Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

6 marca 2023 r.
21:06

Ósmoklasisto, to czas na decyzję. Szkoły w Lubelskiem już wiedzą, ile osób przyjmą

Autor: Zdjęcie autora ask

Pierwsze szkoły ponadpodstawowe powiedziały właśnie, ile osób i na jakich kierunkach lub w jakich zawodach będą uczyły do września. Na te informacje czekają wszyscy ósmoklasiści! W tym tygodniu mogą oni też dzwonić do doradców zawodowych. A kiedy muszą złożyć wniosek o przyjęcie do liceum, technikum lub szkoły branżowej?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właśnie rozpoczął się „Tydzień wyboru drogi kształcenia”. Do 10 marca uczniowie i ich rodzice mogą skontaktować się telefonicznego z doradcami zawodowymi i dowiedzieć się np. jakie są zasady dokonywania wyboru szkoły oraz poznać ofertę szkół w województwie lubelskim. Doradcy pomogą też upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach będą też podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń.  

Doradcy czekać będą codziennie do najbliższego piątku w godzinach 14-18 pod numerami:

  • 500-303-388,
  • 509-731-851,
  • 668-356-436 ,
  • 881-238-455,
  • 605-635-605.

Ale rodzice i uczniowie mogą też dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2023/2024 znajdujący się na stronie internetowej Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

­– Dyrektorzy są jeszcze w trakcie ustalania oferty dlatego nie ma tam wszystkich, ale wiele szkół przedstawiło już swoją ofertę w informatorze. Pozostali zrobią to prawdopodobnie do połowy marca – mówi Elżbieta Denejko, dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego KO w Lublinie. – Pełnym danych jeszcze nie mamy ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku powstanie podobna liczba oddziałów klas pierwszych, jak w latach poprzednich.

Liceum ogólnokształcące Lublin

Osiem oddziałów powstać może w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Wśród rozszerzeń geografia i język angielski; historia, język polski i wos; geografia i wos, biologia i chemia; biologia z jęz. polskim i angielskim; biologia z jęz. angielskim; geografia z matematyką oraz geografia z jęz. angielskim i polskim.

W XV LO uczyć będzie się mogło 128 pierwszoklasistów w 4 klasach, a w XVI LO jedynie 64 w dwóch klasach.

Geografia ma być przedmiotem rozszerzonym aż w 4 z 5 oddziałach, jakie mogą zostać utworzone w XX LO. W jednej będzie historia (oczywiście rozszerzeń oprócz tych przedmiotów jest więcej).

Z kolei w XXIV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie utworzonych może zostać aż 6 klas dla 192 osób. Wśród propozycji m.in. geografia z informatyką (lub do wyboru z jęz. angielskim lub polskim) oraz biologia z językiem polskim.

Technikum Lublin

Technikum Lider chce utworzyć siedem oddziałów klas pierwszych dla przyszłych techników usług fryzjerskich, hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych, geodetów, programistów oraz organizacji turystyki.

Technikum Budowlane w Lublinie chce zaprosić 160 uczniów do nauki w klasach przygotowujących do zdobycia uprawnień technika budownictwa, robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierii sanitarnej, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, budownictwa i dekarstwa.

Technikum Chemiczne może przyjąć aż 160 chętnych zdobyciem zawodu technika analityka, optyka oraz technologii chemicznej.

Technikiem technologii drewna będą mogły zostać 32 osoby, które wybiorą naukę w Technikum Drzewnym.

Na przyszłych techników ekonomistów, informatyków, organizatorów turystyki i hotelarstwa czeka natomiast Technikum Ekonomiczne.

Z kolei Technikum Ekonomiczno-Handlowe czeka na 160 osób zainteresowanych nauką przygotowująca do zdobycia zawodu technik reklamy, handlowiec, rachunkowości, ekonomista, informatyk lub programista.

Technikum Elektroniczne w Lublinie czeka na przyszłych techników elektroników, techników szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz techników teleinformatyków.

Przyszłych techników żywienia i usług gastronomicznych, organizacji turystyki i hotelarstwa zaprasza Technikum Gastronomiczno-Hotelarstwa.

Techników mechatroników, spawalnictwa, grafiki i poligrafii cyfrowej, informatyków, automatyków, ogrodników i mechaników wykształcić może Technikum Mechaniczne w Lublinie.

64 techników technologii żywienia wykształcić może Technikum Przemysłu Spożywczego, a 128 techników pojazdów samochodowych – Technikum Samochodowe.

Z kolei na naukę przygotowująca do zdobycia zawodu technik architektury krajobrazu zaprasza Technikum Terenów Zieleni, a Technikum Transportowo-Komunikacyjne czeka na zainteresowanych zostaniem technikiem robotykiem, transportu kolejowego, informatykiem, logistykiem, spedytorem i mechatronikiem.

Technikum Usługowo-Gospodarcze w Lublinie działające w ramach Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta przyjąć może aż 192 osoby. Placówka oferuje naukę zawodów: technik stylista, przemysłu mody, usług fryzjerskich oraz fotografii i multimediów,

Szkoły branżowe I stopnia Lublin

Jak na razie w informatorze szkół ponadpodstawowych znajdziemy ofertę:

Branżowej Szkoły Budownictwa nr 1, która jest gotowa przyjąć 64 absolwentów szkół podstawowych do nauki w zawodach dekarz, murarz-tynkarz, stolarz oraz elektryk, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Branżowej Szkoły Gastronomicznej – 32 osoby w zawodzie kucharz.

Branżowej szkole I stopnia przy ZDZ – 4 oddziały z nauką zawodów kucharz, fryzjer, elektromechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń.

Branżowej szkole Rzemieślniczej I stopnia – oferta tej szkoły obejmuje aż siedem oddziałów, a wśród zawodów jest m.in. blacharz samochodowy, cukiernik, dekarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fotograf, fryzjer, kelner, krawiec, kucharz, lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, piekarz, sprzedawca, stolarz.

Branżowej Szkole Samochodowej I stopnia – cztery oddziały dla mechaników pojazdów samochodowych i elektromechaników pojazdów samochodowych.

Branżowej Szkole Spożywczej I stopnia – dwa oddziały dla cukierników i jeden dla piekarzy.

Branżowej Szkole Wielozawodowej nr 1 – uczyć może się tam 32 absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą zdobyć zawód mechatronika, ogrodnika, operatora obrabiarek skrawających, ślusarza oraz mechanika pojazdów samochodowych.

­– Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Wł. St. Reymonta w Lublinie Branżowa Szkoła Usługowa I stopnia nr 1 w Lublinie – jeden oddział, w którym będzie można zdobyć zawód fotografa lub fryzjera.

Lublin. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie dla klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 15 maja 2023 r. Po 1 czerwca przeprowadzany będzie sprawdzian uzdolnień kierunkowych oraz sprawności fizycznej i kompetencji językowych (w wybranych typach szkół – red.).

Składanie szkolnych świadectw i zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty od 23 czerwca.

Listy kandydatów zakwalifikowanych opublikowane zostaną 18 lipca, a przyjętych – 24 lipca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium