Na zgłoszenie kandydata w wyborach na prezydenta Polski komitety wyborcze mieli czas tylko do godz. 16.15. PKW dostała zawiadomienia o powołaniu 22 komitetów wyborczych.
Marszałek Sejmu, kandydat Platformy Obywatelskiej. Rocznik 1952, historyk, działacz opozycji w PRL, poseł od 1991 roku. Związany był z m. in. Unią Wolności i AWS, zasiadał m. in. w rządach Mazowieckiego i Buzka. Wykonuje obowiązki prezydenta kraju.
Grzegorz Napieralski
Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z wykształcenia politolog, pracował w prywatnych firmach i w zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Do Sejmu dostał się w 2004 roku, a partią kieruje od 2008 r. Ma 36 lat.
Waldemar Pawlak
Wicepremier i szef Polskiego Stronnictwa Ludowego. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dwukrotnie był premierem (1992 oraz 1993-1995). W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 1989 r. Urodził się w 1959 r.
Andrzej Lepper
Przewodniczący Samoobrony Rzeczpospolitej Polskiej, wicepremier w rządach Marcinkiewicza i Kaczyńskiego. Nieprawomocnie skazany na dwa lata więzienia i trzy miesiące za tzw. "seksaferę”. Uczył się w technikum rolniczym (matury nie zrobił). Rocznik 1954.
Marek Jurek
Szef Prawicy Rzeczpospolitej. Historyk, działał w PRL w opozycji, zakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko – Narodowe. Był posłem PiS i marszałkiem Sejmu (2005-2007). Ur. w 1960 r.
Janusz Korwin-Mikke
Lider Wolności i Praworządności, długo związany z Unią Polityki Realnej. Opozycjonista w PRL. Magister filozofii, publicysta, mistrz krajowy w brydżu, trzykrotnie kandydował na prezydenta RP. Rocznik 1942.
Kornel Morawiecki
Przewodniczący Partii Wolności. W czasach PRL szef Solidarności Walczącej. Rocznik 1941. Z wykształcenia fizyk.
Bogdan Szpryngiel
Przedsiębiorca z Opola. Bez powodzenia kandydował podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego z list Libertas.
Bogusław Ziętek
Lider Polskiej Partii Pracy. Ma wykształcenie średnie techniczne. Rocznik 1964.
Roman Sklepowicz
55-letni przewodniczący Stowarzyszenia Poszkodowanych Przez System Bankowy i Prawny. Był oficerem wywiadu wojskowego PRL.
Ludwik Wasiak
Prezes Stronnictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego oraz pułkownik Polskich Drużyn Strzeleckich.
Gabriel Janowski
Senator I kadencji i poseł na Sejm I, III i IV kadencji, w latach 1991-93 był ministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej.
Zdzisław Jankowski
Były poseł Samoobrony (2001 – 2005), działał również w Lidze Polskich Rodzin. Wykształcenie średnie zawodowe. Rocznik 1943.
Józef Wójcik
Kapitan żeglugi, kandydat niezależny.
Krzysztof Mazurski
Bartłomiej Kurzeja
Rzeźbiarz, rysownik.
Krzysztof Sadurski
Paweł Soroka
Dariusz Kosiur
Inżynier mechanik, publikuje w prasie narodowej.
Zdzisław Podkański
Lubelski działacz ludowy, były poseł Parlamentu Europejskiego (2004-2009), lider Stronnictwa Piast. W rządzie Włodzimierza Cimoszewicza był ministrem kultury.
Andrzej Olechowski
Kandydat niezależny, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne. Minister w rządach Olszewskiego i Pawlaka. Jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej. Ekonomista (doktorat na SGPIS). Rocznik 1947.
Jarosław Kaczyński
Prezes Prawa i Sprawiedliwości. W PRL działał w opozycji. Premier 2006 – 2007. Związany w Porozumieniu Centrum, Ruchu Odbudowy Polski, Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 razem z bratem Lechem założyli PiS. Obronił doktorat na Wydziale Prawa i Administracji w Uniwersytecie Warszawskim. Rocznik 1949.
- Tragicznie przerwane życie Prezydenta RP, śmierć elity patriotycznej Polski, oznacza dla nas jedno: musimy dokończyć Ich misję. Jesteśmy Im to winni, jesteśmy to winni naszej Ojczyźnie. Choć pogrążeni w bólu i żałobie, związani wieczną pamięcią o stracie, mamy obowiązek wypełnić Ich testament.
Polska to nasze wspólne, wielkie zobowiązanie. Wymagające przezwyciężenia także osobistego cierpienia, podjęcia zadania pomimo osobistej tragedii - z oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego na stronie internetowej PiS.