Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

2 sierpnia 2019 r.
15:26

"Połączyliśmy Polskę z Ukrainą mostem". Ale to już ostatnia taka niezwykła impreza

0 17 A A
Co roku z tymczasowego, przejścia granicznego przez trzy dni korzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi<br />
Co roku z tymczasowego, przejścia granicznego przez trzy dni korzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi
(fot. archiwum)

Po dekadzie dobijania się do drzwi gabinetów, pisania próśb, pism i podań, samorządowcy poddają się. – Jest mi bardzo przykro, że nam nie wyszło – mówi wójt gminy Wola Uhruska. – Po prostu nas nie stać na dalsze oszukiwanie wszystkich, że kiedyś w Zbereżu będzie stałe przejście graniczne – dodaje starosta włodawski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po 10 latach Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa powoli przechodzą do historii. Ta udana inicjatywa lokalnych samorządów, gminy Wola Uhruska i powiatu włodawskiego, miała być impulsem do rozwoju całego regionu.

– Chcieliśmy, aby pontonowy most, który budujemy na kilka dni od 2010 roku, zastąpił stały. Żeby powstało tu przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów – mówi wójt gminy Wola Uhruska. – To by wiele zmieniło. Nowe miejsca pracy i możliwości dla mieszkańców.

W czerwcu 2007 r. w Arłamowie ustalono, że kolejne przejścia graniczne, w tym Zbereże-Adamczuki, powinny zostać zlokalizowane na terytorium Ukrainy w formule tzw. wspólnie prowadzonych przejść granicznych. 

Przez kolejne trzy lata, władze obwodu wołyńskiego i polskie samorządy podpisywały listy intencyjne, porozumienia, wpisywały planowane przejścia graniczne w strategię. Od Lwowa, przez Łuck i Równe, przez Wolę Uhruską, Włodawę i Lublin, czekano na wiążące decyzje na najwyższym szczeblu władzy.

W 2010 r. narodziły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. – To była konkretna inicjatywa, połączyliśmy Polskę z Ukrainą mostem pontonowym na Bugu – opowiada Mariusz Jachimczuk, sekretarz gminy Wola Uhruska. – Pokazaliśmy jak potrzebna to jest inicjatywa i jak można współpracować z Ukraińcami. EDD szybko stały się znaną marką. Byliśmy pewni, że politycy zrozumieją, że tu w Zbereżu przejście graniczne jest ważne i potrzebne. Ale się myliliśmy.

Całą infrastrukturę przejścia zaplanowano po ukraińskiej stronie. A dziś Ukraińcy mają ważniejsze problemy do rozwiązania niż otwarcie Pojezierza Szackiego na turystykę. Z kolei polskim samorządowcom skończyły się pomysły i pieniądze.

– Głównym celem EDD było przekonanie władz centralnych, tak w Warszawie, jak i w Kijowie – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – O stałe przejście graniczne samorządy po obu stronach Bugu zabiegają od co najmniej ćwierć wieku. Jeśli nasze wieloletnie wysiłki, nic nie dały, to czas skończyć ten eksperyment. Po prostu nas nie stać na dalsze oszukiwanie wszystkich, że kiedyś w Zbereżu coś Będzina stałe.

Co roku z tymczasowego, przejścia granicznego przez trzy dni korzystało kilkadziesiąt tysięcy ludzi, z obu stron granicy. Tegoroczna, dziesiąta edycja EDD, będzie ostatnia. Gdyby w Zbereżu było przejście graniczne, w sezonie tysiące turystów ruszyłoby nad jeziora Pojezierza Szackiego – położoną za Bugiem wschodnią część Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego z największym jeziorem Świtaź.

– To co nam nie wyszło, udaje się innym. Niedługo ma ruszyć budowa przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice pod Przemyślem. Czyli jednak można – komentuje wójt Łukasik.

10. jubileuszowa i ostatnia edycja Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa rozpocznie się w piątek 9 i potrwa do niedzieli 11 sierpnia. Granicę, po moście pontonowym zbudowanym przez dęblińskich saperów, będzie można przekraczać pieszo lub na rowerze w godzinach 8-20, w niedzielę od 8 do 22 (konieczne są paszporty).

W piątek, po uroczystym otwarciu mostu, organizatorzy podsumują 10 lat EDD. Po południu ruszy spływ kajakowy Bugiem Wola Uhruska-Zbereże oraz IX Transgraniczny Bieg Polesie.

Na sobotę, 10 sierpnia w Woli Uhruskiej zaplanowano Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie i plener artystyczny – Kresy 92. Nie będzie festynu i koncertów. – Nie mamy czego świętować – tłumaczą organizatorzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium