Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.
13 maja to wyjątkowy dzień dla uczelni. W 1953 roku powstała Wieczorowa Szkoła Inżynierska, która była początkiem do powstania dzisiejszej Politechniki Lubelskiej.
Podczas dzisiejszej uroczystości, przyznano tytuły, odznaczenia i medale. Tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej otrzymał profesor Mieczysław Kuczma, specjalista w dziedzinie inżynierii lądowej i transportu, który od niemal 20 lat współpracuje z uczelnią.
- To ogromny zaszczyt, że uczelnia, z którą współpracowałem na wielu płaszczyznach, obdarzyła mnie takim zaufaniem i tym zaszczytnym tytułem. To dla mnie też zobowiązanie do dalszej współpracy i działań na rzecz rozwoju lubelskiej uczelni oraz całego środowiska akademickiego w Polsce - mówi prof. Mieczysław Kuczma.
Przyznano także tytuł Wybitnego Absolwenta. Został nim Mirosław Osip-Pokrywka, który jest znany jako dziennikarz i fotograf. Jest autorem wielu artykułów prasowych oraz książek, w tym kilkunastu przewodników i albumów poświęconych polskim oraz zagranicznym kierunkom.
– Politechnika Lubelska jest dumna z takich absolwentów jak Mirosław Osip-Pokrywka, którzy nie tylko osiągają znaczące sukcesy w swoich dziedzinach, ale także promują uczelnię na co dzień, pokazując, że nauka na Politechnice to solidna podstawa do dalszego rozwoju kariery – podkreśla prof. Zbigniew Pater, rektor PL.
24 lata temu ukończył studia na ówczesnym Wydziale Zarządzania i Podstaw Techniki i od tamtej pory w dalszym ciągu jest związany ze swoją Alma Mater.
– Jestem absolwentem z roku 1990. Od tego czasu uczelnia dokonała olbrzymiej zmiany i bardzo się rozwinęła. Sam jestem przykładem absolwenta, który wykorzystał swoją szansę w życiu zawodowym czerpiąc też z zasobów Politechniki – mówi Mirosław Osip-Pokrywka.
Politechnika odznaczyła również najlepszych nauczycieli akademickich. Nagrody trafiły do osób, które zyskały najwyższe oceny wystawione przez studentów. Oprócz skutecznego przekazywania wiedzy, pod uwagę brano także wsparcie w nauce i dobry kontakt ze studentami. Dydaktykiem Roku 2023 ze średnią ocen 4,99 został dr inż. Piotr Penkała z Wydziału Mechanicznego. Wyróżnienie otrzymało w sumie 21 osób ze wszystkich wydziałów oraz Studium Języków Obcych.
Podczas uroczystości promocyjnej 6 nowych doktorów i 36 doktorów habilitowanych otrzymało swoje dyplomy.
Na zakończenie rozstrzygnięto także konkurs na imię dla dębu, który został zasadzony w ubiegłym roku z okazji 70-lecia uczelni. Drzewo otrzymało imię POLLIT. Autorka pomysłu, Magdalena Ginalska wyjaśniła, że jest to skrót od: "Politechnika Lubelska to Ludzie, Innowacje, Technologie".
Obecnie na Politechnice pracuje prawie 1200 osób, uczy się ponad 7 tysięcy studentów, a swoją edukację zakończyło tam 68 tysięcy absolwentów.