Liceum ogólnokształcące w Wisznicach nie musi jednak zmienić swojego patrona Władysława Zawadzkiego. Powołując się na ustawę dezubekizacyjną, wnioskował o to Instytut Pamięci Narodowej.
Zawadzki był założycielem i pierwszym dyrektorem szkoły. Powołał ją w 1946 roku. Za jej patrona został uznany decyzją kuratora oświaty w 1992 roku. IPN dopatrzył się jednak, że „w okresie 1946–1950 był członkiem Stronnictwa Pracy. Przez bliżej nieokreślony czas pełnił funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu SP w Lublinie”.
Później miał działać w Stronnictwie Demokratycznym, partii podporządkowanej PZPR. „W 1949 roku był prezesem koła Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej w Wisznicach”. Zdaniem IPN postać Zawadzkiego „poprzez działalność w organizacjach uwiarygodniających politykę PZPR, symbolizuje represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy istniejący w Polsce w latach 1944–1989”.
Z taką opinią nie zgadzała się lokalna społeczność Wisznic oraz rada powiatu bialskiego, która przyjęła stanowisko sprzeciwu wobec takich zamiarów. „Nazwisko Władysława Zawadzkiego nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez lokalne społeczeństwo >znaku<, >uosobienia<, >idei lub praktyki komunizmu< – można było przeczytać w piśmie radnych. „Warto zauważyć, że w opinii Instytutu Pamięci Narodowej (...) brak jest pełnej analizy przeszłości i społecznej działalności W. Zawadzkiego, która powinna stanowić konieczny element oceny tej postaci”.
Zdaniem radnych, to nie przynależność do organizacji takich, jak np. Stronnictwo Demokratyczne, była motywem nadania szkole jego imienia, ale jego zaangażowanie w rozwój edukacji, wyniki pracy na rzecz lokalnego środowiska czy poprawa życia mieszkańców.
Przyniosło to rezultaty. Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek nie zamierza wydać zarządzenia zastępczego w sprawie zmiany nazwy patrona. „Z dokumentów przedłożonych w sprawie wynika, że nadanie imienia Władysława Zawadzkiego Liceum Ogólnokształcącemu w Wisznicach miało na celu uhonorowanie osobistych zasług patrona dla lokalnej społeczności, będącego założycielem i wieloletnim dyrektorem tej szkoły, darzonego do dzisiaj niekwestionowanym szacunkiem przez miejscową ludność. Pomimo wskazanej w opinii IPN przynależności do Stronnictwa Demokratycznego i pełnionych funkcji, nie można zatem uznać uhonorowania osoby Władysława Zawadzkiego poprzez nadanie jego imieniem Liceum za mające na celu propagowanie komunizmu” – czytamy w decyzji wojewody.
Jego zdaniem, brak jest dostatecznych podstaw do przyjęcia, że nazwa liceum narusza ustawą dezubekizacyjną.