Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2023 r.
13:58

Pierwsze dni nowego wojewody: Granica, zdjęty krzyż i dyrektorskie wakaty

Krzysztof Komorski
Krzysztof Komorski (fot. DW)

Priorytetem pozostaje rozwiązanie kryzysu na granicy. Z Sali Kolumnowej urzędu wojewódzkiego wyniesiono krzyż, a w jego kierownictwie wkrótce dojdzie do kolejnych zmian kadrowych. Ze stanowiskiem pożegna się też. m.in. kurator oświaty. Krzysztof Komorski mówi o swoich pierwszych dniach w roli wojewody lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że Krzysztof Komorski może zostać nowym wojewodą lubelskim, spekulowano od kilku dni. W środę popołudniu były zastępca prezydenta Lublina i radny sejmiku województwa odebrał nominację w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Jeszcze tego samego dnia umówiłem się ustępującym wojewodą Lechem Sprawką na przekazanie urzędu i najważniejszych tematów. Chciałem podkreślić, że to spotkanie odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku. Udało nam się wszystko uzgodnić tak, żeby móc rozpocząć pracę od rana następnego dnia – opowiada Krzysztof Komorski, który w piątek przed południem spotkał się z dziennikarzami.

Priorytet: kryzys na granicy

W czwartek nowy wojewoda spotkał się z najbliższymi współpracownikami i dyrektorami wydziałów. Pierwsze działania skupiły się wokół Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

- Nie ukrywam, że dla ministerstwa (MSWiA – przyp. aut.) i całego rządu dzisiaj absolutnym priorytetem jest rozwiązanie kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej. Jako administracja rządowa w terenie na bieżąco monitorujemy sytuację. W chwili obecnej ok. 1700 tirów czeka po stronie polskiej w Dorohusku, w Hrebennem wygląda to nieco lepiej, bo tam w kolejce stoi ok. 700 ciężarówek – relacjonuje Komorski. I dodaje, że jest przygotowany do ewentualnego wyjazdu na granicę, ale decyzję w tej sprawie uzależnia od efektów rozmów polskiej delegacji z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim na czele w Kijowie.

Zmiany w urzędzie i kuratorium

Nowy szef urzędu wojewódzkiego zajął gabinet po swoim poprzedniku. Swoje gabinety opuścili już także dotychczasowi wicewojewodowie. Z ich drzwi zniknęły tabliczki z nazwiskami: Roberta Gmitruczuka (Prawo i Sprawiedliwość) i Bolesława Gzika (Suwerenna Polska). Według nieoficjalnych ustaleń zastąpic ich mają Andrzej Maj z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Wojciech Wołoch z Polski 2050.

- Najprawdopodobniej będzie dwóch wicewojewodów. Jesteśmy przygotowani z działem kadr do napisania wniosków, ponieważ wicewojewodowie są powoływani na wniosek wojewody. Potrzebuję ostatecznej decyzji – mówi Komorski.

I dodaje, że to nie koniec ruchów kadrowych. Jeszcze w tym roku dojdzie do nich w kierownictwie wspomnianego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Dostałem informację, że obecny dyrektor zasygnalizował, że ma zamiar pożegnać się ze stanowiskiem, więc jestem zmuszony po podjęcia takiej decyzji. Nie mogę zostawić tak ważnego wydziału bez dyrektora. Już rozpocząłem poszukiwania i myślę, że do środy lub czwartku ta sprawa się rozstrzygnie – zaznacza wojewoda.

Zaznaczmy, że szefem WBiZK jest Andrzej Odyniec, działacz PiS z Włodawy. Z kolei z kierowania Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców zrezygnowała Angelika Konaszczuk, prywatnie szwagierka wpływowego polityka PiS Jacka Sasina. Na stanowisko wicedyrektora Centrum Spotkania Kultur odszedł Michał Mirosław, dotychczasowy wicedyrektor Biura Informatyki i Obsługi Urzędu.

Przesądzona jest już także zmiana w Kuratorium Oświaty w Lublinie. - Dostałem informację z Ministerstwa Edukacji, abym był gotowy na decyzję obecnej pani kurator (Teresy Misiuk – przyp. aut.). Wiemy, że swojej misji dłużej nie będzie pełniła, natomiast na początku stycznia zwołamy konferencję prasową na temat tego, jak będzie wyglądała procedura wyłonienia nowego wojewódzkiego kuratora oświaty – mówi Krzysztof Komorski.

Pytany o aktualną sytuację kurator Misiuk dodaje: - Według mojej wiedzy jest w okresie wypowiedzenia, a 20 lutego nabiera uprawnień emerytalnych. Natomiast niewykluczone, że jeszcze w międzyczasie znajdziemy kogoś, kto do czasu rozstrzygnięcia docelowego przejmie stery w lubelskim kuratorium

 

Pierwsze decyzje

W piątek rano wojewoda Komorski podpisał rozporządzenie w sprawie zakazu używania fajerwerków na terenie województwa. Będzie on obowiązywał od 26 grudnia do 31 stycznia przyszłego roku, z wyjątkiem Sylwestra i Nowego Roku.  

- To jedna z moich pierwszych decyzji. W czwartek rozmawialiśmy też z dyrektorami wydziałów na temat wygaszenia punktu recepcyjnego dla uchodźców z Ukrainy – mówi Krzysztof Komorski. I przyznaje, że niektóre z takich punktów w związku z małym obłożeniem mają być stopniowo zawieszane . - Podjąłem decyzję, że to jeszcze nie ten czas. Widzimy, jaka jest pogoda na dworze, mamy okres przedświąteczny i jest jeszcze za wcześnie, żeby ten punkt wygaszać

Zdjęty krzyż

Przemysław Czarnek (PiS) osiem lat temu urzędowanie na stanowisku wojewody rozpoczął od wyniesienia ze swojego gabinetu flagi Unii Europejskiej oraz zdjęcia ze ściany portretów wojewodów z czasów PRL. Krzysztof Komorski zaczął od przemeblowania w Sali Kolumnowej, w której odbywa się większość organizowanych w urzędzie wydarzeń i uroczystości. Na jego pierwszej konferencji prasowej w tle obok biało-czerwonych flag stały te unijne. Z jednego z filarów został zdjęty wiszący tu od kilku lat krzyż.

- Nie jest to działanie obliczone na jakiś happening polityczny. To normalna czynność, która dla mnie jako urzędnika jest czymś zwyczajnym. Nie mam zamiaru wydawać żadnego rozporządzenia, które będzie mówiło, że jest zakaz krzyża w całym urzędzie. Natomiast wydaje mi się, że to nie jest najważniejszy element w tej sali – tłumaczy wojewoda.

Bez wątpliwości

Dopytywany o szczegóły swojej nominacji nowy wojewoda zapewnia, że nie miał wątpliwości dotyczących objęcia funkcji.

- Jest to ogromny zaszczyt, wyróżnienie i wyzwanie – przekonuje. I dodaje, że ma doświadczenie potrzebne do pełnienia roli wojewody. - Ja nie stałem się nagle zastępcą prezydenta, czy dyrektorem. Zacząłem pracę w urzędzie w 2008 roku. Zaczynałem od opisywania faktur i biegania z nimi z pl. Litewskiego na ul. Wieniawską. Byłem szeregowym pracownikiem, głównym specjalistą, referentem, zastępcą kierownika, kierownikiem, zastępcą dyrektora, dyrektorem, a potem zastępcą prezydenta. Pracowałem na obu szczeblach władzy samorządowej, bo i w Urzędzie Miasta i w Urzędzie Marszałkowskim. W ostatnim czasie poznałem te organy od strony nadzorczo-kontrolnej, będąc radnym wojewódzkim. Wydaje mi się, że jestem dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji, która wymaga zapewnienia dobrego przepływu informacji między samorządami i rządem. Deklaruję mieszkańcom województwa, że zrobię wszystko, żeby spełnić oczekiwania – podsumowuje.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty