Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 stycznia 2021 r.
13:34

Przypadkiem znaleźli skarb Czartoryskich sprzed ponad dwustu lat. Postanowili go ukraść

Złoty krzyżyk, pierścień ze szklanym oczkiem, portmonetka, medaliony, pukiel włosów - w sumie kilkanaście przedmiotów pochodzących z XVIII wieku przypadkiem odkryto podczas remontu kościoła pw. św. Józefa w Puławach. Część skarbów skradziono, ale udało się je odzyskać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Remont zabytkowego kościoła na os. Włostowice w Puławach trwa od wielu miesięcy. Na początku grudnia, jeden z pracowników natknął się na tajemniczą skrytkę ukrytą w filarze puławskiej świątyni. Mężczyzna wyjął z niej kilkanaście przedmiotów, rozłożył je na posadzce i zrobił im zdjęcia telefonem komórkowym. Wśród nich znalazł się m.in. złoty krzyżyk, medaliony, szkatułka z puklami włosów, pierścień z czerwonym oczkiem, obraz Matki Boskiej, szylkretowy grzebień, a także nadpalona portmonetka i poszewka poduszki z wyhaftowanymi inicjałami "TC".

Tragiczny wypadek 15-latki

Nie ma wątpliwości, że przedmioty należały do Teresy Czartoryskiej, tragicznie zmarłej, najstarszej córki księżnej Izabeli Czartoryskiej z Flemingów oraz księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. W 1780 roku, Teresa spędzała zimę w Pałacu Błękitnym w Warszawie. Bawiąc się z innymi dziećmi, podbiegła zbyt blisko kominka, a jej muślinowa sukienka zajęła się ogniem.

Na pomoc przybiegł przebywający na służbie malarz, Jan Piotr Norblin, który ugasił suknię swoim płaszczem. Niestety, poparzenia okazały się śmiertelne. Teresa zmarła w wieku 15 lat, a rodzina Czartoryskich pogrążyła się w żałobie. Dwadzieścia lat później, mieszkali już w Puławach, a kościół w ówczesnych Włostowicach przechodził przebudowę. Przypuszczalnie to właśnie wtedy w jego filarze powstała skrytka, w której księżna umieściła pamiątki po swojej zmarłej córce. Całość została zamurowana, gdzie bezpiecznie przetrwała do naszych czasów.

"Szmatki" i kradzież

Tuż po odkryciu znaleziska, natychmiast poinformowane powinny zostać odpowiednie służby, w tym konserwator zabytków. Tak się jednak nie stało. Jako jeden z pierwszych, telefon w sprawie odkrycia odebrał szef firmy wykonującej remont, który zapewnia, że nie było go w tym czasie na miejscu. - Pracownicy powiedzieli mi, że znaleźli jakieś szmatki. Poleciłem więc, żeby poinformowali o tym księdza proboszcza i kontynuowali prace - tłumaczy Piotr G., szef firmy Bud-Tom.

Kontynuowanie prac oznaczało powrotne zamurowanie wnęki bez informowania o wszystkim odpowiednich organów. Najprzytomniej zachował się ks. Waldemar Stawinoga, proboszcz parafii św. Józefa. Gdy duchowny zobaczył wydobyte przedmioty, powiadomił urzędy. Wojewódzki konserwator na miejsce wysłał archeologów, a ci skuli świeży tynk, by zbadać znalezisko. Jak się okazało, budowlańcy przegapili m.in. grzebień Teresy Czartoryskiej.

Pośpieszne zamurowanie schowka bez informowania organów nie było wcale najgorsze. Porównując wydobyte przedmioty do tych ze zdjęć wykonanych tuż po ich odkryciu, okazało się, że kilku brakuje, m.in. złotego krzyżyka, medalionów i pierścienia. Po poważnej rozmowie szefa ekipy remontowej ze swoimi podwładnymi, krzyżyk się odnalazł. Nadal brakowało jednak pierścienia. Gdy stało się jasne, że do jego przywłaszczenia nikt się nie przyzna, konserwator zabytków zawiadomił policję.

Pięć osób zatrzymanych

Puławscy kryminalni odzyskanie pamiątki po córce księżnej Izabeli potraktowali priorytetowo.

- Funkcjonariusze ustalili łącznie pięć osób podejrzanych o przywłaszczenie cennych przedmiotów. W trakcie dalszych czynności odzyskali nie tylko zaginiony pierścień, ale także medalion (którego nie było na zdjęciach - przyp.). Zarzuty usłyszeli mężczyźni w wieku od 27 do 55 lat z Bełżyc, Lublina i Świdnika - informuje podkom. Ewa Rejn-Kozak, rzecznik puławskiej policji. - Wszystkie te osoby usłyszały zarzut przywłaszczenia przedmiotów stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 10 - dodaje rzecznik.

Według naszych ustaleń, czterech z pięciu zatrzymanych to pracownicy firmy wykonującej remont puławskiej świątyni, a piąty z mężczyzn to ich pracodawca, wspomniany Piotr G. Ten ostatni zapewnia, że jest niewinny. W toku toczącego się postępowania ciążą na nim jednak takie same zarzuty, jak na pozostałej czwórce.

Najważniejsze odkrycie od lat

- Jest to nieoczekiwane i doniosłe odkrycie. Jedno z najważniejszych w naszym województwie od przynajmniej dwudziestu lat. Skrytka przetrwała w kościele ponad dwa wieki. Zawiera bezcenne eksponaty o znacznej wartości historycznej. Uważam, że zgodnie z wolą księżnej Izabeli, powinny one pozostać w Puławach. Najlepiej będzie, jeśli trafią do Muzeum Czartoryskich - przyznaje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Decyzja o wskazaniu miejsca ekspozycji pamiątek zostanie podjęta po rozmowach z dyrekcją muzeum i księdzem proboszczem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium