Wyniki nie są zachwycające – takimi słowami nauczyciele najczęściej komentują wyniki próbnego egzaminu ósmoklasistów. Testy zostały przeprowadzone pod koniec października w wielu szkołach na Lubelszczyźnie.
W kwietniu po raz pierwszy uczniowie ósmych klas szkół podstawowych pisać będą egzamin kończący naukę w podstawówce. Trzy kolejne roczniki będą zmagać się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (do wyboru angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski). Od 2022 r. do tej listy dołączy obowiązkowy egzamin z jednego przedmiotu do wyboru (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).
Żeby przygotować dzieci do egzaminacyjnego stresu wiele szkół przeprowadziło już egzaminy próbne.
– Chcieliśmy zapoznać uczniów z procedurami obowiązującymi podczas egzaminu – mówi Małgorzata Oleszek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie. – O tym, jak bardzo było to potrzebne świadczy najlepiej to, że przez trzy kolejne dni na egzamin przychodzili wszyscy uczniowie. Nie było ani jednej nieobecności mimo że oceny z egzaminu nie będą wystawiane i nie trafią do dzienników.
– Pierwszy próbny egzamin nasi uczniowie pisali już w drugim semestrze klasy siódmej. Teraz rozwiązywali arkusze przygotowane przez naszych nauczycieli – mówi Wojciech Kalicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie. – Tym razem ich zaangażowanie było znacznie większe niż poprzednio. Ale też nie obyło się bez stresu. Robimy wszystko by był to stres twórczy i mobilizujący do wytężonej pracy. Chcemy przygotować ich jak najlepiej.
Ważniejsze niż oceny z egzaminów próbnych było uświadomienie dzieciom, co robią źle i nakierowanie ich na właściwy tok przygotowań.
– Wyniki nie są rewelacyjne. Z taką ilością punków dzieci matury by nie zdały, ale jest jeszcze bardzo dużo czasu na naukę. Dlatego teraz rozpoczynamy szczegółowe omawianie egzaminów. O wynikach poinformujemy też rodziców, których poprosimy o zmobilizowanie dzieci do bardziej wytężonej i systematycznej pracy – mówi Oleszek. I dodaje, że kilkoro uczniów bardzo pozytywnie ją zaskoczyło. – Podobny egzamin próbny przeprowadzimy ponownie w grudniu. Mamy nadzieję, że pozwoli to uczniom na podejście do właściwego egzaminu bez stresu.
Egzamin ósmoklasisty 2019
Egzamin ósmoklasisty podzielony zostanie na trzy dni. 15 kwietnia uczniowie zmierzą się z językiem polskim (120 minut), a w kolejne z matematyką (100 minut) i językami obcymi (90 minut). W przeciwieństwie do egzaminu maturalnego wyniki będą ostateczne i nie będą mogły być podważone.