Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 listopada 2020 r.
19:00

Wirus szaleje, a dla ministra Czarnka kwiaty. Zakaz spotkań nie dotyczy wszystkich

209 21 A A

Z wizytą Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek objeżdża szkoły z województwa lubelskiego rozdając tablety do zdalnej nauki. W spotkaniach z nim biorą udział nauczyciele, samorządowcy, a nawet najmłodsi uczniowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O wizytach Czarnka w szkołach poinformowało w mediach społecznościowych Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na zdjęcia ze spotkań w Ożarowie (gm. Jastków) i Majdanie Grabina (gm. Zakrzówek) zwrócił uwagę nasz czytelnik.

– To trochę nonszalanckie podejście. Mamy szczyt pandemii, rząd wprowadza kolejne obostrzenia, uczniowie uczą się w domach, wprowadzane są limity osób, a tu organizuje się spotkania, bo minister przywiózł tablety – dziwi się.

Według aktualnie obowiązujących zasad w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób przy zachowaniu co najmniej półtorametrowego dystansu. Obowiązuje też zakaz organizowania spotkań i imprez, z wyjątkiem tych, które odbywają się w domu z udziałem do 20 osób (od jutra będzie to tylko 5 osób nie licząc domowników).

Tymczasem w czwartek minister spotykał się nie w prywatnych mieszkaniach, a w gminnych szkołach, a na zdjęciach wyraźnie widać, że w spotkaniach brało udział więcej niż pięcioro uczestników. Byli to nie tylko nauczyciele. W Ożarowie pojawili się m.in. wójt Teresa Kot, przewodniczący Rady Gminy Jastków Marek Wieczerzak (rzecznik prasowy Czarnka, gdy ten pełnił funkcję wojewody) i wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. Kwiaty szefowi resortu edukacji wręczali uczniowie.

– To najmłodsze dzieci z klas zerowych. Nie były specjalnie ściągane do szkoły, bo mają zajęcia stacjonarne. Taki był pomysł pani dyrektor, która zapewniła, że zachowano względy bezpieczeństwa. Ja nie mogłam narzucić dyrekcji organizacji tego spotkania – tłumaczy wójt gminy Jastków Teresa Kot.

– Obecność uczniów odbyła się z zachowaniem reżimu sanitarnego i za zgodą rodziców – zapewnia Krystyna Wawręta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ożarowie. – Dzieci miały maseczki i nie miały bezpośredniego kontaktu z gośćmi, bo stały w odległości. Wszystko trwało trzy, może cztery minuty. Uznaliśmy, że obecność uczniów w tak ważnym dla naszej szkoły momencie jest uzasadniona. Przekazany przez ministra sprzęt bardzo nam się przyda, a te dzieci też będą z niego korzystać.

W czwartek Czarnek zestawy do zdalnej nauki przekazał też dyrektorom czterech szkół z gminy Zakrzówek w powiecie kraśnickim. Po wręczeniu urządzeń spotkał się z nimi – co widać na zdjęciach – przy skromnym poczęstunku.

– Chcieliśmy skorzystać z okazji, że minister jest w naszej gminie. Dyrektorzy placówek mieli możliwość rozmowy i przekazania swoich wniosków i uwag zdalnej nauki i całego systemu edukacji. Zachowując reżim sanitarny można organizować takie spotkania, jeśli są konieczne – przekonuje wójt gminy Zakrzówek Józef Potocki.

Przemysław Czarnek na początku października był zakażony koronawirusem. O chorobie dowiedział się (po przeprowadzeniu przez lubelski sanepid błyskawicznego testu) w dniu, w którym miał otrzymać nominację na stanowisko ministra. W ostatnią środę jako ozdrowieniec oddał osocze.

O organizowaniu takich spotkań w dobie wszechobecnych obostrzeń minister rozmawiać nie chciał. Odesłał nas do biura prasowego swojego resortu. W przesłanej odpowiedzi ministerstwo zapewnia, że czwartkowe wizyty odbyły się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, o co ze „szczególną troską” zadbali dyrektorzy szkół.

– Nauczyciele i dyrektorzy dziękowali za możliwość osobistych spotkań – zapewnia Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium