Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

1 kwietnia 2021 r.
11:15

Konflikt, polityka i zdrowie w Hrubieszowie w czasach pandemii. "Kto rządzi powiatem?"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Styczniowa sesja rady powiatu
Styczniowa sesja rady powiatu (fot. FB/Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)

– Czy wojna starosty Karpiuk z dyrektorem Gałeckim to katalizator do powrotu Józefa Kuropatwy na salony polityczne powiatu hrubieszowskiego – zastanawia się radna powiatowa z klubu PiS okręgu 3, 4 i 5. Trzecia fala pandemii, to czas politycznych rozliczeń w powiecie. Jest wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od ponad tygodnia piszemy o sytuacji w Hrubieszowie. Informujemy o jednym z najwyższych w kraju poziomie zachorowań – powiat jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby osób zakażonych koronawirusem. Ale piszemy też o konflikcie, jaki trwa między dyrektorem szpitala powiatowego a władzami powiatu.

23 marca dyrektor Dariusz Gałecki złożył rezygnację ze stanowiska, twierdząc, że nie widzi dalszej możliwości współpracy ze starostą.

26 marca zarząd powiatu wydał stanowisko, że nie przyjmuje rezygnacji dyrektora. Wnioskowała o to Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, która w rozmowie z „Tygodnikiem Zamojskim” przyznała, że taki sam wniosek złożył także Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.

W międzyczasie niemal wszyscy lekarze pracujący w szpitalu wypowiedzieli pracę w geście solidarności ze swoim szefem.

Ostatniego dnia marca, do przewodniczącego Rady Powiatu w Hrubieszowie, wpłynął wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu.

Budynek szpitala w Hrubieszowie (fot. LubieHrubie)

Nowy klub radnych

– Uważamy, że dla uspokojenia powstałych emocji konieczna jest rzetelna ocena istniejącego stanu, a podmiotem najbardziej uprawnionym do tego jest rada powiatu, jako organ, który SP ZOZ utworzył i jest ustawowo uprawniony do dokonywania takich ocen – napisali autorzy wniosku. To opozycyjni radni: Dariusz Fornal, Zdzisław Kosakowski, Danuta Muzyczka, Jan Mołodecki, Marcelina Pogódz-Kukiełka, Wojciech Sołtysiak i Małgorzata Wojturska.

Trzy osoby z tego grona tworzą klub radnych, jaki niedawno powstał w radzie powiatu. Marcelina Pogódz-Kukiełka, Małgorzata Wojturska i Dariusz Fornal założyli klub radnych PiS okręgu 3, 4 i 5. Przewodniczącym jest radny Fornal. W ten sposób została uporządkowana sytuacja, która trwała od czerwca zeszłego roku, kiedy czterech radnych z klubu PiS stworzyło koalicję z klubem radnych PSL i przejęli władzę w powiecie. Pozostała trójka teraz utworzyła własny.

Porządki klubowe i domaganie się zwołania sesji to nie wszystko.

Kto tu rządzi

– Oczywiście, że jestem po stronie dyrektora i nie rozumiem zachowania starosty. Z tego co wiem, do niedzieli nie rozmawiała z dyrektorem szpitala. Jest jedynie stanowisko zarządu. Napisałam ten tekst, bo w odczuciu społecznym to cała rada powiatu, a nie tylko zarząd są w konflikcie z szefem powiatowego szpitala. A tak naprawdę to konflikt personalny między Anetą Karpiuk a Dariuszem Gałeckim. Nie mówiąc o tym, że w samym zarządzie są różnice zdań i nie wszyscy członkowie w ogóle byli poinformowani, że takie stanowisko będzie wydane. Chodziło mi o wyjaśnienie sytuacji i zasygnalizowanie, kto tym wszystkim kieruje z drugiego fotela – mówi radna Marcelina Pogódz-Kukiełka z klubu radnych PiS okręgu 3, 4 i 5, która przysłała do naszej redakcji list.

Zastanawia się w nim: Kto rządzi powiatem hrubieszowskim?

– Czy odwołanie Maryli Symczuk ze stanowiska starosty w 2020 r. było tylko zagrywką polityczną PSL do przejęcia władzy? Czyżby Józef Kuropatwa, Leszek Czerwonka i Andrzej Barczuk mieli ambitny plan powrotu do starostwa? Wiele na to wskazuje, czego dowodem może być choćby nominacja Andrzeja Barczuka na stanowisko trzeciego starosty w obecnym układzie sił – zauważa autorka i przypomina, jak starosta Aneta Karpiuk, tłumaczyła, że etatowy trzeci starosta miał podjąć zadania i odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu z uwagi na zagrożenia wynikające z epidemii koronawirusa. Jak jednak pokazały ostatnie wydarzenia w powiecie – konflikt Anety Karpiuk z dyrektorem szpitala Dariuszem Gałeckim – Andrzej Barczuk nie jest zainteresowany ani zdrowiem mieszkańców powiatu, ani walką z pandemią koronawirusa – uważa radna Marcelina Pogódz-Kukiełka i dziwi się, dlaczego Barczuk nie zabrał dotąd głosu w sprawie eskalowanego, jej zdaniem przez Anetę Karpiuk, konfliktu z dyrektorem szpitala.

Po co to wszystko

Radna pyta: Czy zaistniała sytuacja nie jest skrupulatnie reżyserowana przez Kuropatwę i PSL?

– Czy obecny starosta hrubieszowski, koncentrujący jedynie swoje działania na walce z ludźmi, nie jest jedynie prostym narzędziem w rękach szefa lokalnego PSL-u, który cierpliwie czeka na odpowiedni moment, aby odzyskać władzę? – zastanawia się autorka listu.

Józef Kuropatwa stracił stanowisko starosty po wyborach w 2018 roku. A jak wylicza Jan Kalisz w książce „Hrubieszowscy Starostowie”, został starostą w lutym 2004 roku i był nim przez kolejne kadencje: 2006-2010, 2010-2014 i 2014-2018. Przez te lata towarzyszyli mu (jako wicestarosta i przewodniczący rady powiatu) wspominani przez Marcelinę Pogódz-Kukiełkę: Leszek Czerwonka i Andrzej Barczuk.

To Józef Kuropatwa złożył wniosek o odwołanie Maryli Symczuk ze stanowiska starosty. Gdy się mu to udało, został wybrany na wiceprzewodniczącego rady. Po rezygnacji Michała Miściora, który był przewodniczącym, na początku tego roku został wybrany na jego miejsce.

Od lewej: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, mister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i radny Marcin Zając (fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)

Czwórka się rozpada

W międzyczasie zmienił się układ sił wśród czwórki radnych z ówczesnego klubu PiS, którzy razem z PSL odwołali Symczuk ze stanowiska starosty.

Tomasz Ożóg, który na marcowej sesji miał najprawdopodobniej być odwołany z funkcji członka zarządu, jest nim formalnie, bo sesji nie było z powodu koronawirusa. Z dyskusji, jakie toczy w mediach społecznościowych z pozostałymi koalicjantami, jak jawnie opowiada się po stronie dyrektora Gałeckiego (którego jest podwładnym) i jak krytykuje panią starostę – można wnioskować, że koalicji ubędzie jeden radny, a w zarządzie pojawi się wakat. 

Radny Ożóg nie był w PiS, w wyborach startował jedynie z listy tej partii. Dlatego prezes Jarosław Kaczyński nie zawiesił go w prawach członka. Tak jak to zrobił z Anetą Karpiuk, Markiem Katą (wicestarosta) i Marcinem Zającem (radny). Wnioskował o to Pełnomocnik Okręgowego PiS Jacek Sasin po tym, jak weszli w koalicję z PSL.

– Jestem nadal zawieszony w prawach członka. Czekam na dalsze decyzje władz partii – mówi wicestarosta Marek Kata, który nie wystąpił z PiS w przeciwieństwie do pani starosty i radnego Zająca.

Aneta Karpiuk zapewnia, że jest bezpartyjna. Choć kilka dni temu zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia z wizyty w Warszawie u polityków Solidarnej Polski. Relację można także zobaczyć na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. 

U ministra Zbigniewa Ziobry i wiceministra Marcina Romanowskiego był też radny Marcin Zając, który został powołany na Pełnomocnika Zarządu Okręgu Powiatu Hrubieszowskiego Solidarnej Polski.

(fot. FB/Hrubieszów Solidarna Polska)

Sesja i emerytura

– Nie zwołam w ciągu siedmiu dni nadzwyczajnej sesji. Trwa lockdown, który ogłosił premier, nie będę narażał radnych i pracowników starostwa na ryzyko zarażenia. U nas nie ma możliwości zdalnego prowadzenia obrad, nie mamy tych urządzeń, a radni nie mają tabletów. Jak tylko się obostrzenia skończą, będzie zwyczajna sesja. W jej porządku będą punkty, które by miały być omawiane na nadzwyczajnej. Jest zaplanowane, że po 9 kwietnia ma się to skończyć, jeśli tak będzie – koło 15 kwietnia będzie sesja – mówi Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.

– Ja chcę spokojnie dożyć do emerytury, już się przez tyle lat narządziłem, znam ten ból i ten smak. PiS uprawia swoją politykę i każdy może napisać, co uważa – komentuje tekst radnej Marceliny Pogódz-Kukiełki przewodniczący i dodaje, że nie zazdrości pani staroście. Zaprzecza, że wpływa na jej decyzje i że chce wrócić do władz powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium