Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2023 r.
21:16

Noc Kultury 2023. Pająki i liście na nocnej liście

Autor: Zdjęcie autora agdy
Miłosz Mazurek autor projektu „Śladami Arachne” z elementami instalacji
Miłosz Mazurek autor projektu „Śladami Arachne” z elementami instalacji (fot. Archiwum)

Nocy Kultury 2023. Przygotuj się na odwiedzanie miejsc, które wcześniej nie były wykorzystywane przez „nocnych” artystów, japoński mapping, przytulne kaktusy i dużo zieleni na Starym Mieście. Tegoroczna, 17. edycja festiwalu, który ma zawsze nieprzebraną publiczność, będzie w nocy z 3 na 4 czerwca. Światło, rośliny i młodość – to jego dominujące elementy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za mniej niż miesiąc mieszkańcy i turyści będą mieli okazję zarwać noc biorąc udział w jednym z ważniejszych kulturalnych wydarzeń w Lublinie.

Przez szesnaście lat wytworzyła się tradycja gremialnej, nocnej wędrówki po mieście, by zobaczyć, co przygotowali twórcy. W tym roku, w ramach przygotowań warto przypomnieć sobie „Przystanek Alaska”, bo jedno z wydarzeń ma nawiązywać do pomysłu serialowego bohatera.

>>> Ożywienie murów i podwórek. Program Nocy Kultury 2023<<<

– Nie chcę, żeby to komuś przypominało Helloween, chcę wykorzystać surowość muru, jego załamań, klimat tajemniczości jaki ma w sobie ten zakątek – mówi Miłosz Mazurek autor projektu „Śladami Arachne”, student drugiego roku malarstwa UMCS, który z piątką znajomych z wydziału przygotowuje instalację wyeksponowaną w ul. Ku farze. – Jest inspirowana mitologią grecką i siostrzeńcem, który ma bzika na punkcie Spider-mana, sieci, pajęczyn i pająków. Praca będzie wykonana z drutu i gazy – dodaje autor, który przewiduje, że będzie okazja do zrobienia ciekawych zdjęć.

Chce przywołać estetykę filmów niemieckiego ekspresjonizmu i gotyku, a nie strachów z coraz popularniejszego u nas amerykańskiego święta.

– Takie prace są przez nas najbardziej pożądane, powstały specjalnie na festiwal i najlepiej prezentują się w Lublinie, dokładnie w tych miejscach dla których powstały. Naładujcie aparaty fotograficzne, załóżcie wygodne buty i dajcie się wciągnąć w wir nocokulturowych przeżyć! – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka z Warsztatów Kultury, dyrektor Nocy Kultury.

Kto będzie szukał takich autorskich miejsc, powinien się rozglądać po placu Po farze, pójść na ul. Szambelańską, zajrzeć do Bramy Rybnej i nie może ominąć podwórka przy ul. Złotej 5 czy gotyckiej baszty przy ul. Jezuickiej.

Miłe kaktusy cały czas powstają w czwartki, w Warsztatach Kultury. Robią je lublinianki z Otulania Włóczką i Ukrainki, które włączyły się w przygotowania do NK (fot. Archiwum)

– Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Kultury jest botanika oraz szeroko pojęta natura. Dzika roślinność wniknie w tkankę miejską Starego Miasta w Lublinie. Zadaniem Nocy Kultury jest ożywianie murów, kamienic i podwórek, a także otwieranie oczu i zaskakiwanie mieszkańców oraz turystów nowymi rozwiązaniami. Chcemy odnaleźć zieleń w mieście, pokazać, że może ona istnieć równolegle z architekturą w przestrzeni użytkowej. Botanika ma tej nocy odczarować Lublin i sprawić, że poczujemy się w miejskiej dżungli naprawdę dobrze. Zabierzemy uczestników Festiwalu w podróż, która na chwilę pozwoli uciec od szarej rzeczywistości – opowiada Marzena Bielecka z Warsztatów Kultury, które organizują 17. już edycję NK.

Pandemia przeszkodziła w pokazie bardzo widowiskowej „Arki”, w którą Kiyoko Ishii i Toshikazu Toyama zamienili komputerowo fasadę Pałacu Czartoryskich. Teraz będzie to możliwe i przygotowany na poprzednią edycję NK mapping będzie przez cztery godziny kusił kolorami i pomysłami graficznymi.

Szukający muzycznych wrażeń powinni koniecznie wybrać się na... szkolne boisko. Przestrzeń za szkołą Vetterów zamienia się w salę koncertową, w której przy świecach będzie można posłuchać muzyki klasycznej. Raperzy i ich publiczność zainstalują się na zamkowych błoniach. Między tymi dwoma miejscami, na parkingu na tyłach ratusza będzie okazja do tańca i udział w koncercie formacji mieszającej jazz z muzyką ludową.

Przygotowania do siedmiogodzinnego wydarzenia zacznie być widać już od 22 maja. Będzie się można do nich włączyć. Pomysłodawcy i twórcy jednej z prac liczą na wsparcie przy wyplataniu wiklinowej konstrukcji, która pojawi się na placu Po farze.

Pełny program wydarzeń przygotowanych na noc z 3 na 4 czerwca na www.dziennikwschodni.pl i na nockultury.pl.

Noc Kultury. Prezentacja nauki to sztuka

Od 2017 roku zadajemy sobie pytanie, co naukowcy mogą robić na Nocy Kultury. W tym roku powtórzymy badania przeprowadzone w 2017 roku, jeśli ktoś z członków naszej ekipy badawczej podejdzie z prośbą o wypełnienie dość długiej i wymagającej ankiety, bardzo prosimy o wypełnienie – mówi dr Aleksandra Kołtun z UMCS. – Wyniki poznamy jesienią i będziemy je mogli porównać. Dowiemy się co się stało z publicznością festiwalową przez ten czas, a była pandemia i wybuchła wojna, to dwie cezury, które dotyczą każdego z nas. Jesteśmy ciekawi, co się z nami wydarzyło przez te siedem lat. Co się wydarzyło z Nocą Kultury. Będziemy też prowadzić badania dotyczące identyfikacji, tożsamości i samopoczucia. Więc jeśli do kogoś podejdzie ankieter po raz kolejny prosząc o wypełnienie ankiety, prosimy o wypełnienie. Noc Kultury 2023 będzie nocą tysiąca badań – dodaje.

Na stronie UMCS w zakładce „Prezentacja nauki to sztuka” można znaleźć publikację, która powstała w efekcie dotychczasowych prac naukowców i studentów podczas NK.

Oprócz tego naukowcy z zespołu projektowego „Prezentacja nauki to sztuka” zapraszają do oglądania swojej instalacji zatytułowanej „Komoda Ludwika Flecka”, chcą wyjaśnić kim był Ludwik Fleck? Jakie były jego związki z Lublinem? Jaki związek może mieć mikrobiologia i filozofia?

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty