Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2024 r.
13:32

Piszą zza krat i zostali docenieni

„Piąty południk”, dwumiesięcznik wydawany w Areszcie Śledczym w Lublinie po raz kolejny znalazł się na podium w ogólnopolskim konkursie prasy więziennej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W IX edycji konkursu „Szpalty za kratą” zgłoszono 32 więzienne gazetki. Organizatorzy konkursu zwracają uwagę na to, że tak duże zainteresowanie konkursem świadczy o tym, że rola gazetek więziennych jest nie do przecenienia. Bo tak naprawdę, to jedno z niewielu okien na świat, jakie mają osadzeni w jednostkach penitencjarnych.
To konkurs na wysokim poziomie. W tegorocznej edycji w jury znaleźli się pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz przedstawiciele mediów. Pod ocenę brane były względy merytoryczne, w szczególności ciekawa tematyka, obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz tematy dotyczące form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności. Drugim ocenianym aspektem były rzeczy formalne, czyli szata graficzna, forma korekty, kompozycja tekstów.
Drugim miejscem poszczycić się może dwumiesięcznik wydawany w Areszcie Śledczym w Lublinie. „Piaty południk” już od kilku lat znajduje się w czołówce nagradzanych periodyków. Zespołem redakcyjnym są osadzeni, oni tworzą koncept każdego numeru, decydują jak będzie wyglądać numer, a przede wszystkim tworzą teksty. Pieczę nad nimi sprawuje kapitan Rafał Paczos. To on sprawdza wszystkie teksty kilkukrotnie, składa gazetę w całość, drukuje, kseruje i zszywa, by mogła trafić do osadzonych. Jak sam mówi nakład jest skromny, bo około 30 egzemplarzy po 50 stron, jednak gazeta cieszy się dużym zainteresowaniem i potrzebny jest dodruk.

– W konkursie udział bierzemy od drugiej edycji. Wtedy jako raczkujące czasopismo zajęliśmy dość wysokie siódme miejsce. Powiedziałem sobie, okej, ale mogłoby być lepiej. Postarałem się o zorganizowanie szkoleń dziennikarskich, pracownicy Centrum Kultury i Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN przyszli do aresztu i uczyli nas warsztatu dziennikarskiego. Sam wtedy dużo się nauczyłem, bo nigdy nie kształciłem się w tym kierunku – mówi kpt Rafał Paczos, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych AŚ w Lublinie oraz opiekun merytoryczny gazety.

Szkolenia miały sens, ponieważ od tamtej pory „Piąty południk” praktycznie nie schodzi z podium. W okresie od III do IX edycji tylko raz otrzymał wyróżnienie. W czasopiśmie znajdziemy różnorodną tematykę. Autorzy tekstów piszą o tym co ich najbardziej interesuje, dzięki temu te teksty są prawdziwe, bardzo dobre widać zaangażowanie i poświęcony czas. Poradnictwo prawne przeplata się ze sportem, historią, motoryzacją, zdrowiem, a nawet odnawialnymi źródłami energii. Przeczytamy tam teksty poradnikowe, na przykład jak w naturalny sposób poradzić sobie z przeziębieniem czy jak zadbać o formę za kratkami gdzie nie ma dostępu do sprzętu sportowego. Piszą także psycholodzy więzienni. Ich teksty pomagają przetrwać czas odbywania kary.

– Przyjechałem tutaj z innego zakładu karnego. Na wolności studiowałem politologię, więc z dziennikarstwem miałem do czynienia. Zgłosiłem się do wychowawcy by móc pisać w „Piątym południku”, trochę też pracowałem na radiowęźle. W gazecie jestem już od blisko pół roku, podejmuje głównie tematykę nowinek technologicznych, motoryzacji oraz promuje czytelnictwo – mówi Rafał, jeden z osadzonych.

Dziennikarze tworząc tekst korzystają z researchu, którym najczęściej jest Internet. Jak jednak napisać dobry tekst nie mając do niego dostępu? Korzystają z własnej wiedzy, gazet i książek dostępnych w areszcie, proszą o pomoc wychowawców, a także rodzinę.
Jak wskazują organizatorzy konkursu, ale także kapitan Paczos, pisanie do jakiegokolwiek periodyku więziennego jest formą resocjalizacji, a nie tylko „zabicia czasu” spędzanego za kratkami.

–Mam wrażenie, że zachodzi tutaj taki proces „win-win”, nie tylko dla tych którzy piszą, ale także dla tych co czytają. Pisanie pozwala rozwijać swoje kompetencje, pomóc wyjść z tego dołka, a także przygotować się do powrotu do życia społecznego, gdy osadzeni opuszczają areszt. Przez lata widziałem ten rozwój myślenia, wzrost wiary w siebie – mówi Paczos.

Zabicie czasu tworzeniem tekstu i rozwój osobisty to nie jedyne benefity jakie przynosi tworzenie do „Piątego południka”. Taka aktywność jest brana przy ocenie wychowawcy, a to może przyczynić się do wcześniejszego wyjścia na wolność, uzyskania przepustki lub innych benefitów takich jak dłuższa rozmowa telefoniczna czy dodatkowe widzenie z bliskimi.
„Piąty południk” został reaktywowany po długiej przerwie w 2015 roku. Od tamtej pory pojawia się regularnie co 2 miesiące. W 2023 na podium roku konkursu „Szpalty za kratą” znalazły się także periodyki z Aresztu Śledczego w Mysłowicach oraz Elblągu, Oddział Zewnętrzny w Braniewe.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

Święto muzyki alternatywnej
przegląd
9 kwietnia 2025, 18:00

Święto muzyki alternatywnej

W najbliższy weekend po raz piętnasty odbędzie się SPAM, czyli Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki. Jest to wydarzenie stawiające na pasję, pomysłowość i oryginalność w muzyce. Będzie to znakomita okazja posłuchać – być może – przyszłych gwiazd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty