Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

24 marca 2022 r.
19:13

COVID zabija, ale teraz mamy go traktować jak grypę. Nawet o test będzie trudniej

213 4 A A
Od 28 marca obowiązek noszenia maseczek będzie tylko w przychodniach i szpitalach
Od 28 marca obowiązek noszenia maseczek będzie tylko w przychodniach i szpitalach (fot. Maciej Kaczanowski)

Bez maseczek w zatłoczonych autobusach. Bez obowiązkowej izolacji po zakażeniu koronawirusem i bez masowego testowania – tak będzie w Polsce już od poniedziałku. A specjaliści alarmują, że możemy całkowicie stracić kontrolę nad epidemią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy – ogłosił w czwartek rano Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał, że nadal rekomenduje noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich. Ale nawet w najbardziej zatłoczonym autobusie komunikacji miejskiej nie będzie to już obowiązkowe.

Maseczki to nie wszystko. Jeszcze w czwartek, żeby bezpłatnie przetestować się w kierunku koronawirusa, wystarczyło mieć podejrzenie, że jest się zakażonym. Od poniedziałku trzeba będzie już mieć skierowanie od lekarza. I nawet jeśli test wykaże zakażenie, to pacjent nie będzie mieć nałożonej przymusowej izolacji. Tylko od jego dobrej woli będzie zależało czy zostanie w domu, czy nadal będzie rozsiewać wirusa w pracy czy szkole. Jednak nie zapuka do niego policjant, ani nie zadzwoni pracownik sanepidu.

– To jest rozwiązanie stosowanie od wielu lat w przypadku innych chorób zakaźnych jak np. grypa. Człowiek, który ma infekcję, zostaje w domu, otrzymuje zwolnienie lekarskie i też dokonuje pewnego rodzaju samoizolacji – tłumaczył minister Niedzielski.

Od poniedziałku nie będzie też kwarantanny, zarówno dla osób mieszkających z osobą zakażoną koronawirusem, ani dla osób przyjeżdżających z zagranicy.

– Bardzo krytycznie podchodzę do tych decyzji. W tej chwili rząd właściwie oznajmia, że pandemii już nie ma. Zostało dane przyzwolenie, żeby wirus swobodnie krążył, tak jak inne wirusy przeziębieniowe – ocenia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Godzinę po tym jak minister zdrowia ogłosił, że niemal wszelkie obostrzenia znikają, kierowane przez niego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 146 osób z COVID-19.

Ale minister przekonuje, że zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i prognozy są pozytywne. – Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji – tłumaczy Niedzielski.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka stwierdził, że nadal będą prowadzone wywiady epidemiologiczne i identyfikowanie zagrożeń. – W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny – zapowiada Saczka.

Ale specjaliści wątpią czy rząd będzie już cokolwiek wiedział o koronawirusie. – Kontrolowanie sytuacji epidemicznej jest możliwe tylko wtedy kiedy prowadzi się testowanie. Podejrzewam, że mogą być wzrosty zakażeń, ale mogą też zostać nieuchwycone, skoro testowanie będzie się odbywać na innych zasadach – dodaje Szuster-Ciesielska. Jej zdaniem w tej chwili najbardziej ucierpieć mogą osoby starsze, które najmocniej odczuwały skutki pandemii.

Znikają oddziały covidowe

Całkowita zmiana podejścia do COVID-19 wiąże się też ze zmianą leczenia w szpitalach. Jeszcze w czwartek w szpitalach w całym województwie było 503 zakażonych pacjentów. Ale już w szpitalu tymczasowym tylko jeden. Nowi nie są tu przyjmowani od 21 marca, bo do 1 kwietnia ma tu już nie być nikogo. Tego dnia przestaną też działać wszystkie inne oddziały covidowe. Zakażeni pacjenci mają trafiać do zwyczajnych oddziałów zakaźnych w szpitalach. W jednym z nich – Klinice Chorób Zakaźnych SPSK 1 w Lublinie – utrzymuje się stały poziom zajętych łóżek. Około 30 pacjentów ciągle wymaga hospitalizacji. Są to pacjenci w poważnym stanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dominika Zamara

W kalendarzu zamiast planów układam marzenia

Najważniejszym marzeniem było zaśpiewać w Carnegie Hall i zrealizowałam to marzenie – rozmowa z sopranistką Dominiką Zamarą.

Skradzione zwierzątko wróciło szczęśliwie do szopki

Złodziej w bożonarodzeniowej szopce. Uprowadził... żywego baranka

Nie dość, że pozbawił szopkę jednego z żywych zwierzaków, to jeszcze naraził młodego baranka na pewną śmierć, zabierając go od matki. Złodzieja, który zakradł się do bożonarodzeniowej instalacji w jednym z kościołów nie minie kara.

O mailach zawierających groźby prezydent Zamościa powiadomił prokuraturę

Prezydent Zamościa: Dość szczucia i nakręcania spirali nienawiści

Nie dam się zastraszyć - zapowiada Rafał Zwolak, prezydent Zamościa. W mediach społecznościowych właśnie poinformował, że sprawą maili z pogróżkami zainteresował prokuraturę.

Premier Donald Tusk

Polacy o życiu po zmianie rządu: Jest trudniej

52,9 proc. respondentów uważa, że życie w Polsce stało się trudniejsze po zmianie rządu Mateusza Morawieckiego na rząd Donalda Tuska; odmiennego zdania jest 32,6 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys przygotowanego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Orszak Trzech Króli - Lublin 2024

Jak co roku w styczniu. Orszak Trzech Króli przejdzie przez Lublin

Kiedyś takich przemarszów nie było. Dziś trudno sobie bez nich wyobrazić 6 stycznia. Tego dnia, również na początku 2025 roku przez Lublin przejdzie Orszak Trzech Króli.

Do wypadku na krajowej drodze nr 74 między Zamościem a Hrubieszowem doszło w sobotę około południa

Groźna stłuczka trzech aut na krajówce. Jedna osoba w szpitalu

Kilka godzin trwały utrudnienia w ruchu na krajowej drodze nr 74 między Zamościem a Hrubieszowem. W sobotę około południa doszło tam do zderzenia trzech samochodów. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Artyści ze Sienna Gospel Choir wystąpią w Zamościu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
6 stycznia 2025, 19:00

Jeden z najlepszych chórów w Polsce wystąpi w Zamościu

Noworoczne koncerty kolęd w kościele Franciszkanów w Zamościu to już tradycja. Najbliższy planowany na poniedziałek 6 stycznia.

31 grudnia 2017 roku sylwestrowa zabawa odbyła się przed Pałacem Zamoyskich. Był koncert i pokaz fajerwerków

Sylwester 2024 w Zamościu. Lodowisko, lasery i życzenia od prezydenta

Czasy, gdy na Rynku Wielkim albo pod Pałacem Zamoyskich organizowane były duże plenerowe koncerty już dawno minęły. Od kilku lat zamościanie witają Nowy Rok skromniej i bez fajerwerków. Samorząd zapewnia jednak, że noc będzie niezapomniana.

Śledzik w Berecie
foto
galeria

Śledzik w Berecie

Śledzik w Berecie, to już tradycyjna i ciesząca się niesłabnącą popularnością impreza, która rokrocznie gromadzi tłumy spragnionych zabawy klubowiczów i klubowiczki. Nie inaczej było tym razem. To była niezapomniana noc pełna emocji, nostalgii i radości oraz doskonałej muzyki. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawi Lublin.

W następnym roku szkolnym nie będzie III LO w Chełmie. Do wyboru absolwentów szkół podstawowych pozostaną trzy pozostałe licea w mieście.

To już koniec III LO. O losie placówki przesądził jeden argument

W przyszłym roku chełmska oświata przejdzie gruntowne zmiany. Jedną z nich jest likwidacja III Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Powód to brak chętnych do nauki w tej szkole.

Politechnika Lubelska otwiera drzwi do przyszłości. Razem z innymi chce zmieniać biznes

Politechnika Lubelska otwiera drzwi do przyszłości. Razem z innymi chce zmieniać biznes

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska zacieśniają współpracę w ramach nowego projektu. Cel? Lepsze wykorzystanie potencjału naukowego oraz odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK) ma pełnić kluczową rolę w realizacji tego zamierzenia.

Filmowy maraton albo koncert. Kino zaprasza w sylwestrowy wieczór
31 grudnia 2024, 18:30

Filmowy maraton albo koncert. Kino zaprasza w sylwestrowy wieczór

Można zostać w domu i zorganizować prywatkę, pójść na bal albo wybrać się do kina. Do wspólnego spędzenia sylwestrowego wieczoru zaprasza Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

RPN jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Ma blisko 85 km kw. powierzchni. Siedzibą dyrekcji jest Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu. W 2024 roku RPN świętował 50-lecie swojego istnienia.

Zmiany kadrowe w RPN. Dotychczasowy dyrektor został odwołany

Andrzej Wojtyło nie jest już dyrektorem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Stracił je tuż przed świętami.

Tak może wyglądać nowa hala sportowa przy ZS nr 1 w Hrubieszowie

Jedynka doczeka się nowej hali. Inwestycja ruszy niebawem

Są dwie wstępne koncepcje. Ruszyły prace projektowe, a w 2025 roku ma się rozpocząć budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Powiat zamierza ją sfinansować dzięki pieniądzom z ministerstwa.

W niedzielę procesja otwarcia Roku Jubileuszowego. Kierowców czekają utrudnienia

W niedzielę procesja otwarcia Roku Jubileuszowego. Kierowców czekają utrudnienia

W niedzielę ulicami Lublina przejdzie procesja związana z uroczystościami otwarcia Roku Jubileuszowego 2025. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.45. Kierowcy muszą być gotowi na utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium