Niemiecka firma ThyssenKrupp dostarczy Zakładom Azotowym nową technologię wytwarzania kwasu azotowego. Powstanie także piąta linia do jego produkcji. W efekcie w Puławach będzie można produkować do tysiąca ton kwasu na dobę. Umowa została podpisana w poniedziałek w Warszawie.
Budowa nowej linii produkcyjnej kwasu azotowego ma się zakończyć w 2021 roku, a w ciągu kolejnych trzech lat zmodernizowane mają zostać także pozostałe linie. Dzięki tym działaniom znacznie wzrosnąć ma moc produkcyjna zakładów przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia surowców oraz energii. Ponadto zmniejszyć ma się także oddziaływanie instalacji na środowisko. To nie wszystko. Część kwasu z piątej linii produkcyjnej pozwoli na wytwarzanie dodatkowych 600 ton nowych nawozów (saletry magnezowej, wapniowej i potasowej) na dobę.
Jak podkreśla prezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek, to największe przedsięwzięcie w segmencie nawozów w tej firmie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. – Ten segment jest dla nas szczególnie istotny, gdyż generuje około 60 procent przychodów. Podejmowane działania przygotują bazę do produkcji nowoczesnych nawozów, wypełniając tym samym lukę w naszej ofercie.
Partnerem Zakładów Azotowych, który będzie odpowiadał za dostarczenie technologii koniecznej do produkcji nowych nawozów został niemiecki Thyssenkrupp Industrial Solution AG. Zarząd puławskiej firmy w poniedziałek, 24 kwietnia w Warszawie spotkał się z przedstawicielami tego przedsiębiorstwa, by podpisać kontrakt. Jego wartość nie została podana, ale nakłady w całym projekcie dotyczącym budowy piątej linii kwasu oraz modernizacji pozostałych czterech opiewa na 695 mln złotych. Część tej sumy będzie finansowana kredytem.
– Po zakończeniu inwestycji będziemy dysponowali największym kompleksem nawozowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Zaproponujemy nowe produkty na polskim rynku, a dzięki innowacyjnej instalacji do neutralizacji spełnimy najbardziej wyśrubowane normy w zakresie ochrony środowiska – dodał prezes Janiszek.