauki, do sprawdzenia ich wiedzy. Tej wiedzy, którą mieli nabyć uczyć się zdalnie. Stąd wielki strach przez klasówkami, sprawdzianami, odpytywaniem.

Jak opowiada Julia nauczyciele pytali całą klasę, czy sprawdziany wolą pisać w szkole czy jeszcze na komputerach z domów.

– Chyba tylko dwie osoby chciały w szkole. Dlatego nauczyciele poprzestawiali nam terminy. Część klasówek napiszemy, jak będzie nasz dzień zdalnej pracy, a część zrobiliśmy w tamtym tygodniu. Było trochę trudno, bo było mniej czasu, żeby się przygotować, ale nie było stresu – mówi Julka. – Dlatego cieszę się, że wracam. Spotkam się z ludźmi. Mamy też iść na rajd.

Nerwy związane z powrotem do szkół próbowali zniwelować sami nauczyciele. Przez ostatni tydzień zdalnych lekcji powtarzali uczniom, żeby się nie bali. Że w szkole nie czeka ich nic złego.

– Wiele dzieci było przerażonych – przyznaje wychowawczyni w jednej z lubelskich podstawówek i jednocześnie nauczycielka biologii. – Wiadomo, że dzieci od szkoły odwykły. To będzie dla nich nowa sytuacja, do której będą musieli się powoli przyzwyczajać. To tak samo jak na początku roku i po powrocie z wakacji. Dlatego u nas nadmiernego sprawdzania wiedzy nie będzie. Ci, którzy będą chcieli poprawiać oceny będą jednak mieli taką okazję.

  Uczniowie bardzo się z tego powodu cieszą, chociaż niektórzy nie kryją rozżalenia.

– Pan z historii mówił nam na początku zdalnego, że będzie sprawdzał zeszyty z wagą 3. Dlatego cały czas o ten zeszyt dbałam. Wszystko przepisywałam nawet jak byłam chora i robiłam prace domowe. A teraz nam powiedział, żeby się nie bać, bo nie będzie sprawdzał – mówi uczennica ze szkół na obrzeżach Lublina.

– Z niczego się nie wycofuję! – podkreśla jednak pedagog. – Kto da mi zeszyt, ten dostanie zapowiedzianą ocenę. Ale jeśli ktoś nie będzie chciał tego zrobić, to nie będę go ścigał. Myślę, że wszyscy nauczyciele wracają do szkół z nieco innym nastawieniem. Naszym podstawowym zadaniem będzie teraz nie sprawdzanie, co uczniowie zrobili podczas zdalnych lekcji czy gonienie z materiałem, a pomoc im w możliwie jak najmniej bolesnym powrocie do rzeczywistości.

O umiar w organizacji sprawdzianów zwłaszcza w pierwszych tygodniach po powrocie do szkoły do nauczycieli apeluje też Ministerstwo Edukacji i Nauki i podkreśla, że czas ten powinien służyć odbudowywaniu relacji i więzi rówieśniczych.

– Lubelska Kurator Oświaty mówiła o tym podczas zdalnych spotkań z dyrektorami szkół, które zakończyliśmy w piątek – mówi Jolanta Misiak, rzecznik prasowa LKO.

Według rządowych planów, uczniowie do nauczania stacjonarnego mają wrócić 29 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium