Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

27 stycznia 2022 r.
11:33

Niedługo bociany wrócą na Lubelszczyznę z ciepłych krajów. Ludzie pomagają im z gniazdami

35 0 A A

To ostatni moment, gdy ludzie mogą wpłynąć na konstrukcję bocianich gniazd. Lokatorzy są jeszcze w ciepłych krajach, ale na początek marca wszystko musi być gotowe. Energetycy i przyrodnicy zmniejszają ptasie budowle i montują platformy, by bociany bezpiecznie wychowały młode.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcja, którą ostatnio zorganizowano w Borzechowie Kolonii w powiecie lubelskim to jedna z wielu przeprowadzonych przez pracowników PGE z naszego regionu. Ingerowali w bocianią konstrukcję, by zapewnić bezpieczeństwo ptakom, a sobie bezawaryjną pracę sieci.

Stabilizacja i bezpieczeństwo

Jak opowiadają mieszkańcy, wiosną zeszłego roku w ich miejscowości pojawiła się para bocianów. – Same sobie wybrały słup energetyczny w środku wsi. Akurat niemal naprzeciwko miały rozlewisko. Teraz przyjechali pracownicy z PGE, zamontowali na słupie platformę i na niej położyli gniazdo. Bociany zrobiły je bezpośrednio na przewodach. To jedyne gniazdo, jakie mamy. Młodych para się nie doczekała. Z dzieciństwa pamiętam, że czasami były bociany na drzewie niedaleko naszej posesji, ale nie było ich dużo – wspomina jeden z mieszkańców.

Montowanie platform, na które trafiają bocianie gniazda, to jedna z metod pomocy tym ptakom. Stowarzyszenie Szansa dla Bociana zbiera informacje od mieszkańców z całego regionu i przekazuje je energetykom. Interwencja w Borzechowie to również efekt takiej współpracy.

– Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie i lokalizację gniazda i być przesłane na szansadlabociana@gmail.com. PGE w miarę możliwości i funduszy reaguje. Uczestniczymy w takich działaniach, czasami je konsultujemy – mówi Kamil Piwowarczyk ze stowarzyszenia, który od kilku lat prowadzi pod Lublinem Ośrodek Rehabilitacji Bocianów i bardzo chwali współpracę w PGE. Zwłaszcza PGE Puławy, na którego terenie wiele bocianich rodzin dostało platformy pod swoje gniazda.

Jak opowiada założyciel ośrodka rehabilitacji, po stanie swoich podopiecznych szybko się zorientował, jak groźne dla tych ptaków są spotkania z liniami energetycznymi i budowa gniazd bezpośrednio na słupach: kontuzje skrzydeł, obrażenia, po których skrzydło musi być amputowane, wypadnięcia z gniazda, poparzenia.

Przyrodnicy i osoby wspierające te charakterystyczne ptaki zauważają, że wraz ze zmianami cywilizacyjnymi bociany starają się dostosować do nowych warunków i to słupy energetyczne stały się ich głównym lokum. Znikają duże drzewa, strzechy, nie ma kominów, a dachy pokrywa blacha lub dachówka.

Za duży dom

Stowarzyszenie czeka też na informacje o zbyt dużych bocianich gniazdach. Taka konstrukcja jest niebezpieczna dla ptaków, bo może runąć, zabijając młode, a po drugie jest dużym obciążeniem dla słupów energetycznych. W takich przypadkach współpraca stowarzyszenia i energetyków jest bardzo istotna.

– Co roku bociany, odnawiając gniazdo, dokładają kolejna warstwę patyków. Z czasem powstaje niemal wieża. Dlatego trzeba zmniejszać gniazda, zostawiając najnowszą, górną warstwę, a wyrzucając stare, dolne. Zwłaszcza, że w tych gniazdach jest mnóstwo śmieci. Torebki foliowe, elementy garderoby – wylicza Tomasz Kobylas, prezes Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które wspiera działanie stowarzyszenia i też namawia do sygnalizowania, gdzie są bocianie gniazda wymagające ludzkiej interwencji.

Zaglądanie do gniazd może uratować ptakom życie, bo bardzo często bociany zabierają rolnicze i wędkarskie „odpadki” – sznurek do snopowiązałek i żyłkę. Zdarza się, że młode się w nie zaplątują i potem nie mogą wydostać się z gniazda. Bywa, że tracą nogę, a nawet życie. Jeśli mieszkańcy w porę zauważą, że coś złego dzieje się w gnieździe, zaalarmowani energetycy i działacze na rzecz bocianów dostają się do nich ze zwyżki, uwalniając ptaki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium