Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

24 października 2022 r.
21:56

"PiS ustawą chce decydować o tym, czy ktoś popełnił przestępstwo i to jeszcze działając wstecz?"

0 22 A A
Ostatecznie wybory prezydenckie odbyły się w tradycyjnej formie w lipcu 2020 r.
Ostatecznie wybory prezydenckie odbyły się w tradycyjnej formie w lipcu 2020 r. (fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Do Sejmu trafił projekt ustawy zwalniającej od odpowiedzialności karnej samorządowców, którzy w 2020 roku przed niedoszłymi wyborami kopertowymi udostępnili Poczcie Polskiej spisy wyborców. W całej Polsce w tej sprawie trwa kilkaset postępowań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kwiecień 2020 roku. W trakcie pierwszego lockdownu związanego z pandemią koronawirusa obóz rządzący dąży do tego, by mimo wprowadzanych obostrzeń doszły do skutku planowane na 10 maja wybory prezydenckie. Mają się one odbyć w formie korespondencyjnej, a za ich organizację odpowiadać ma Poczta Polska. Dlatego państwowa spółka zwraca się do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z prośbą o udostępnienie spisów wyborców.

Prawnicy alarmowali wówczas, że takie działanie nie ma podstawy prawnej i nosi znamiona przestępstwa. Ostatecznie na 2,5 tys. polskich samorządów dane zdecydowało się przekazać zaledwie 470. Wobec ich wszystkich zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa złożyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Do tej pory zapadł jeden wyrok.

W marcu tego roku Sąd Rejonowy w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) uznał, że wójt gminy Wapno dopuścił się przekroczenia uprawnień. Postępowanie zostało umorzone na rok próby, a wójtowi nakazano zapłatę 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

„Nie powinniśmy zwlekać”

Podobnych spraw jest więcej, ale najprawdopodobniej samorządowcy, którzy dwa lata temu spełnili prośbę Poczty Polskiej, unikną odpowiedzialności i chodzenia po sądach. W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy abolicyjnej. Czytamy w nim, że „nie popełnił przestępstwa wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał operatorowi wyznaczonemu spis wyborców w związku z wyborami powszechnymi w 2020 r.”. Ponadto projekt zakłada umorzenie trwających postępowań w tej sprawie i zatarcie wydanych wcześniej wyroków.

– Ustawę będziemy procedować jak najszybciej. Sądzę, że na następnym posiedzeniu Sejmu. Nie powinniśmy zwlekać. Trzeba przeciąć dyskusję nad tymi orzeczeniami. Musimy budować zaufanie do państwa polskiego, dlatego wprowadzamy kontratyp, który jednoznacznie wskazuje, że nie było działania niezgodnego z prawem – mówi w rozmowie z Interią reprezentująca wnioskodawców posłanka PiS Anna Milczanowska.

Niezrozumiała linia, czy niedorzeczny pomysł?

O komentarz poprosiliśmy lubelskich polityków. Jan Kanthak z wchodzącej w skład obozu Zjednoczonej Prawicy Solidarnej Polski zgadza się z zapisami wspomnianego projektu.

– Dotyka on istoty sprawy, która była zupełnie niezrozumiała dla przeciętnego obywatela, kiedy niektóre samorządy próbowały przeciwstawiać się i blokować próbę przeprowadzenia demokratycznych wyborów. Do tego mamy niezrozumiałą linię orzeczniczą sądów, dlatego trzeba się pochylić nad problemem i w ramach prac parlamentarnych wypracować odpowiednie regulacje, które w przyszłości nie pozwalałyby karać samorządów, które wykonywały swoje konstytucyjne obowiązki – mówi nam Kanthak.

Ale przedstawiciele opozycji na pomyśle nie zostawiają suchej nitki.

– Niedorzeczny – tak komentuje go lubelska posłanka Polski 2050 Joanna Mucha. – Równie dobrze można wydać dekret mówiący, że funkcjonariusze PiS nie popełnili przestępstwa, niezależnie od tego, co zrobili.

– Włos jeży się na głowie. To próba zabawy w niezależne sądy i wyręczania wymiaru sprawiedliwości. Czy to znaczy, że PiS ustawą chce decydować o tym, czy ktoś popełnił przestępstwo i to jeszcze działając wstecz? – pyta z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk.

„Dmuchanie na zimne”

Na przygotowanej przez Watchdog Polska mapie znajdziemy kilkadziesiąt samorządów z województwa lubelskiego, które udostępniły poczcie spis wyborców. Jak ich szefowie komentują projekt ustawy abolicyjnej?

– Zdania nie zmieniłem. Uważam, że nie naruszyliśmy praw – mówi nam krótko Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego. I dodaje, że nie ma żadnych informacji o trwającym w tej sprawie postępowaniu.

Więcej wie za to burmistrz Świdnika. – Odpowiadaliśmy na pytania policji, ale nie wiem, co jeszcze wydarzyło się w tej kwestii. Moim zdaniem ta abolicja to dmuchanie na zimne – twierdzi Waldemar Jakson i przekonuje, że kierowany przez niego samorząd przekazując dane dochował należytej staranności. – Z tego, co pamiętam, był to cały proces. Na pierwszego maila od Poczty Polskiej nie zareagowaliśmy. Zrobiliśmy to dopiero wtedy, kiedy dostaliśmy pismo z podpisem kwalifikowanym, odnoszące się do decyzji premiera. Dane przesłaliśmy w formie zaszyfrowanego pliku, zabezpieczonego dodatkowym hasłem. W oddzielnym wniosku poprosiliśmy pocztę o zwrócenie się do nas o jego udostępnienie. Nasi prawnicy interpretowali, że wszystko jest zgodnie z prawem, tylko trzeba to zrobić w odpowiedni sposób – podsumowuje burmistrz Świdnika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium