Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

1 kwietnia 2021 r.
11:15

Konflikt, polityka i zdrowie w Hrubieszowie w czasach pandemii. "Kto rządzi powiatem?"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Styczniowa sesja rady powiatu
Styczniowa sesja rady powiatu (fot. FB/Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)

– Czy wojna starosty Karpiuk z dyrektorem Gałeckim to katalizator do powrotu Józefa Kuropatwy na salony polityczne powiatu hrubieszowskiego – zastanawia się radna powiatowa z klubu PiS okręgu 3, 4 i 5. Trzecia fala pandemii, to czas politycznych rozliczeń w powiecie. Jest wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od ponad tygodnia piszemy o sytuacji w Hrubieszowie. Informujemy o jednym z najwyższych w kraju poziomie zachorowań – powiat jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby osób zakażonych koronawirusem. Ale piszemy też o konflikcie, jaki trwa między dyrektorem szpitala powiatowego a władzami powiatu.

23 marca dyrektor Dariusz Gałecki złożył rezygnację ze stanowiska, twierdząc, że nie widzi dalszej możliwości współpracy ze starostą.

26 marca zarząd powiatu wydał stanowisko, że nie przyjmuje rezygnacji dyrektora. Wnioskowała o to Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, która w rozmowie z „Tygodnikiem Zamojskim” przyznała, że taki sam wniosek złożył także Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.

W międzyczasie niemal wszyscy lekarze pracujący w szpitalu wypowiedzieli pracę w geście solidarności ze swoim szefem.

Ostatniego dnia marca, do przewodniczącego Rady Powiatu w Hrubieszowie, wpłynął wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu.

Budynek szpitala w Hrubieszowie (fot. LubieHrubie)

Nowy klub radnych

– Uważamy, że dla uspokojenia powstałych emocji konieczna jest rzetelna ocena istniejącego stanu, a podmiotem najbardziej uprawnionym do tego jest rada powiatu, jako organ, który SP ZOZ utworzył i jest ustawowo uprawniony do dokonywania takich ocen – napisali autorzy wniosku. To opozycyjni radni: Dariusz Fornal, Zdzisław Kosakowski, Danuta Muzyczka, Jan Mołodecki, Marcelina Pogódz-Kukiełka, Wojciech Sołtysiak i Małgorzata Wojturska.

Trzy osoby z tego grona tworzą klub radnych, jaki niedawno powstał w radzie powiatu. Marcelina Pogódz-Kukiełka, Małgorzata Wojturska i Dariusz Fornal założyli klub radnych PiS okręgu 3, 4 i 5. Przewodniczącym jest radny Fornal. W ten sposób została uporządkowana sytuacja, która trwała od czerwca zeszłego roku, kiedy czterech radnych z klubu PiS stworzyło koalicję z klubem radnych PSL i przejęli władzę w powiecie. Pozostała trójka teraz utworzyła własny.

Porządki klubowe i domaganie się zwołania sesji to nie wszystko.

Kto tu rządzi

– Oczywiście, że jestem po stronie dyrektora i nie rozumiem zachowania starosty. Z tego co wiem, do niedzieli nie rozmawiała z dyrektorem szpitala. Jest jedynie stanowisko zarządu. Napisałam ten tekst, bo w odczuciu społecznym to cała rada powiatu, a nie tylko zarząd są w konflikcie z szefem powiatowego szpitala. A tak naprawdę to konflikt personalny między Anetą Karpiuk a Dariuszem Gałeckim. Nie mówiąc o tym, że w samym zarządzie są różnice zdań i nie wszyscy członkowie w ogóle byli poinformowani, że takie stanowisko będzie wydane. Chodziło mi o wyjaśnienie sytuacji i zasygnalizowanie, kto tym wszystkim kieruje z drugiego fotela – mówi radna Marcelina Pogódz-Kukiełka z klubu radnych PiS okręgu 3, 4 i 5, która przysłała do naszej redakcji list.

Zastanawia się w nim: Kto rządzi powiatem hrubieszowskim?

– Czy odwołanie Maryli Symczuk ze stanowiska starosty w 2020 r. było tylko zagrywką polityczną PSL do przejęcia władzy? Czyżby Józef Kuropatwa, Leszek Czerwonka i Andrzej Barczuk mieli ambitny plan powrotu do starostwa? Wiele na to wskazuje, czego dowodem może być choćby nominacja Andrzeja Barczuka na stanowisko trzeciego starosty w obecnym układzie sił – zauważa autorka i przypomina, jak starosta Aneta Karpiuk, tłumaczyła, że etatowy trzeci starosta miał podjąć zadania i odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu z uwagi na zagrożenia wynikające z epidemii koronawirusa. Jak jednak pokazały ostatnie wydarzenia w powiecie – konflikt Anety Karpiuk z dyrektorem szpitala Dariuszem Gałeckim – Andrzej Barczuk nie jest zainteresowany ani zdrowiem mieszkańców powiatu, ani walką z pandemią koronawirusa – uważa radna Marcelina Pogódz-Kukiełka i dziwi się, dlaczego Barczuk nie zabrał dotąd głosu w sprawie eskalowanego, jej zdaniem przez Anetę Karpiuk, konfliktu z dyrektorem szpitala.

Po co to wszystko

Radna pyta: Czy zaistniała sytuacja nie jest skrupulatnie reżyserowana przez Kuropatwę i PSL?

– Czy obecny starosta hrubieszowski, koncentrujący jedynie swoje działania na walce z ludźmi, nie jest jedynie prostym narzędziem w rękach szefa lokalnego PSL-u, który cierpliwie czeka na odpowiedni moment, aby odzyskać władzę? – zastanawia się autorka listu.

Józef Kuropatwa stracił stanowisko starosty po wyborach w 2018 roku. A jak wylicza Jan Kalisz w książce „Hrubieszowscy Starostowie”, został starostą w lutym 2004 roku i był nim przez kolejne kadencje: 2006-2010, 2010-2014 i 2014-2018. Przez te lata towarzyszyli mu (jako wicestarosta i przewodniczący rady powiatu) wspominani przez Marcelinę Pogódz-Kukiełkę: Leszek Czerwonka i Andrzej Barczuk.

To Józef Kuropatwa złożył wniosek o odwołanie Maryli Symczuk ze stanowiska starosty. Gdy się mu to udało, został wybrany na wiceprzewodniczącego rady. Po rezygnacji Michała Miściora, który był przewodniczącym, na początku tego roku został wybrany na jego miejsce.

Od lewej: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, mister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i radny Marcin Zając (fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)

Czwórka się rozpada

W międzyczasie zmienił się układ sił wśród czwórki radnych z ówczesnego klubu PiS, którzy razem z PSL odwołali Symczuk ze stanowiska starosty.

Tomasz Ożóg, który na marcowej sesji miał najprawdopodobniej być odwołany z funkcji członka zarządu, jest nim formalnie, bo sesji nie było z powodu koronawirusa. Z dyskusji, jakie toczy w mediach społecznościowych z pozostałymi koalicjantami, jak jawnie opowiada się po stronie dyrektora Gałeckiego (którego jest podwładnym) i jak krytykuje panią starostę – można wnioskować, że koalicji ubędzie jeden radny, a w zarządzie pojawi się wakat. 

Radny Ożóg nie był w PiS, w wyborach startował jedynie z listy tej partii. Dlatego prezes Jarosław Kaczyński nie zawiesił go w prawach członka. Tak jak to zrobił z Anetą Karpiuk, Markiem Katą (wicestarosta) i Marcinem Zającem (radny). Wnioskował o to Pełnomocnik Okręgowego PiS Jacek Sasin po tym, jak weszli w koalicję z PSL.

– Jestem nadal zawieszony w prawach członka. Czekam na dalsze decyzje władz partii – mówi wicestarosta Marek Kata, który nie wystąpił z PiS w przeciwieństwie do pani starosty i radnego Zająca.

Aneta Karpiuk zapewnia, że jest bezpartyjna. Choć kilka dni temu zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia z wizyty w Warszawie u polityków Solidarnej Polski. Relację można także zobaczyć na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. 

U ministra Zbigniewa Ziobry i wiceministra Marcina Romanowskiego był też radny Marcin Zając, który został powołany na Pełnomocnika Zarządu Okręgu Powiatu Hrubieszowskiego Solidarnej Polski.

(fot. FB/Hrubieszów Solidarna Polska)

Sesja i emerytura

– Nie zwołam w ciągu siedmiu dni nadzwyczajnej sesji. Trwa lockdown, który ogłosił premier, nie będę narażał radnych i pracowników starostwa na ryzyko zarażenia. U nas nie ma możliwości zdalnego prowadzenia obrad, nie mamy tych urządzeń, a radni nie mają tabletów. Jak tylko się obostrzenia skończą, będzie zwyczajna sesja. W jej porządku będą punkty, które by miały być omawiane na nadzwyczajnej. Jest zaplanowane, że po 9 kwietnia ma się to skończyć, jeśli tak będzie – koło 15 kwietnia będzie sesja – mówi Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.

– Ja chcę spokojnie dożyć do emerytury, już się przez tyle lat narządziłem, znam ten ból i ten smak. PiS uprawia swoją politykę i każdy może napisać, co uważa – komentuje tekst radnej Marceliny Pogódz-Kukiełki przewodniczący i dodaje, że nie zazdrości pani staroście. Zaprzecza, że wpływa na jej decyzje i że chce wrócić do władz powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium