Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

30 września 2024 r.
18:59

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie rozpoczęła 24. rok nauki

Autor: Zdjęcie autora A.J.
0 A A

„Każdy nowy rok jest jak nowy dzień”- tymi słowami prof. ucz. dr Beata Fałda, JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie zainaugurowała rok akademicki 2024/ 2025.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystość ta stała się okazją do otwarcia nowego rozdziału w historii uczelni oraz podkreślenia znaczenia edukacji w życiu każdego człowieka. Podczas przemówienia, rektor wielokrotnie zaznaczała, jak ważna jest nauka w kształtowaniu przyszłości:

- Wiedza i edukacja są kluczem do lepszej przyszłości, a nasza uczelnia jest tego najlepszym przykładem.

Po tradycyjnym odśpiewaniu pieśni "Gaude Mater Polonia" odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku, wcześniej życząc im wytrwałości w studiowaniu i wielu sukcesów, przypominając: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”. Następnie miało miejsce ślubowanie studentów kierunku pilotażu.

W poprzednim roku akademickim PANS oferowała 13 kierunków studiów oraz 37 specjalizacji. Nowością było uruchomienie kierunku pielęgniarstwo, co stanowiło odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku i młodych ludzi. W czerwcu br. mury uczelni opuściło ponad 470 absolwentów, gotowych do realizacji swoich zawodowych aspiracji.

Uczelnia może poszczycić się ponad 2 tys. studentów, pochodzących nie tylko z Polski, ale także z Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainy, Turcji i Mołdawii. Kadrę dydaktyczną tworzy ponad 500 wykładowców, którzy wspierają studentów w ich rozwoju i motywują ich do podejmowania wyzwań. W czerwcu br. mury uczelni opuściło ponad 470 absolwentów.

Rektor z dumą mówiła o osiągnięciach swoich studentów: tegoroczni absolwenci filologii angielskiej pracują nad zastrzeżeniem swojego pierwszego wzoru przemysłowego w urzędzie patentowym, a projekt innowacyjnego podwozia samolotu zdobył prestiżową nagrodę prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów w ramach XIV Ogólnopolskiego Konkursu „Student- Wynalazca”.

Na ten rok akademicki uczelnia postawiła przed sobą ambitne cele, w tym ukończenie budowy gmachu Instytutu Nauk Medycznych oraz dalsze pozyskiwanie funduszy na badania naukowe i inwestycje.

Na zakończenie prof. ucz. dr Beata Fałda, życzyła wszystkim spełnienia marzeń, bo — jak dodała — "to one są początkiem rzeczy wielkich."

Wśród licznych gości z różnych środowisk — świata biznesu, wybitnych naukowców, przedstawicieli władzy kościelnej i państwowej — znalazła się m.in. Anna Dąbrowska-Banaszek, poseł na Sejm RP oraz Radosław Wnuk, zastępca Prezydenta Chełma. Obecny był również Henryk Dżaman, który jako ówczesny prezydent miasta w lipcu 2001 roku przekazał wiadomość o powstaniu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty