Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 września 2023 r.
14:54

„Powietrze złowonne” czasami kręci na Hajdowie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów” przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu Lublina, Świdnika, Wólki (w tym osiedla Borek) i innych ościennych gmin
Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów” przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu Lublina, Świdnika, Wólki (w tym osiedla Borek) i innych ościennych gmin (fot. MPWiK Lublin)

Nasz czytelniczka, mieszkanka osiedla Borek, wraca do sprawy przykrych zapachów z oczyszczalni Hajdów. Powietrze złowonne, jak to ładnie się nazywa, bywa uciążliwe dla mieszkańców pobliskich domów a jak się okazuje, nawet osiedla Borek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chciałabym zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie jest gorzej niż było (chodzi o sytuację z końca sierpnia –przyp. red). Mieszkam na osiedlu Borek w Turce i ostatnimi czasy smród z oczyszczalni jest taki tragiczny, że normalnie żyć nie można – czytamy w liście pani Katarzyny. – Najgorzej jest w dni upalne. Fala smrodu jest porażająca. Nie mam pojęcia, co się tam dzieje i dlaczego czasami nic nie czuć, a czasami ten smród jest taki okropny. Zrzucają ścieki do rzeki? Mieszkam w Turce od dłuższego czasu i tak źle jeszcze nie było. Lublin ma oczyszczalnie, a swoje smrodki sprzedaje sąsiadom – kończy nasza czytelniczka.

Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów” przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu Lublina, Świdnika, Wólki (w tym osiedla Borek) i innych ościennych gmin. Są to przede wszystkim ścieki bytowe pochodzące z gospodarstw domowych. Na przestrzeni ostatnich lat MPWiK zhermetyzował najbardziej uciążliwe urządzenia wstępnego oczyszczania ścieków i wszystkie obiekty przeróbki osadów.

O odniesienie się sprawy poprosiliśmy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, właściciela oczyszczalni. – Obecnie złowonne powietrze oczyszczane jest w siedmiu biofiltrach, które systematycznie poddawane są badaniom, ocenie skuteczności działania oraz wymianie zużytego złoża. Według ostatnich badań stopień redukcji zanieczyszczeń przez biofiltry wynosi powyżej 91,9 proc. – czytamy w odpowiedzi Magdaleny Bożko, rzeczniczki prasowej MPWiK Lublin.

Proces redukcji zły zapachów polega m.in. na regularnym stosowaniu preparatów chemicznych ograniczające emisję z kolejnych potencjalnych źródeł odorów. Na początku procesu technologicznego oczyszczalni dozowany jest preparat redukujący siarkowodór – związek, którego obecność jest jedną z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu ścieków, osadów oraz wytwarzanego biogazu. Inne preparaty ograniczają powstawanie piany i kożucha, które także mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów.

– Pomimo znacznego wzrostu cen tych środków chemicznych, Spółka nie ograniczyła ich stosowania, z uwagi na świadome i odpowiedzialne podejście do kwestii maksymalnego ograniczenia emisji odorów z prowadzonych procesów – dodaje rzeczniczka.

Magdalena Bożko informuje, że od lat są przeprowadzane wielomilionowe inwestycje wprowadzając nowe mechaniczne i chemiczne metody ograniczające uciążliwości zapachowe powstające w procesie oczyszczania ścieków i przeróbki osadów.

– Głównym czynnikiem wpływającym na emisję zapachów z oczyszczalni jest skład chemiczny ścieków surowych dopływających do oczyszczalni. Znaczenie ma również pora roku: wysokie temperatury, jak również sezon urlopowy, przekładający się na znaczne zmniejszenie ilości przepływających ścieków, a także na ich zwiększone stężenie, sprzyjają powstawaniu procesów gnilnych w sieci kanalizacyjne – dodaje rzeczniczka. Ścieki są bardziej zagęszczone, zawierają więcej substancji organicznych, co wpływa na zwiększenie intensywności wydzielania nieprzyjemnych zapachów przede wszystkim ze studzienek kanalizacyjnych, ale też z urządzeń technologicznych służących oczyszczaniu.

Panujące ostatnio wysokie temperatury i mały napływ może dodatkowo potęgować emisję odorów. Ponadto wrzucane do kanalizacji odpady, które powinny trafić do kubłów na śmiecie, powodują problemy eksploatacyjne oczyszczalni ścieków zapychając urządzenia i powodując konieczność przeprowadzania dodatkowych, nieplanowanych napraw. Niejednokrotnie naprawy te wymagają czasowego wyłączenia urządzenia bądź obiektu z eksploatacji i prowadzenia procesu w sposób niestandardowy.

– Mogą wyjątkowo zdarzać się okresy, w których emisja nieprzyjemnych zapachów z oczyszczalni jest nieznacznie wyższa, tylko w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Nasze służby na bieżąco kontrolują stan urządzeń do usuwania powietrza złowonnego oraz monitorują parametry technologiczne prowadzonych procesów – kończy Magdalena Bożko.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty