Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

20 września 2022 r.
9:20

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Czeka nas kryzys tożsamości brytyjskiej Monarchii?

1 2 A A
Londyn, 15 września
Londyn, 15 września (fot. Michał Siewniak)

Szacuje się, że 4,1 miliarda osób oglądało pogrzeb zmarłej królowej Elżbiety na całym świecie. 1 milion odwiedziła Londyn. 400-500 tys. osób ustawiło się w kolejce, by zobaczyć trumnę królowej w Westminster Hall.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co więcej, w jednym etapie kolejka była tak długa (7-8 mil), że trzeba było ją zatrzymać, więc ludzie musieli utworzyć kolejną kolejkę, aby... dołączyć się do "oficjalnej" kolejki. Samą kolejkę, podobno, można było zobaczyć z kosmosu. Ludzie stali w kolejce przez 12-14 godzin, niektórzy koczowali, by mieć pewność, że będą mogli oddać ostatni szacunek Królowej.

2 tysiące głów państw, królowych, królów, byłych premierów. Setki tysięcy wolontariuszy. Wszystko zorganizowane do absolutnej perfekcji, wszystko przećwiczone wiele razy, aby pogrzeb i cała uroczystość przebiegła "sprawnie i gładko". Prawie 2 tys. policjantów na zamku w Windsorze, gdzie królowa została pochowana. Kompletny zastój. Spojrzałem za okno, a tam kompletna cisza. Świat się zatrzymał. Niezwykłe. Historyczne. Podobne wydarzenie może się już nie powtórzyć.

W czwartek, 4 dni przed pogrzebem, miałem okazję odwiedzić Londyn, ponieważ podróżowałem na spotkanie związane z pracą. Jedno z moich spotkań zostało odwołane, dlatego znalazłem chwilę, aby odwiedzić Pałac Buckingham i Parliament Square. Spacerowałem, w Londynie wciąż były setki ludzi podróżujących, aby zobaczyć te doniosłe wydarzenia, które odbywały się na naszych oczach. Parliament Square był pełen ludzi, polityków i dziennikarzy z każdego zakątka świata. Ogromne emocje, cała otoczka związana z wieloma procedurami czasami przytlaczająca.

Londyn, 15 września (fot. Michał Siewniak)

Msza żałobna, transmitowana niemal w każdym języku, była czymś niezwykłym. Chór, procesja z trumną królowej, wszyscy goście, w tym polski prezydent, Andrzej Duda; nie pamiętam, żebym widział tyle ważnych osób w jednym miejscu. Piękne Opactwo Westminsterskie było częścią pierwszego pogrzebu monarchy od XVIII wieku. Opactwo Westminsterskie to także miejsce, gdzie królowa Elżbieta wzięła ślub i została ogłoszona Królową 70 lat temu.

Podczas kazania arcybiskupa Canterbury wszystkim wiernym przypomniano o poczuciu obowiązku publicznego Królowej, o jej zaangażowaniu w służbę ludziom, tu w Wielkiej Brytanii, ale także na całym świecie, w szczególności w krajach Commonwealthu.

Pod wieloma względami cieszę się, że po pogrzebie życie wróci do pewnego rodzaju normalności. Ostatnie 10 dni może już nigdy się nie powtórzyć. Warto dodać, że z mojego punktu widzenia, przekaz medialny nie do końca oddaje "monarchistyczną rzeczywistość Wielkiej Brytanii”. Kilka osób, które próbowały protestować np. w Szkocji, zostało aresztowanych: "Nie mój Król" lub "Znieść Monarchię", to tylko kilka transparentów, które udało się zauważyć. W ciągu ostatniego tygodnia odbyłem niezliczoną ilość rozmów z ludźmi, którzy są mniej przywiązani do Monarchii i kwestionują jej cel i funkcję w naszym życiu. Myślę też, że codzienna rzeczywistość "mocno uderzy zwykłych obywateli"; koszty utrzymania i kryzys energetyczny, inflacja, to tylko kilka przykładów wyboistej drogi, jaka czeka brytyjski rząd. Myślę też, że po początkowym entuzjazmie wyboru nowego Króla, rodzina królewska może doświadczyć kryzysu tożsamości. Może wielu z nas szanowało Królową jako osobę, która panowała przez 70 lat, a dużo mniej instytucję, którą reprezentowała?

Życie toczy się dalej. Wszyscy wrócimy do swoich zajęć. Nie zniknie natomiast kwestia i temat Monarchii, która jest tak mocno osadzona w tradycji i tkance brytyjskiego społeczeństwa. Czy nam się to podoba czy nie, cała globalna społeczność była świadkiem naprawdę niezwykłych wydarzeń. Świat się nie kończy, jednak my jesteśmy częścią końca pewnej epoki, epoki, która przyniosła Brytyczykom poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Autor tekst w Londynie, 15 września
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium