Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

7 lipca 2021 r.
16:39

Lubelskie. Skruszeni przepraszają za walkę z LGBT. Radna dostała nawet medal od Czarnka

Ewa Jaszczuk (z prawej) wraz z innymi radnymi sejmiku województwa po odebraniu medalu od ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka w maju 2019 roku
Ewa Jaszczuk (z prawej) wraz z innymi radnymi sejmiku województwa po odebraniu medalu od ówczesnego wojewody Przemysława Czarnka w maju 2019 roku (fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)

Dwa lata temu głosowała za przyjęciem przez sejmik województwa stanowiska anty-LGBT, a później nawet odebrała za to medal od ówczesnego wojewody. Teraz, po dołączeniu do Polski 2050 Szymona Hołowni, przeprasza za poparcie dokumentu. Nie ona jedyna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o stanowisko, jakie wojewódzcy radni uchwalili w kwietniu 2019 roku. Za jego przyjęciem głosowali wszyscy członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli pomysłodawcami projektu dokumentu w tej sprawie. Poparli go także radni Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Już w trakcie wspomnianego posiedzenia ówczesny wojewoda lubelski, obecnie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że tych, którzy poprą stanowisko, nagrodzi stosownymi medalami. Taka uroczystość odbyła się trzy tygodnie później w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Wzięła w niej udział m.in. Ewa Jaszczuk, wówczas radna PSL, od ubiegłego tygodnia związana z Polską 2050 Szymona Hołowni. W poniedziałek na Facebooku zamieściła oświadczenie, w którym przeprasza za poparcie kontrowersyjnej uchwały. – To głosowanie było błędem i dziś żałuję, że wówczas podjęłam taką decyzję – pisze Jaszczuk. Zaznacza przy tym, że szanuje wartości chrześcijańskie i dobro rodziny jest dla niej najwyższą wartością, ale podkreśla również, że w życiu stara się kierować zasadą poszanowania praw i wolności jednostki.

– Nigdy nie godziłam się i nie godzę na dyskryminację i odzieranie z godności kogokolwiek. Jednak jak każdy człowiek, również i ja popełniam błędy, za co pragnę jeszcze raz Państwa przeprosić. Chcę jednoznacznie podkreślić, że nie popieram zarówno idei tej uchwały jak i jej konkretnych postulatów – dodaje radna.

Nie ona jedyna

Na podobny krok zdecydował się radny z Poniatowej Grzegorz Zburzyński, który do formacji Hołowni dołączył w maju. Wcześniej, bo w sierpniu 2019 roku, głosował za przyjęciem uchwały Rady Miejskiej „w sprawie przeciwstawiania się promowaniu ideologii LGBT+ w Poniatowej”. Teraz również przeprasza tłumacząc, że w jego przekonaniu celem stanowiska było sprawienie, by dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli były wolne od wszelkiej ideologii, bez względu na to, o jaką ideologię chodzi.

– Rozmowy z mieszkańcami naszej gminy przekonały mnie jednak, że tego typu stanowisko może zostać odczytane jako wrogie w stosunku do konkretnych osób i grup, a to nigdy nie było moim celem – wyjaśnia Zburzyński. I zapowiada, że złoży wniosek o wycofanie wspomnianego dokumentu i przyjęcie nowego. – W którym członkowie Rady potwierdzą, że wszyscy obywatele gminy są równi pod każdym względem i że mogą liczyć na pomoc władz miejskich we wszelkich sprawach, które ich dotyczą, co gwarantuje im Konstytucja naszego kraju – zapewnia radny.

Nagła metamorfoza, czy polityczny cynizm?

Warto podkreślić, że Szymon Hołownia w swoich wypowiedziach potępiał tzw. uchwały anty-LGBT i sprzeciwiał się dyskryminowaniu mniejszości. O komentarz w sprawie poparcia przez dwoje nowych działaczy Polski 2050 poprosiliśmy posłankę formacji, odpowiedzialną za budowanie jej struktur w województwie lubelskim Joannę Muchę.

– Mamy pełną świadomość tego, że te osoby mogły raz lub kilka razy głosować w sposób, z którego dzisiaj nie są dumni. Jestem w polityce nie od dzisiaj, wiem jak działają mechanizmy klubowych głosowań – mówi nam Mucha. – Rozmawiałam z wieloma osobami, nie tylko z Ewą Jaszczuk i Grzegorzem Zburzyńskim, wszystkie te osoby nie powtórzyłyby dzisiaj głosowania za tego typu uchwałami. Dlatego decydują się na przyjście do nas. Doceniam to, że potrafią przeprosić i deklarują, że będą starały się swoim przyszłym działaniem zadośćuczynić tym, których te uchwały skrzywdziły.

W szczere intencje wspomnianych polityków nie do końca wierzy Bartosz Staszewski, aktywista LGBT i organizator Marszu Równości w Lublinie. – Moim zdaniem to bardziej polityczny cynizm, bo trudno jest mi uwierzyć w nagłą metamorfozę. Dobrze, że przeprosili, ale uważam, że same przeprosiny to za mało. Takie uchwały są szkodliwe, co potwierdza co najmniej kilka orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych. Cieszę się, że pan radny oprócz słowa „przepraszam” wykonał ruch dalej i zapowiedział złożenie wniosku o wycofanie stanowiska – podsumowuje Staszewski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium