Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

30 lipca 2022 r.
18:13

Parczewska musztarda ratuje Francuzów

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
70 2 A A
Polska musztarda na półkach sklepowych we Francji
Polska musztarda na półkach sklepowych we Francji (fot. Ks. Mateusz Markiewicz/Twitter)

Musztarda z Parczewa ratuje Francuzów. Przez suszę w tym kraju brakuje gorczycy, a niedobory widać już na sklepowych półkach. Parczewska wytwórnia w czerwcu ruszyła z eksportem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Polska musztarda ratuje Francuzów. Od pewnego czasu cierpią na braki tego ważnego dla nich produktu” – tak niedawno napisał na Twitterze ksiądz Mateusz Markiewicz, sekretarz generalny instytutu Dobrego Pasterza we Francji.

Zamieścił też zdjęcie z wyeksponowanymi polskimi musztardami w supermarkecie E. Leclerc. Na etykiecie widać, że pochodzą z Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie.

– Prawdą jest, że we Francji są teraz problemy z zaopatrzeniem w musztardę – przyznaje duchowny, z którym udało nam się skontaktować. – Francuskie media dosyć dużo o tym mówią. Co do tej konkretnej musztardy, to przyznam, że spotkałem się z nią pierwszy raz w życiu. Zobaczyłem nazwę i uznałem, że musi być polska, więc postanowiłem zrobić zdjęcia i opublikować – tłumaczy ks. Markiewicz.

Francuska duma narodowa to musztarda dijon, a jej smak jest niezastąpiony w tamtejszej kuchni od XIII wieku. Jej nazwa pochodzi od miasta Dijon, gdzie powstała specjalna technologia jej tworzenia. – Przyznam, że jej nie lubię. Dla mnie jest za mocna. Zamiast podkreślać smak potrawy, dominuje swoim. Zazwyczaj kupuję sobie musztardę w Polsce, gdyż mamy większy wybór i są one łagodniejsze – opowiada nam ksiądz. Tymczasem Francuzi to najwięksi smakosze na świecie, bo zjadają średnio 1 kilogram tego sosu z gorczycą rocznie. – Dodają go nie tylko do mięs, ale niemal do wszystkiego, robią z tego sos do sałaty – opowiada duchowny, który już od kilku lat mieszka we Francji.

Jak to się zatem stało, że parczewski produkt zawędrował aż na francuskie stoły? – To prawda, eksportujemy nasze musztardy do Francji. Kraj ma obecnie problem z tym produktem – odpowiada Joanna Pańko z Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie, która istnieje od 1969 roku. – Pierwsze dostawy do Francji zrealizowaliśmy w czerwcu. Musieliśmy włożyć odpowiedni wysiłek, aby rozpocząć współpracę i dostarczać tam nasze musztardy. To, co wyróżniło nasze produkty, to niepowtarzalny smak, który zawdzięczamy tradycyjnym, niezmienionym recepturom, stosowanym od ponad 50 lat – podkreśla Pańko. Wytwórnia dąży do tego, aby eksport do Francji odbywał się na stałe.

Szczególną popularnością wśród Francuzów cieszy się musztarda z Dijon, historycznej stolicy Burgundii. Jednak ziarna gorczycy pochodzą obecnie głównie z Kanady, w której susza zdziesiątkowała plony. W tym samym czasie wysokie temperatury uderzyły w mniejsze zbiory właśnie w Burgundii. Cytowany przez francuskie media Luc Vandermaesen, dyrektor wytwórni musztardy Reine de Dijon i prezes Stowarzyszenia Musztardy Burgundzkiej, tłumaczy, że obecnie co najmniej 80 procent nasion gorczycy używanych do produkcji francuskiej musztardy diżońskiej pochodzi z Kanady.

– Głównym problemem są zmiany klimatyczne, a rezultatem jest ten niedobór. Nie możemy odpowiedzieć na zamówienia, które otrzymujemy, a ceny detaliczne rosną nawet o 25 procent, odzwierciedlając gwałtownie rosnące koszty nasion – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Chociaż jego wytwórnia nie prowadzi sprzedaży detalicznej, zdarzają się przypadki, gdy ludzie w poszukiwaniu musztardy przyjeżdżają do siedziby firmy. Zdaniem Vandermaesena, na kryzys na rynku, poza zmniejszonymi plonami, wpłynęła też wojna Rosji z Ukrainą, bo oba kraje są dużymi producentami jednego z gatunków gorczycy. We francuskich marketach pojawiają się już tabliczki, że sprzedaż została "ograniczona do jednego słoika na osobę".

(fot. Ks. Mateusz Markiewicz/Twitter)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium