W Białej Podlaskiej ma powstać nowa parafia przy dużym osiedlu blokowisk. W tym celu, trzeba było opracować nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Kościół znajdzie się na działkach pomiędzy drogą krajową numer 2 a ulicą Aleksandra Wereszki.
„Z wnioskiem o zatwierdzenie w planie miejscowym nowej lokalizacji parafii i kościoła przy ul. Aleksandra Wereszki zwrócił się biskup siedlecki Kazimierz Gurda” – czytamy w uzasadnieniu do projektu mpzp Wereszki”, który w środę przyjęli miejscy radni.
Dotychczas, w Białej Podlaskiej było siedem parafii. Obecnie, nowa świątynia budowana jest przy parafii św. Michała Archanioła. Na działce, gdzie ma powstać nowy kościół stanął już krzyż, a teren został ogrodzony.
Ale to niejedyne zmiany. Na mocy nowego planu, w tej części miasta możliwa będzie dalsza zabudowa wielorodzinna. Obecna wersja dokumentu wiąże się z rezygnacją z ponad 5 ha terenu pierwotnie przeznaczonego na park miejski. Zamiast tego, będą mogły stanąć tu bloki. We wrześniu, gdy projekt planu był wyłożony do publicznego wglądu, żadne uwagi ze strony mieszkańców nie wpłynęły.
– Zapominamy, że w planowaniu przestrzennym oprócz budowy mieszkań czy innej zabudowy, powinniśmy zabezpieczyć również inne elementy życia codziennego. W przypadku tej lokalizacji do parku Radziwiłłowskiego mieszkańcy mają 2 kilometry – zauważa z kolei przewodniczący rady Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa), który zagłosował przeciwko uchwale.
W sumie jednak 13 głosami, nowy plan został zatwierdzony, ale wątpliwości pozostają. – To tereny, gdzie mieszka kilka tysięcy osób, a będzie ich więcej, bo intensywność zabudowy wskazuje, że mieszkań będzie przybywać. Dlatego wyłącznie 30-metrowy pas zieleni izolujący od drogi krajowej i aleja pieszo-rowerowa przecinająca to osiedle, bez możliwości stworzenia parku, nie zabezpieczy potrzeb mieszkańców – dodaje Broniewicz.
Ale Ratusz tłumaczy, że to deweloperzy powinni zapewnić tereny zieleni przy swoich inwestycjach.
– Zapisy szczegółowe miejscowego planu ustalają taki wymóg. Dodatkowo na terenie zabudowy wielorodzinnej wyznaczony jest obszar zieleni towarzyszącej. A w północnej części miejscowego planu został wydzielony także teren zieleni izolacyjnej, w którym dopuszcza się m.in. ciągi piesze, rowerowe, wiaty czy urządzenia sportowo-rekreacyjne – tłumaczy Justyna Gorczyca, główny specjalista ds. lokalizacji inwestycji w urzędzie miasta.
Przypomnijmy, że bloki powstają nie tylko na osiedlu Podmiejska, ale również przy ulicy Żeromskiego. A deweloperzy zapowiadają tu kolejne inwestycje.