Usługi rzemiosła, czy supermarket spożywczy – sąsiedzi nowej inwestycji w Dysie pod Lublinem domagają się uchylenia pozwolenia na trwającą już budowę. Urzędnicy przekonują, że nic o supermarkecie nie wiedzą, ale sam inwestor przyznaje, że rozmawia o umieszczeniu tu sklepu jednej z sieci spożywczych.
W Dysie, przy drodze wylotowej z Lublina w stronę Krasienina jesienią ubiegłego roku ruszyła budowa. Żółta tabliczka informuje jedynie, że stanie tu „budynek usługowy”, a inwestorem jest znany lubelski deweloper – firma TBV. Na placu budowy, w miejscu w którym widać zarys fundamentów przyszłego budynku, pracuje koparka. Spotkaną w pobliżu kobietę pytam, co tu powstaje. – Ja to nie wiem, ale wszyscy mówią, że Stokrotka – odpowiada.
Osobę, która opierałaby się wyłącznie na dokumentach mogłoby to zaskoczyć, bo zgodnie z udzielonym w sierpniu 2021 r. przez starostę lubelskiego pozwoleniem na budowę, w miejscu tym ma powstać „budynek rzemiosła”. Wyłącznie o „usługach rzemiosła” mówi bowiem plan zagospodarowania przestrzennego gminy Niemce. Co się kryje pod takim określeniem?
– To mogą być usługi typu fryzjer, szewc, a nawet ktoś, kto produkuje pieczywo i na miejscu je sprzedaje – wylicza Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.
Zauważam, że w supermarketach spożywczych często odbywa się właśnie wypiek pieczywa. – Albo pieczenie kurczaków – dodaje wójt.
Krzysztof Urbaś przekonuje, że on sam nie ma wiedzy, żeby w Dysie powstawała Stokrotka. Przypomina to trochę opisywaną przez Dziennik Wschodni sytuację z 2014 roku. Wówczas w Niemcach rozpoczęła się budowa centrum obsługi produkcji ogrodniczej, które ostatecznie okazało się być supermarketem Biedronka.
Zapytałem inwestora, jakie punkty rzemieślnicze znajdą się w obiekcie. Chciałem też wiedzieć, czy wymieniana w nieoficjalnych rozmowach Stokrotka, rzeczywiście otworzy tu swój sklep.
– W tej chwili prowadzone są rozmowy z potencjalnymi najemcami realizowanej przez nas inwestycji. Jedną z firm, z którymi TBV prowadzi rozmowy jest sieć sklepów Stokrotka, jednak ze względów na tajemnicę handlową nie możemy zdradzać szczegółów prowadzonych przez nas rozmów – przyznaje Edyta Pytka z TBV.
To, że w Dysie powstanie sklep tej sieci przyznała mi także Daria Raganowicz, specjalista ds. PR i komunikacji zewnętrznej Stokrotki.
– Planujemy również powstanie sklepu w Dysie. Jesteśmy jednak w tym przypadku na etapie przygotowań, w którym ostateczny przebieg inwestycji nie jest jeszcze znany – informuje Daria Raganowicz.
Kiedy kilka lat temu w Niemcach powstawała Biedronka, najbardziej zaniepokojeni byli przedstawiciele lokalnego handlu, którzy mocno odczuli spadek obrotów po otwarciu supermarketu. Teraz przeciwko inwestycji najmocniej protestują właściciele sąsiednich działek.
W listopadzie ubiegłego roku wystąpili do Starostwa Powiatowego w Lublinie z wnioskiem o wznowienie postępowania oraz uznanie ich za jego strony w celu uchylenia ostatecznej decyzji udzielającej pozwolenia na budowę. Starosta odrzucił ich wniosek, więc sąsiedzi odwołali się do wyższej instancji.
– Postępowanie odwoławcze jest w trakcie rozpatrywania zarzutów skarżących – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.
Stokrotka się rozrasta
Tylko w ubiegłym roku Stokrotka otworzyła w całej Polsce 102 sklepy (19 w województwie lubelskim). W tym roku ma powstać 150 kolejnych. – Oznacza to, że w 2022 roku na pewno będziemy świętować otwarcie sklepu numer 900 – informuje Daria Raganowicz.