„Każdy nowy rok jest jak nowy dzień”- tymi słowami prof. ucz. dr Beata Fałda, JM Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie zainaugurowała rok akademicki 2024/ 2025.
Uroczystość ta stała się okazją do otwarcia nowego rozdziału w historii uczelni oraz podkreślenia znaczenia edukacji w życiu każdego człowieka. Podczas przemówienia, rektor wielokrotnie zaznaczała, jak ważna jest nauka w kształtowaniu przyszłości:
- Wiedza i edukacja są kluczem do lepszej przyszłości, a nasza uczelnia jest tego najlepszym przykładem.
Po tradycyjnym odśpiewaniu pieśni "Gaude Mater Polonia" odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku, wcześniej życząc im wytrwałości w studiowaniu i wielu sukcesów, przypominając: „Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia”. Następnie miało miejsce ślubowanie studentów kierunku pilotażu.
W poprzednim roku akademickim PANS oferowała 13 kierunków studiów oraz 37 specjalizacji. Nowością było uruchomienie kierunku pielęgniarstwo, co stanowiło odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku i młodych ludzi. W czerwcu br. mury uczelni opuściło ponad 470 absolwentów, gotowych do realizacji swoich zawodowych aspiracji.
Uczelnia może poszczycić się ponad 2 tys. studentów, pochodzących nie tylko z Polski, ale także z Wielkiej Brytanii, Białorusi, Ukrainy, Turcji i Mołdawii. Kadrę dydaktyczną tworzy ponad 500 wykładowców, którzy wspierają studentów w ich rozwoju i motywują ich do podejmowania wyzwań. W czerwcu br. mury uczelni opuściło ponad 470 absolwentów.
Rektor z dumą mówiła o osiągnięciach swoich studentów: tegoroczni absolwenci filologii angielskiej pracują nad zastrzeżeniem swojego pierwszego wzoru przemysłowego w urzędzie patentowym, a projekt innowacyjnego podwozia samolotu zdobył prestiżową nagrodę prezesa Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów w ramach XIV Ogólnopolskiego Konkursu „Student- Wynalazca”.
Na ten rok akademicki uczelnia postawiła przed sobą ambitne cele, w tym ukończenie budowy gmachu Instytutu Nauk Medycznych oraz dalsze pozyskiwanie funduszy na badania naukowe i inwestycje.
Na zakończenie prof. ucz. dr Beata Fałda, życzyła wszystkim spełnienia marzeń, bo — jak dodała — "to one są początkiem rzeczy wielkich."
Wśród licznych gości z różnych środowisk — świata biznesu, wybitnych naukowców, przedstawicieli władzy kościelnej i państwowej — znalazła się m.in. Anna Dąbrowska-Banaszek, poseł na Sejm RP oraz Radosław Wnuk, zastępca Prezydenta Chełma. Obecny był również Henryk Dżaman, który jako ówczesny prezydent miasta w lipcu 2001 roku przekazał wiadomość o powstaniu Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.