Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

10 maja 2021 r.
8:50

Czy dyrektorzy mogą zdecydować, że ósmoklasiści wrócą do szkół dopiero po egzaminie?

3 1 A A
Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty.
Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Teresą Misiuk, Lubelską Kurator Oświaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • 19 kwietnia dzieci wróciły do przedszkoli i żłobków, a tydzień później hybrydowo zaczęli się uczyć uczniowie klas I - III. Z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem 9 przedszkoli i 7 szkół podstawowych pracuje już częściowo zdalnie (stan na 5 maja – red.). Czy w tej sytuacji możemy mówić o bezpiecznym powrocie do szkoły?

– W roku szkolnym 2020/2021 w województwie lubelskim działa 629 przedszkoli, 106 punktów przedszkolnych oraz 956 szkół podstawowych, zatem ograniczenie funkcjonowania kilku z nich nie jest przesłanką do dalszego utrzymywania warunków nauki zdalnej we wszystkich tych placówkach. Przypominam, że pomimo stopniowego znoszenia obostrzeń, nadal funkcjonujemy w warunkach pandemii, dlatego przedszkola i szkoły pracują w reżimie sanitarnym, a dyrektorzy oraz służby sanitarne na bieżąco reagują na pojawiające się sytuacje zagrożenia. Obowiązek organizowania nauki zdalnej był jedynym sposobem, aby w warunkach wysokiego zagrożenia epidemicznego kontynuować najważniejsze edukacyjne cele, choć dla wszystkich jest jasne, że nie jest ono tak efektywne, jak tradycyjna forma zajęć, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów. Stąd decyzja o powrocie do placówek w pierwszej kolejności najniższych roczników, a realizacja założonego harmonogramu dla pozostałych uczniów będzie uzależniona od poziomu i dynamiki zakażeń.

  • Znamy już daty powrotu do szkół pozostałych uczniów. Gdy je opublikowano, młodzież zaczęła zbierać podpisy pod petycją o powrót do szkolnych ławek dopiero we wrześniu. Podpisało się już pod nią blisko 600 tys. osób. Jak ocenia Pani motywację uczniów i czy jest szansa na wzięcie pod uwagę ich argumentów?

– Początek nauki zdalnej przyniósł niezadowolenie i trudności w adaptacji do nowych warunków. Rozumiem, że teraz u niektórych zadziałał podobny mechanizm. Stopniowy powrót do szkół jest koniecznością; nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć sytuacji pandemicznej we wrześniu, po wakacjach, które – jak wiemy z doświadczenia – sprzyjają migracji i kontaktom społecznym, a tym samym zwiększają ryzyko zakażeń, dlatego warunki umożliwiające naukę w szkole, oczywiście w reżimie sanitarnym, trzeba wykorzystywać na bieżąco. Jestem przekonana, że dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy zadbają o dobry, bezpieczny powrót uczniów do szkół w sprzyjającej atmosferze. W ramach wspomagania ich działalności jeszcze w lutym zorganizowaliśmy konferencje online na ten temat.

  • Niepokój wśród rodziców ósmoklasistów, ale i nauczycieli budzi powrót do szkół tych uczniów tydzień przed egzaminem. Pojawiają się głosy, że aby zagwarantować sprawny przebieg egzaminu, dzieci kończące szkołę powinny usiąść w ławkach dopiero w dniu egzaminu. Czy obowiązujące przepisy umożliwiają dyrektorom szkół takie ułożenie grafika, by było to możliwe?

– Tryb hybrydowy opisany w przepisach, które są podstawą opracowania harmonogramu pobytu uczniów w szkole, wymaga jedynie takiej organizacji nauczania, aby danego dnia na terenie szkoły uczyło się nie więcej niż 50 proc. uczniów. Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną mogą zatem przygotować plan zajęć dla poszczególnych klas z uwzględnieniem różnych potrzeb w tym zakresie, m.in. organizacji egzaminu ósmoklasisty.

  • Jak długo po stacjonarnym powrocie do szkół, czyli 31 maja, będzie trwać jeszcze nauka? Kiedy mają być wystawione stopnie?

– Przypominam, że ograniczenia funkcjonowania placówek nie wpłynęły na zmianę kalendarza roku szkolnego i obowiązujący termin zakończenia zajęć dydaktycznych to 25 czerwca 2021 r. Nauczyciele oczywiście powinni wystawić oceny roczne oraz poinformować o nich uczniów i rodziców odpowiednio wcześniej, ponieważ przepisy wymagają, aby przed klasyfikacyjnym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy poinformowali ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania. Terminy i formy realizacji powyższych wymagań są określone w statucie danej szkoły. Biorąc pod uwagę tegoroczny kalendarz, ok. 17 czerwca powinny odbyć się posiedzenia rad pedagogicznych, na których zostaną pojęte uchwały klasyfikacyjne.

  • Mówi się już, że we wrześniu do stacjonarnej nauki będą mogli wrócić tylko zaszczepieni uczniowie. Czy zapadły już takie decyzje, a jeśli nie, to kiedy możemy się ich spodziewać?

– Temat ewentualnych szczepień uczniów był poruszany podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwracam jednak uwagę, że najpierw zgodę na użycie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci muszą wydać właściwe agencje. Do dzisiaj takie decyzje jeszcze nie zapadły. Przypominam również, że szczepienia nie są obowiązkowe i nie znam założeń dopuszczających powrót do szkół tylko uczniów zaszczepionych. W każdym temacie, zwłaszcza zdrowia, warto opierać się na oficjalnych doniesieniach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać
Harmonogram

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać

Bezpłatne badania, dogoterapia, aquafitness i warsztaty w bibliotece. To i jeszcze więcej czeka na lubelskich seniorów w pierwszych dniach czerwca.

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Mieszkańcy Chełma mogą już składać wnioski o Kartę Chełmianina. Dzięki niej uzyskają szereg ulg i zniżek u partnerów programu. Zaoszczędzą między innymi aż 20 proc. w Super Optyku na okularach i w Chełmskim Parku Wodnym za korzystanie ze strefy basenowej.

Do tragicznego wypadku doszło po godzinie 18 w sobotę w Radzyniu Podlaskim.

Czołowe zderzenie BMW i Skody. Nie żyje jedna osoba

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę na drodze krajowej nr 19. Zginęła jedna osoba, a cztery osoby trafiły do szpitala.

Akcja krwiodawstwa w Zamościu cieszyła się dużym zainteresowaniem i żeby podzielić się tym cennym darem trzeba było odstać swoje w kolejce.
galeria

Krew się lała aż miło. Była też niezła impreza

Żeby oddać krew, trzeba było swoje odstać w kolejce. Ale chętnych nie brakowało. Do udziału w akcji zgłosiło się ponad 70 osób. A w imprezie zorganizowanej przy okazji wzięło udział o wiele więcej.

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Kończy się długi weekend. Niestety nie był on dla wszystkich spokojny. Policjanci mieli pełne ręce roboty.

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira
ZDJĘCIA
galeria

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira

Manga, Anime, Aichiru, cosplay, warsztaty, gry i zabawy azjatyckie, to niektóre z atrakcji jakie czekały na miłośników szeroko rozumianej kultury azjatyckiej, podczas Festiwalu Spotkań Kultur Akira. Ideą spotkania, była przede wszystkim pasja i miłość do kultury azjatyckiej. Dzięki bogatej ofercie programowej impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej fani przybyli z całej Polski.

Poczuj weekend
foto
galeria

Poczuj weekend

Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii z kolejnej gorącej nocy w lubelskim Helium Club. To było prawdziwe odegranie muzycznych wspomnień. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i poza nim.

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka
ZDJĘCIA
galeria

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka

W Dzień Dziecka żadne dziecko nie powinno być smutne. Lubelscy policjanci zadbali o to, by ten uśmiech pojawił się także na twarzach małych pacjentów lubelskiego szpitala.

Marcin Zając pracę w Lubliniance rozpoczął minionego lata

Marcin Zając (Lublinianka): III liga? Na razie stworzyliśmy fundament do bycia solidnym czwartoligowcem

Rozmowa z Marcinem Zającem, trenerem Lublinianki

Na niedzielę IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.
OSTRZEŻENIE POGODOWE

Burzowo i niebezpiecznie? Pogoda na niedzielę pod znakiem alertów IMGW

W ostatnich dniach pogoda jest bardzo dynamiczna i sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. IMGW wydaje kolejny komunikat dla województwa lubelskiego.

Noc Kultury w tym roku odbyła się między 1 a 2 czerwca. Hasłem tegorocznej edycji były Neurony Miasta.
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najbardziej kulturalna noc za nami. Tym razem Lublinem zawładnęły neurony miasta

Tej nocy w Lublinie nie było ciemno. Było pełno występów, koncertów i kolorowych instalacji. Za nami jedyna taka kulturalna noc w roku - Noc Kultury.

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru w finale Grand Prix Czech, Bartosz Zmarzlik znowu bez zwycięstwa

Dzień przed meczem Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław bardzo dobre występy w Grand Prix Czech zaliczyli trzej żużlowcy lubelskiego klubu – Fredrik Lingren, Bartosz Zmarzlik i Dominik Kubera. Zawody wygrał jednak Słowak Martin Vaculik. Wspomniana trójka "Koziołków" wystąpiła za to w finale.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium