Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 maja 2021 r.
8:50

Czy dyrektorzy mogą zdecydować, że ósmoklasiści wrócą do szkół dopiero po egzaminie?

3 1 A A
Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty.
Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Teresą Misiuk, Lubelską Kurator Oświaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, a tydzień później hybrydowo zaczęli się uczyć uczniowie klas I - III. Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem 9 przedszkoli i 7 szkół podstawowych pracuje już częściowo zdalnie (stan na 5 maja – red.). Czy w tej sytuacji możemy mówić o bezpiecznym powrocie do szkoły?

– W roku szkolnym 2020/2021 w województwie lubelskim działa 629 przedszkoli, 106 punktów przedszkolnych oraz 956 szkół podstawowych, zatem ograniczenie funkcjonowania kilku z nich nie jest przesłanką do dalszego utrzymywania warunków nauki zdalnej we wszystkich tych placówkach. Przypominam, że pomimo stopniowego znoszenia obostrzeń, nadal funkcjonujemy w warunkach pandemii, dlatego przedszkola i szkoły pracują w reżimie sanitarnym, a dyrektorzy oraz służby sanitarne na bieżąco reagują na pojawiające się sytuacje zagrożenia. Obowiązek organizowania nauki zdalnej był jedynym sposobem, aby w warunkach wysokiego zagrożenia epidemicznego kontynuować najważniejsze edukacyjne cele, choć dla wszystkich jest jasne, że nie jest ono tak efektywne, jak tradycyjna forma zajęć, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów. Stąd decyzja o powrocie do placówek w pierwszej kolejności najniższych roczników, a realizacja założonego harmonogramu dla pozostałych uczniów będzie uzależniona od poziomu i dynamiki zakażeń.

  • Znamy już daty powrotu do szkół pozostałych uczniów. Gdy je opublikowano, młodzież zaczęła zbierać podpisy pod petycją o powrót do szkolnych ławek dopiero we wrześniu. Podpisało się już pod nią blisko 600 tys. osób. Jak ocenia Pani motywację uczniów i czy jest szansa na wzięcie pod uwagę ich argumentów?

– Początek nauki zdalnej przyniósł niezadowolenie i trudności w adaptacji do nowych warunków. Rozumiem, że teraz u niektórych zadziałał podobny mechanizm. Stopniowy powrót do szkół jest koniecznością; nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć sytuacji pandemicznej we wrześniu, po wakacjach, które – jak wiemy z doświadczenia – sprzyjają migracji i kontaktom społecznym, a tym samym zwiększają ryzyko zakażeń, dlatego warunki umożliwiające naukę w szkole, oczywiście w reżimie sanitarnym, trzeba wykorzystywać na bieżąco. Jestem przekonana, że dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy zadbają o dobry, bezpieczny powrót uczniów do szkół w sprzyjającej atmosferze. W ramach wspomagania ich działalności jeszcze w lutym zorganizowaliśmy konferencje online na ten temat.

  • Niepokój wśród rodziców ósmoklasistów, ale i nauczycieli budzi powrót do szkół tych uczniów tydzień przed egzaminem. Pojawiają się głosy, że aby zagwarantować sprawny przebieg egzaminu, dzieci kończące szkołę powinny usiąść w ławkach dopiero w dniu egzaminu. Czy obowiązujące przepisy umożliwiają dyrektorom szkół takie ułożenie grafika, by było to możliwe?

– Tryb hybrydowy opisany w przepisach, które są podstawą opracowania harmonogramu pobytu uczniów w szkole, wymaga jedynie takiej organizacji nauczania, aby danego dnia na terenie szkoły uczyło się nie więcej niż 50 proc. uczniów. Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną mogą zatem przygotować plan zajęć dla poszczególnych klas z uwzględnieniem różnych potrzeb w tym zakresie, m.in. organizacji egzaminu ósmoklasisty.

  • Jak długo po stacjonarnym powrocie do szkół, czyli 31 maja, będzie trwać jeszcze nauka? Kiedy mają być wystawione stopnie?

– Przypominam, że ograniczenia funkcjonowania placówek nie wpłynęły na zmianę kalendarza roku szkolnego i obowiązujący termin zakończenia zajęć dydaktycznych to 25 czerwca 2021 r. Nauczyciele oczywiście powinni wystawić oceny roczne oraz poinformować o nich uczniów i rodziców odpowiednio wcześniej, ponieważ przepisy wymagają, aby przed klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy poinformowali ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania. Terminy i formy realizacji powyższych wymagań są określone w statucie danej szkoły. Biorąc pod uwagę tegoroczny kalendarz, ok. 17 czerwca powinny odbyć się posiedzenia rad pedagogicznych, na których zostaną pojęte uchwały klasyfikacyjne.

  • Mówi się już, że we wrześniu do stacjonarnej nauki będą mogli wrócić tylko zaszczepieni uczniowie. Czy zapadły już takie decyzje, a jeśli nie, to kiedy możemy się ich spodziewać?

– Temat ewentualnych szczepień uczniów był poruszany podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwracam jednak uwagę, że najpierw zgodę na użycie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci muszą wydać właściwe agencje. Do dzisiaj takie decyzje jeszcze nie zapadły. Przypominam również, że szczepienia nie są obowiązkowe i nie znam założeń dopuszczających powrót do szkół tylko uczniów zaszczepionych. W każdym temacie, zwłaszcza zdrowia, warto opierać się na oficjalnych doniesieniach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na budowę hali namiotowej?

Dlaczego warto zdecydować się na budowę hali namiotowej?

Hale namiotowe zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych budynków. Są one nie tylko ekonomiczne, ale także elastyczne i wszechstronne, dlatego stały się świetnym rozwiązaniem dla wielu branż. Poniżej przedstawiamy kluczowe powody, dla których warto postawić na hale namiotowe i konstrukcje stalowe.

10 rodzajów sushi, które warto znać – przewodnik dla początkujących

10 rodzajów sushi, które warto znać – przewodnik dla początkujących

Sushi jest jednym z najsłynniejszych przedstawicieli kuchni japońskiej, a jego popularność na całym świecie nieustannie rośnie. Dlaczego? Ponieważ łączy w sobie prostotę formy, delikatność smaku i estetykę podania, czyniąc każdy posiłek małym dziełem sztuki.

Imprezy klubowe w weekend (10 –11 stycznia)
10 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (10 –11 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o najlepszych imprezach w Lublinie.

W Trybunale spotkali się przedstawiciele środowisk patriotycznych
galeria

W Trybunale spotkali się przedstawiciele środowisk patriotycznych

W czwartek, 9 bm., w Trybunale Koronnym, z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli lubelskich organizacji kombatanckich, kresowych i patriotycznych. Zobaczcie naszą fotorelację z tego spotkania.

Fotopułapki skarbnicą wiedzy. Zobacz co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie widzi

Fotopułapki skarbnicą wiedzy. Zobacz co robią zwierzęta, gdy nikt ich nie widzi

Aby móc podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, kiedyś trzeba było wybrać się do lasu i szukać. Teraz wystarczy odpalić komputer i obejrzeć sytuacje nagrane przez fotopułapki.

Zarekwirowana broń

„Kolekcjoner” broni pod ostrzałem policji

Strzelbę myśliwską, karabinek sportowy i ostrą amunicję posiadał w swoim nielegalnym arsenale 46-latek. Wpadł po akcji kryminalnych z Łukowa i Adamowa.

Lublin inwestuje kolejne pieniądze w zieleń. Tutaj będą nowe skwery

Lublin inwestuje kolejne pieniądze w zieleń. Tutaj będą nowe skwery

Niedawno miasto pochwaliło się oddaniem do użytku mieszkańcom trzech nowych mikroparków. Teraz na odbiór czeka kolejny, a w następnym prace niedługo się rozpoczną.

Czołowe zderzenie w Łopienniku Nadrzecznym. Koniec utrudnień
Aktualizacja

Czołowe zderzenie w Łopienniku Nadrzecznym. Koniec utrudnień

Do dramatycznego wypadku doszło dziś w południe na DK17. Czołowo zderzył się samochód ciężarowy z „osobówką”. Na pomoc  poszkodowanym, w pierwszej kolejności, ruszyły trzy wozu strażackie. O 17.30 zakończyły się utrudnienia w miejscu wypadku.

Jack Holder z Orlen Oil Motoru Lublin wicemistrzem Australii

Jack Holder z Orlen Oil Motoru Lublin wicemistrzem Australii

Jack Holder z Orlen Oil Motoru musi się zadowolić drugim miejscem w Indywidualnych Mistrzostwach Australii. Najlepszy okazał się Brady Kurtz z Betard Sparty Wrocław.

Miała być wielka renowacja przystanków, ale oferty nie dojechały

Miała być wielka renowacja przystanków, ale oferty nie dojechały

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie planował wielką inwestycję w przystanki w Lublinie. Prace miały objąć ponad 130 miejsc, ale urzędnicy napotkali na problem. Nie znaleźli chętnych do wykonania zadania.

Do „pełna” na kradzionych „blachach”

Do „pełna” na kradzionych „blachach”

38-latek nie popisał się intelektem podczas kradzieży paliwa. Najpierw skradł tablice z auta należącego do znajomego z pracy… Po tym, na swoje „nieszczęście”, wybrał stację paliw, którą regularnie odwiedzał, używając również własnych tablic rejestracyjnych.

Wojtek Białek jesienią strzelał gole dla Łady 1945 Biłgoraj. Być może wiosną założy koszulkę Świdniczanki

Świdniczanka straciła Michała Zubera, a pozyska legendę Avii Świdnik?

Ciekawe plotki docierają ze Świdnika. Jeszcze przed tym, jak Świdniczanka straciła na rzecz Avii Michała Zubera, drużyna Łukasza Gieresza rozglądała się za wzmocnieniami w ataku. Teraz musi podwoić wysiłki, żeby zbudować drużynę, która wiosną będzie w stanie powalczyć o utrzymanie. Jednym z pomysłów „Świdni” jest Wojciech Białek, czyli legenda Avii.

Gotowi służyć obywatelom. Lubelskie ma nowych policjantów
foto
galeria

Gotowi służyć obywatelom. Lubelskie ma nowych policjantów

W szeregi lubelskiej policji wstąpiło 98 nowych funkcjonariuszy. W czwartek złożyli uroczyste ślubowanie i zobowiązanie do stania na straży prawa i porządku.

(zdjęcie poglądowe)

Chełm bez Centrum Digitalizacji. Ministerstwo wyjaśnia

Rezygnacja Ministerstwa Zdrowia z budowy Centrum Digitalizacji Dokumentacji Medycznej w Chełmie poruszyła mieszkańców tego miasta. Wiele osób zastanawia się, co stoi za tą decyzją. Mówiono nawet o odwecie za sylwestra z TV Republika. Jak jest prawda?

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

Polska grała z Austrią, zawodnik Azotów Puławy zadebiutował w reprezentacji

W pierwszym meczu towarzyskiego Turnieju 4 Nations Cup 2025 w Płocku reprezentacja Polski pokonała Austrię 31:19. W Biało-Czerwonych barwach zadebiutował rozgrywający Azotów Puławy Marek Marciniak.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium