Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 września 2023 r.
11:52

Przełomowe zeznania prezydenta Krzysztofa Żuka

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zeznawał ponad 2 godziny
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zeznawał ponad 2 godziny (fot. Katarzyna Nastaj)

Sypie się narracja prokuratury Zbigniewa Ziobro w sprawie rzekomej łapówki za wybudowanie wieżowca w Lublinie. Prokurator prowadzący sprawę dostał lekcję od prezydenta Krzysztofa Żuka na temat funkcjonowania samorządu i tego, jak należy sprowadzać inwestorów

Aktualizacja artykułu: 1 października 2023 r. 8:28
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek w Sądzie Rejonowym w Lublinie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie prowokacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Akcja służb miała na celu zdyskredytować byłych i obecnych miejskich urzędników. Śledczy uważają, że grupa osób domagała się 1 mln złotych łapówki w zamian za pomoc w załatwieniu budowy wieżowca o wysokości niemal 100 metrów.

 W tej sprawie 3 grudnia 2019 roku CBA zatrzymało byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka, krewnego Przemysława Czarnka (PiS) Mariusza P., architekta Adama M. oraz pośrednika nieruchomości Macieja Sz. Ostatni z wymienionych przyznał się do powoływania się na wpływy u urzędników państwowych i samorządowych oraz próby wzięcia łapówki. Nikt z pozostałych nie przyznaje się do winy.

 Lekcja o samorządzie

 Od początku było wiadomo, że jednym z kluczowych świadków w tej sprawie będzie Krzysztof Żuk. To właśnie w gabinecie prezydenta 10 października 2019 roku doszło do spotkania oskarżonych i podstawionego agenta z Krzysztofem Żukiem oraz Ewą Bogutą, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Lublin.

 Na wstępie prezydent zaznaczył, że to spotkanie traktował identycznie, jak każde inne z inwestorem, który chce stworzyć w mieście dodatkową powierzchnię biurową. Jest ona niezbędna do przyciągnięcia do Lublina kolejnych firm, które stworzą miejsca pracy dla mieszkańców.

 Prokurator Norbert Kudyk dociekał, czy ktokolwiek z oskarżonych rozmawiał wcześniej z prezydentem o planowanej inwestycji. Krzysztof Żuk odpowiadał spokojnie, że w tej sprawie odbyło się tylko jedno spotkanie, podczas którego ustalono, że ewentualna koncepcja wieżowca zostanie przedstawiona na posiedzeniu Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. To doradcze ciało prezydenta miasta, które zajmuje się inwestycjami, zanim inwestor dostanie zgodę na budowę.

-Wszystkie spotkania z inwestorami odbywają się w podobny sposób, niezależnie od tego czy jest to inwestor prywatny, czy publiczny. Na przestrzeni ostatnich lat nie było inwestora, który nie chciałby się spotkać z prezydentem. Spotykałem się nawet z prezesem Sądu Okręgowego w Lublinie, który chciał zmiany planu miejscowego na potrzeby budowy budynku sądu - przekonywał Krzysztof Żuk.

 Śledczy nie odpuszczał. Chciał się dowiedzieć, czy podczas tego spotkania Krzysztof Żuk lub ktokolwiek z obecnych urzędników wydał nieformalną zgodę na powstanie wieżowca.

 -Nie. Zeznałem, że żadnej nieformalnej zgody nie było i być nie mogło. Nikt nie składał takiej deklaracji. Stwierdzenie, że ten wniosek inwestora zostanie skierowany do MKUA pokazuje, że chcieliśmy dochować zasady transparentności i szczególnej staranności w zakresie zagospodarowania przestrzeni - tłumaczył prezydent.

 Prokurator dowiedział się, że dobry gospodarz ma zawsze czas na spotkania z inwestorami, by dalej rozwijać miasto. W trakcie swoich kadencji Krzysztof Żuk odbył kilka tysięcy spotkań z osobami, które chciały zainwestować w Lublinie swoje pieniądze. Podkreślał, że takie rozmowy odbywały się, zarówno późnymi popołudniami i wieczorami, jak i w weekendy. Wszystko po to, by zachęcić wielkie firmy do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy.

Sypie się narracja prokuratora

 Kilkukrotnie, zarówno wobec prezydenta Krzysztofa Żuka, jak i Małgorzaty Żurkowskiej, wyraźnie poirytowany prokurator próbował zadawać pytania zawierające jawną sugestię, jak świadek powinien odpowiedzieć. W związku z tym jego pytania zostały uchylone.

 Zeznania prezydenta obaliły linię prokuratury, która za jeden z głównych zarzutów podniosła omawianą na spotkaniu w Ratuszu kwestię „przełamywania oporu społecznego”. W trakcie rozprawy obrona poprosiła Krzysztofa Żuka o wyjaśnienie, na czym polega to zjawisko.

 -Na odpowiedniej komunikacji, wyjaśnianiu, budowaniu kompromisów i setkach spotkań, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości mieszkańców. To legalne działania. W tym znaczeniu kompetencje Piotra Kowalczyka są duże. Budowanie kompromisów było istotną cechą piastowanej przez niego funkcji przewodniczącego Rady Miasta Lublin - dodał Żuk.

 -W przestrzeni miasta dokonywane inwestycje zawsze wywołują opór społeczny, mniejszy lub większy. Przykładem była modernizacja al. Racławickich i ul. Lipowej, która wywołała opór mieszkańców. Trzeba było spotykać się z mieszkańcami, a w niektórych przypadkach musieliśmy dokonać korekty dokumentacji - wyjaśniał prezydent.

W podobnym tonie odpowiadała Małgorzata Żurkowska, która jest głównym urbanistą Lublina. - Przypuszczam, że każdy, nawet parterowy budynek, wywołałby opór społeczny na osiedlu LSM – zeznała.  Zastępca dyrektora Wydziału Planowania również zaprzeczyła tezie postawionej przez prokuraturę, by kiedykolwiek doszło do wydania jakiejkolwiek nieformalnej zgody na wybudowanie budynku w mieście. - Absolutnie nie potwierdzam. Nie przypominam sobie o jakiś nieformalnych działaniach.

 Następna rozprawa została zaplanowana na 3 października tego roku.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty