Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

24 stycznia 2024 r.
14:08

Zamknęli przejazd, bo budują wiadukt. Burmistrz: "Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko"

Autor: Zdjęcie autora eb
0 A A
(fot. UM)

Zamknięcie przejazdu kolejowego wciąż budzi emocje w Miedzyrzecu Podlaskim. Burmistrz Zbigniew Kot przekonuje, że miasto musiało podjąć taką decyzję, by ruszyć z inwestycją budowy wiaduktu. Tymczasem, mieszkańcy piszą skargi do urzędu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przejazd na ulicy Tadeusza Kościuszki zlikwidowano 18 października ubiegłego roku. Ma to związek z budową wiaduktu nad torami. Mieszkańcom został tylko przejazd na ulicy Partyzantów. A tutaj zdarza się, że trzeba odstać nawet pół godziny, bo ruch pociągów stale rośnie. „Pan Paweł Łysańczuk, zastępca burmistrza zawarł porozumienie, w wyniku którego doszło do pozbawienia miasta jednego z przejazdów kolejowych, co doprowadziło do paraliżu ruchu m.in. na ulicy Partyzantów, Berezowskiej czy Kolejowej na co najmniej 2 lata” – pisze w skardze na urzędników mieszkaniec Arkadiusz Janus. W jego ocenie, powstający wiadukt wcale nie rozwiąże problemów zakorkowanej części miasta. Skargę rozpatrywać będą radni na najbliższej sesji.

Sprawie od początku przygląda się też Karolina Branicz.– Przejazd na ulicy Kościuszki zamknięto, chociaż nie było wówczas zatwierdzonej zmiany organizacji ruchu. Poza tym, ustawa dotycząca likwidacji przejazdów, daje możliwość odstępstwa. To znaczy, że przejazd mógłby pozostać otwarty do czasu zakończenia budowy wiaduktu– zwraca uwagę mieszkanka.

Ale urzędnicy przekonują, że musieli tak postąpić. – Budowa wiaduktu to pierwszy z czterech etapów obwodnicy wschodniej. Chcemy aby w tym procesie uczestniczył samorząd województwa, bo będzie to ciąg drogi wojewódzkiej– tłumaczy burmistrz Zbigniew Kot, który niedawno ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w kwietniowych wyborach. – Takie inwestycje buduje się długo i nierzadko z problemami. Mieszkańcy będą odczuwać utrudnienia na ulicy Siteńskiej czy Zahajkowskiej jeszcze kilka lat– nie ukrywa Kot.

Jednocześnie deklaruje, że rozumie ich rozgoryczenie. – Ale potem będzie tylko lepiej. Niemniej jednak nie można zjeść ciastko i mieć ciastko– podkreśla. Ratusz cały czas prowadzi rozmowy w sprawie finansowania kolejnych etapów. – Zarówno z rządem, jak i z samorządem województwa, bo mamy już decyzję ZRID potrzebną do budowy drugiego etapu. Ale bez środków unijnych trudno będzie z tym ruszyć – przyznaje Kot. A tych na razie nie ma. – Jednak działania nowego rządu wskazują, że środki z Krajowego Planu Odbudowy do Polski wpłyną i to pozwala mieć nadzieje na przyspieszenie inwestycji– dodaje burmistrz.

Kolejowa spółka do budowy wiaduktu dołożyła 11 mln zł. A całość oszacowano na ponad 30 mln zł. – Przejazd został zlikwidowany na wniosek urzędu miasta oraz za zgodą zarządu powiatu bialskiego – potwierdził nam już wcześniej Marek Lewczuk z siedleckiego oddziału PKP Polskich Linii Kolejowych. – Brak sprzeciwu i uwag został wpisany do protokołu 2 października– dodał. Spółka tłumaczy ponadto, że zmiany były konieczne, by miasto mogło zbudować drogi dojazdowe do nowego obiektu nad linią kolejową. Docelowo, wiadukt będzie elementem wschodniej obwodnicy. Inwestycja została wpisana do planu rozwoju sieci dróg wojewódzkich na lata 2021 – 2030.

O zamknięciu przejazdu nie został powiadomiony w październiku wydział komunikacji starostwa powiatowego w Białej Podlaskiej. – Zamknięcie przejazdu było samowolką– nie ukrywał Mariusz Filipiuk, starosta bialski. Dlatego zawiadomił prokuraturę, – Toczy się postępowanie sprawdzające w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z zamknięciem przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Kościuszki, czym działano na szkodę interesu publicznego– potwierdza Janusz Syczyński, prokurator rejonowy w Radzyniu Podlaskim. Na razie, decyzji o wszczęciu śledztwa nie podjęto.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium