Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 sierpnia 2021 r.
11:31

Puławy. Strajk ostrzegawczy na torach. Związkowcy chcą podwyżek

1 0 A A
W środę związkowcy zorganizowali strajk ostrzegawczy. Od godz. 7:30 do 9:30 pociągi towarowe były oflagowane i nie odjeżdżały ze stacji
W środę związkowcy zorganizowali strajk ostrzegawczy. Od godz. 7:30 do 9:30 pociągi towarowe były oflagowane i nie odjeżdżały ze stacji (fot. WZZ Walka)

Pracownicy puławskiego oddziału kolejowej spółki przewozowej Koltar zrzeszeni w związku WZZ „Walka” w środę rano oflagowali pociągi towarowe na stacji Azoty i przez dwie godziny próbowali blokować ruch. To był strajk ostrzegawczy, którego powodem jest niezadowolenie załogi z wysokości wynagrodzenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koltar to przedsiębiorstwo, które odpowiada za logistykę oraz kolejowy transport towarów we wszystkich spółkach Grupy Azoty. Firma jest kontrolowana bezpośrednio przez centralę grupy kapitałowej w Tarnowie. W spór zbiorowy ze swoim pracodawcą wszedł jeden ze związków zawodowych działający w jej puławskim oddziale. Chodzi o WZZ „Walka”, którego pracownicy domagają się podwyżek wynagrodzeń od swojego dyrektora, Leszka Susa.

Rozmowy toczą się od lutego, ale dotychczas nie przyniosły efektów. W środę rano związkowcy postanowili podnieść temperaturę sporu, organizując strajk ostrzegawczy. Od godz. 7:30 do 9:30 pociągi towarowe były oflagowane i nie odjeżdżały ze stacji.
Czego domagają się pracownicy?

– Walczymy o podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego o co najmniej 250 zł netto miesięcznie. Chcemy mieć to na papierze. Bez takiej gwarancji, nasz związek nie podpisze porozumienia – tłumaczy Piotr Wojciechowski, przewodniczący związku WZZ „Walka” w puławskim oddziale Koltaru. – Nam chodzi o szacunek dla pracownika. Nasz oddział ciężko pracuje. W Puławach jest znacznie więcej transportów kolejowych, niż w Tarnowie, czy Kędzierzynie, więc powinniśmy zarabiać godziwe pieniądze. Bez podwyżek, niedługo dogoni nas najniższa krajowa. Tak nie powinno być.

Pracownicy Koltaru to m.in. maszyniści, dyżurni ruchu, ustawiacze wagonów, manewrowi itp. W puławskim oddziale zatrudnionych jest prawie 130 osób. Bez ich pracy, transport towarów m.in. do ZA w Puławach nie byłby możliwy. Czy powinniśmy przygotować się na kolejne protesty?

– W przypadku nieosiągnięcia założonych celów naszym następnym krokiem będzie referendum strajkowe. Obecnie czekamy na 26 sierpnia, kiedy odbędą się mediacje pomiędzy naszą stroną, a dyrektorem oddziału w Puławach w obecności mediatora wyznaczonego przez ministerstwo – mówi Maciej Szymoniak, członek komisji krajowej WZZ „Walka”.

Związkowcy swoje zarobki lubią porównywać z tymi osiąganymi przez swoich kolegów z Zakładów Azotowych w Puławach. Według strajkujących różnica wynosi ok. 1,2 tys. zł miesięcznie na ich niekorzyść. Sami zarabiają średnio tyle samo, co pracownicy innych oddziałów Koltaru w Polsce. Puławian to jednak nie satysfakcjonuje. „Walka” uważa, że wszyscy zatrudnieni w tarnowskiej spółce powinni zarabiać więcej. Na podwyżkę nie chce zgodzić się jednak zarząd Koltaru.

– Odmowa przyznania podwyżek jest motywowana obecną sytuacją przedsiębiorstwa. Brak podwyżki w roku 2021 został pracownikom oddziału w dużej mierze zrekompensowany jednorazowymi świadczeniami w postaci dodatkowych wypłat okazjonalnych, jak nagroda roczna, nagroda z okazji 60-lecia zakładu, nagroda świąteczna itp. – wymienia Monika Darnobyt, rzecznik Grupy Azoty S.A. Jak zaznacza, potwierdzeniem tego, że zarząd docenia pracowników puławskiego oddziału Koltaru jest także to, że jego działania popiera pięć pozostałych organizacji związkowych.

Według zarządu GA, mimo zapowiedzi ze strony związkowców „Walki”, ryzyko zakłócenia działalności chemicznego koncernu „nie zostało zdiagnozowane”. Kierownictwo spółki krytykuje natomiast sposób przeprowadzenia strajku, o którym władze Azotów zostały powiadomione zaledwie kwadrans przed jej rozpoczęciem. Mimo to, jak zapewnia rzecznik GA, Koltar „w toku prowadzonych mediacji dąży do ugodowego załatwienia sporu w ramach posiadanych środków finansowych i mając jednocześnie na względzie odpowiedzialność za przyszłość spółki”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin stolicą stand-upu
7 czerwca 2024, 20:00

Lublin stolicą stand-upu

Przez jeden dzień ( piątek 7 czerwca) Lublin będzie nieformalną stolicą polskiego stand-upu. W lubelskiej hali Globus odbędzie się Lublin Stand-Up Festival 2024.

Inspektor Robert Michna (z prawej), mł. insp. Tomasz Gil (z lewej) i mł. insp. Olgierd Oleksiak (w głębi)

Komendant i jego zastępcy. Nowy przyszedł z Suchej Beskidzkiej

Inspektor Robert Michna jest od dzisiaj pełniący obowiązki zastępcy mł. insp. Tomasza Gila. Natomiast mł. insp młodszy inspektor Olgierd Oleksiak awansował na pierwszego zastępcę komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie
8 czerwca 2024, 20:00

Uwaga koncert! Lech Janerka w Lublinie

Lech Janerka to ostatni prawdziwy buntownik i outsider w polskiej muzyce. Płytę „Gipsowy odlew falsyfikatu” wydał po 18 latach przerwy zgarniając wszystkie możliwe nagrody. Podczas tegorocznej jubileuszowej gali Fryderyków artysta rozbił bank z nagrodami zdobywając 5 statuetek, zostawiając daleko w tyle dużo młodszych i popularniejszych wykonawców. Ikona polskiego rocka alternatywnego wystąpi w Fabryce Kultury Zgrzycie 8 czerwca.

Sąd zdecydował, że na wyrok 38-latek ma czekać za kratkami

Jak wypił, robił się agresywny. Mąż sadysta aresztowany

Był już karany za znęcanie się nad żoną, ale niczego go to nie nauczyło. Po pijanemu 38-latek robił się agresywny, więc po kolejnej interwencji sąd uznał, że trzeba go izolować.

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami
ZDJĘCIA, FILMY
galeria
film

Motor Lublin świętuje awans do PKO BP Ekstraklasy pod Areną Lublin ze swoimi fanami

Po niedzielnym zwycięstwie w Gdyni nad Arką piłkarze Motoru Lublin w dalszym ciągu świętują awans do PKO BP Ekstraklasy

Wypadek wydarzył się dzisiaj przed południem

Zjechał z drogi prosto w drzewo. 77-letni kierowca nie żyje

77-letni kierowca poniósł śmierć na miejscu. Jego 78-letnia pasażerka trafiła do szpitala. To bilans tragicznego wypadku, jaki dzisiaj wydarzył się w powiecie radzyńskim.

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo
9 czerwca 2024, 14:00
galeria

Dzień Dziecka w skansenie. Trzeba się tylko zgłosić. Atrakcje za darmo

Z tygodniowym poślizgiem, ale też mnóstwem atrakcji, na dodatek zupełnie darmowych. Skansen Aktywny w Nowosiółkach (gm. Telatyn) zaprasza do siebie na imprezę z okazji Dnia Dziecka w niedzielę, 9 czerwca.

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów
Zamość

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów

Pracy nikt nie stracił, ale niektórzy musieli się rozstać ze stanowiskami. Są też tacy, którzy dostali nowe zadania, a niektórzy awansowali. Prezydent Zamościa po tym, jak zrobił porządki w miejskich spółkach, zabrał się za wprowadzanie zmian w urzędzie.

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium