Do 10 października można zgłaszać uwagi do projektu Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2024-2033. Dotyczy on części miasta obejmującej m.in. dzielnice Śródmieście, Stare Miasto, Za Cukrownią, Tatary i Hajdów-Zadębie.
– To strategiczny i niezbędny dla miasta dokument, konieczny do uzyskania funduszy europejskich, przeznaczonych na rewitalizację w najbliższych latach – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. Dodaje, że pierwszymi projektami, jakie Ratusz zgłosi do dofinansowania, znajdą się: Błonia pod Zamkiem, amifiteatr na Tatarach i Park Bronowicki.
Poddany konsultacjom społecznym projekt Gminnego Programu Rewitalizacji dla Lublina bazuje na dotychczasowych działaniach rewitalizacyjnych, w tym tych z poprzedniej edycji programu na lata 2017-2023. Obejmuje obszar o powierzchni półtora tysiąca hektarów, w tym dzielnice: Śródmieście, Stare Miasto, Za Cukrownią, Tatry i Hajdów-Zadębie. Głównym zadaniem dokumentu jest poprawa jakości życia i relacji społecznych na tych terenach oraz określenie wizji stanu obszaru po przeprowadzeniu rewitalizacji, jej cele i kierunki działań.
– Chcemy, aby w wyniku realizacji programu na obszarze rewitalizacji rozwinięte zostały mechanizmy współuczestnictwa mieszkańców i mieszkanek w życiu miasta i wpływania na jego rozwój. Dzięki temu, stopniowo procesy przemian w poszczególnych podobszarach rewitalizacji w coraz większym zakresie zależeć będą od aktywności i samoorganizacji mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców – tłumaczy Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji.
W ramach rozpoczynających się konsultacji zaplanowano cztery wydarzenia. Dzisiaj o godz. 14 rozpoczną się warsztaty z pisania wniosków projektowych. Jutro o godz. 16.30 urzędnicy spotkają się z przedstawicielami rad dzielnic, które obejmie rewitalizacja. Z kolei 27 września o godz. 16 i 4 października o godz. 9 odbędą się otwarte spotkania z mieszkańcami. Wszystkie wydarzenia zostaną zorganizowane w sali konferencyjnej nr 252 w budynku „Orion” przy ul. Spokojnej 2.
Uwagi można zgłaszać w postaci papierowej i elektronicznej. Formularz jest dostępny stronie www.lublin.eu w zakładce „Rewitalizacja”. Można go dostarczyć drogą korespondencyjną lub osobiście na adres Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji (ul. Złota 2, 20-112 Lublin) lub wysłać mailem na adres: zabytki@lublin.eu.
Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin.