W Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie powstaje nowa pracownia informatyczna. Wszystko dzięki współpracy z firmą chcącą zatrudnić najlepszych absolwentów placówki.
– Otrzymaliśmy 34 komputery. Dzięki temu uda nam się wymienić dotychczas posiadany sprzęt i stworzyć zupełnie nową klasopracownię. To daje znacznie większe możliwości i poprawia warunki nauki i pracy. Nic dziwnego, że z tego wsparcia bardzo się cieszymy – mówi Anna Wawruch-Lis, dyrektor ZSTK.
Uczniowie Kościuszki korzystają podczas nauki z komputerów wyjątkowo często, bo szkoła pomaga zdobyć zawód technika informatyka, mechatronika, logistyka, spedytora, transportu kolejowego oraz elektroenergetyka transportu szynowego. W szkole branżowej kształci przyszłych monterów maszyn i urządzeń, mechatroników, automatyków, magazynierów-logistyków.
Komputery szkole przekazała PKP Energetyka.
– Jako firma działająca na styku energetyki i kolei, uważamy, że jest to bardzo ważne i potrzebne, aby wspierać młodych ludzi w odpowiednim przygotowaniu do zawodu. W ramach współpracy z Technikum w Lublinie zapewniamy uczniom dostęp do niezbędnych narzędzi edukacyjnych. Młodzież ma także możliwość odbycia praktyk w naszych placówkach pod okiem doświadczonych specjalistów, a najlepsi mogą otrzymać propozycję związania się z firmą na dłużej – mówi Luiza Paprota-Mikszo z Fundacji PKP Energetyka Dobra Energia. – To nie jedyne działanie spółki, poprzez które dbamy o edukację dzieci i młodzieży. W zeszłym roku powołaliśmy Fundację PKP Energetyka Dobra Energia. Jednym z jej celów jest zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu. Niełatwa sytuacja pandemii uwypukliła problem, powodując konieczność pracy zdalnej także dla szkół. Właśnie dlatego pierwszym działaniem Fundacji było zadbanie o dzieci naszych pracowników, którym dostarczyliśmy komputery do nauki.